Moja skúsenosť...

   Najprv dlho, dlho sme sa snažili a nič, dlhých 7 rokov. Potom zrazu, ako z jasného neba sa u nás objavil bocian a v tých najväčších stresoch sa mi podarilo otehotnieť. Moja švagriná v tom čase tiež otehotnela, tak som nebola v rodine sama tehuľka.

   Dnes mám 3-r. dcérku /aj švagriná o 4 mes. mladšiu babu/ a som šťastná, že ju mám. Stále nechápem, ako sme mohli žiť bez nej. Je to naše slniečko, ktoré nám svieti, aj keď je vonku zamračená obloha :-)

   Máte aj vy nejaké skúsenosti, ale aj iné, pridajte sa :-)

   Ďakujem Andy.

 

Som tehotná, čo teraz?

- si mladá, /máš/ nemáš partnera, nemáš byt /si v prenájme/, nie sú peniaze, do toho si ostala tehotná? Čo teraz?

- si žena v rokoch, máš partnera, manžela, deti sú už veľké, máš dobrú prácu, zrazu bum, dve čiarky zasvietili a ty nevieš, čo s tým?

- si žena, máš manžela, dlho ste sa snažili, a zrazu čakáš bábätko?

- si žena, ktorá sa teší na budúce bábätko?

 

   Našla si sa tu, áno? Na tieto, ale aj iné otázky, odpovede by ste sa mohli dozvedieť tu, len sa stačí zapojiť do diskusie.

 

Táto stránka, ktorú som našla, je podrobne vypísané, čo sa týka tehotenstva, niečo je aj tu, ale ostatné rady nájdete priamo na nej:

www.tehotenstvo.eu/

 

   Alebo stačí kliknúť na jednotlivý lunárny mesiac a otvorí vám to, čo potrebujete vedieť:

 

Desiaty lunárny mesiac 36. až 40. týždeň tehotenstva

 
Tehotenstvo a Pôrod - Všetko o tehotenstve - www.tehotenstvo.eu

Dalo by sa povedať, že prichádzate už do cieľovej roviny tehotenstva. Neodmysliteľne sa blížite k pôrodu, a preto ak máte obavy, je to úplne prirodzené. Snažte sa v tejto fázy tehotenstva dostatočne relaxovať a nepripúšťať si stres, ktorý z blížiacim pôrodom môžete pociťovať. Hlavne myslite pozitívne a buďte v psychickej pohode. Pôrod môže nastať už kedykoľvek, preto by ste na to mali byť plne pripravená. Majte nachystanú tašku do pôrodnice, doklady a potrebné dotazníky k pôrodu.

V 36. týždni tehotenstva výška maternice dosahuje svoje maximum. Siaha až tak vysoko, že aj pri miernej námahe sa môžete veľmi rýchlo zadýchať. Okolo 37. týždňa tehotenstva plod začína vstupovať do pôrodných ciest a vtedy sa vám veľmi uľaví. Tlak na bránicu a vnútorné orgány sa zmierni a vám sa bude ľahšie dýchať. Naopak väčší tlak budete cítiť smerom dole. Časté chodenie na „malú“ toaletu ste si iste užili počas celého tehotenstva dostatočne a teraz sa to ešte znásobí. Počas dňa môžete, čím ďalej, tým častejšie zaregistrovať sťahy maternice, čo pomaly naznačuje blížiaci sa pôrod. Obvykle tieto kontrakcie (sťahy) po odpočinku prestanú. Pár týždňov pre pôrodom vám môže odísť hlienová zátka, ktorá upchávala krček maternice počas celého tehotenstva, a tým bránila vstupu infekcie do maternice. Tieto všetky príznaky naznačujú, že pôrod je už na spadnutie. Rastúce dieťatko má v maternici v tejto fázy tehotenstva veľmi málo miesta, a preto sa vám prirodzene môže zdať, že počas dňa cítite menej pohybov. Ďalším veľmi významným príznakom pôrodu je odtok plodovej vody. Ak sa vám zdá, že vám začala odtekať plodová voda, najlepšie urobíte, keď pôjdete hneď do nemocnice. Tam vám urobia skúšku, kde sa odtok plodovej vody potvrdí alebo vyvráti.

V tomto štádiu tehotenstva vaše dieťatko je už úplne zrelé a pripravené na život mimo maternice. Práve v desiatom lunárnom mesiaci tehotenstva sa u dieťatka vytvára a ukladá podkožný tuk. Každý týždeň sa uloží až štvrť kg podkožného tuku, čo znamená, že plod priberá v tomto mesiaci tehotenstva najviac zo všetkých mesiacov. Na povrchu pokožky je jemný maz, ktorý sa vytráca s blížiacim sa termínom pôrodu. Koža je ružová, nechtíky presahujú konce prstov, u chlapcov zostupujú semenníky do mieška a u dievčatiek veľké pysky ohanbia prekrývajú malé. Toto všetko sú znaky donosenosti plodu. Ak ešte stále dieťatko nie je otočené hlavičkou dole, tak to poväčšine urobí v poslednom mesiaci tehotenstva. Na konci 40. týždňa tehotenstva meria od 48 až do 50 cm, a jeho váha sa pohybuje od 3200 do 3700 g a môže byť aj vyššia.

Návštevy u lekára v poslednom mesiaci tehotenstva budete mať jedenkrát do týždňa. Okrem pravidelného zváženia sa, zmerania krvného tlaku (TK) a vyšetrenie moču na prítomnosť hnisu, cukru a bielkoviny, vás lekár vyšetrí aj vaginálne, aby zistil, či krček maternice je už pripravený na pôrod alebo nie. Samozrejme sleduje aj to, či vám veľmi neopúchajú nohy, popočúva ozvy plodu, poprípade urobí si kontrolný ultrazvuk. Obvykle od dokončeného 38. týždňa tehotenstva vám bude robený tzv. monitor alebo kardiotokograf (ctg). Jedná sa o 20 minútové monitorovanie oziev plodu a činnosti maternice. Všetko sa to zaznamenáva na špeciálny papier. Natočený záznam vám lekár zhodnotí. Ak máte rizikové tehotenstvo, tak vám monitor môže začať robiť skôr ako v 38. týždni tehotenstva. U dvojičiek to môže byť už okolo 34. týždňa tehotenstva, alebo aj skôr, pokiaľ si to zdravotný stav vyžaduje. V poslednom mesiaci tehotenstva by ste už mali vedieť kam pôjdete rodiť a teda by ste mali mať prehliadky už vo vybranom zariadení. Po pôrode a po skončení obdobia šestonedelia sa opäť vrátite do starostlivosti k svojmu gynekológovi.

Tehotenstvo a Pôrod - Všetko o tehotenstve - www.tehotenstvo.eu

V deviatom lunárnom mesiaci už sa veľmi príjemne cítiť asi nebudete. Často sa vám stane, že budete unavená a aj pri malej námahe sa veľmi zadýchate a vyčerpáte. Dbajte preto na dostatok oddychu a relaxácie. Ak chcete byť dôkladne pripravená na pôrod navštevujte predpôrodné kurzy, kde vás okrem cvičenie naučia aj ako rozpoznať kontrakcie, ako zvládnuť jednotlivé fázy pôrodu a podobne. Môže sa vám stať, že v tomto štádiu tehotenstva už nebude mať veľkú chuť na jedlo. Porcie jedla zmenšite na minimum a o to častejšie potom prijímajte stravu. Už od dokončeného 32. týždňa tehotenstva máte nárok na materskú dovolenku zo zdravotných dôvodov a od dokončeného 34. týždňa tehotenstva, by vás lekár už mal vypísať.

Aj keď sa to už veľmi nezdá ale vaše telo aj v tejto fáze tehotenstva má ešte rezervy. Vaša maternica je už dostatočne zväčšená a desí vás predstava, že ešte 8 týždňov musíte nejako vydržať a hlavne zvládnuť. Začne vás trápiť nespavosť, pretože maternica je už taká veľká, že si nedokážete nájsť pohodlnú polohu na spánok. Môžu vás začať trápiť „živé“ sny a ani časté nočné močenie vám moc neprispeje, aby ste sa dôkladne vyspali a odpočinuli si. Preto, keď budete mať pocit, že sa vám chce spať aj počas dňa, využite to! Viac vás v tomto štádiu tehotenstva začne obťažovať zápcha a niekedy sa môže objaviť aj zápal močovej sústavy. Všetky tieto problémy sú vyvolané ženským hormónom – progesterónom. Určite ste spozorovali zmenu sfarbenia na prsných bradavkách a dvorcoch. Je to všetko dôsledok zmeny hormonálnych hladín a väčšieho prekrvenia, čo je úplne normálne a prirodzené v tehotenstve.

Dieťatko vo vašej maternici už v tejto fáze tehotenstva nemá dosť priestoru. Jeho pohyb je tým veľmi obmedzený. Sama môžete spozorovať, že jeho pohybov je menej. Dieťatko už má plne vyvinutú chuť. Dokáže svoje chute „vychytať“ aj z plodovej vody. Najviac sa mu pozdáva sladká chuť, ktorá je dominantnejšia ako ostatné chute. Hlávku už pokrývajú malé vlásky, očká zatvára a otvára a sú poväčšine modré. V deviatom lunárnom mesiaci už dieťatko zväčša zaujalo svoju pôrodnú polohu a pomaly vstupuje do pôrodného kanála. V tomto štádiu tehotenstva dieťatko z vás úplne vysáva vápnik (Ca), ktorý potrebuje na svoje kosti. Jeho orgány stále dozrievajú, ale už sú takmer dokonalé a pripravená na samostatný život mimo tela matky. Na konci 36. týždňa meria približne 45 cm a jeho váha je 2500 až 2700 g.

Návštevy u lekára s blížiacim sa termínom pôrodu sú častejšie. Okrem pravidelného zmerania krvného tlaku (TK), zváženia sa a skontrolovania moču, vám lekár bude počúvať srdečné ozvy plodu. Asi pri každej druhej návšteve vás lekár aj vaginálne vyšetrí, aby zistil, či sa už náhodou nezačínate otvárať. Tomuto zhodnutiu stavu krčku maternice sa zvykne hovoriť aj cervix skóre. Okolo 35. až 37. týždňa gravidity vám lekár urobí kultivačné vyšetrenie z pošvového prostredia na zistenie, či tam je prítomný streptococcus agalactiae. Táto baktéria prirodzene osídľuje konečník a často je prenášaná do pošvy pohlavným stykom. Pokiaľ žena nie je tehotná, tak nie je žiadny dôvod, aby sa liečila, jej obvykle žiadne problémy nespôsobuje. Problém ale nastáva v období pred pôrodom, keby jeho prítomnosť v pošve pre dieťatko nie je priaznivá, a preto na zabránenie infekcie novorodenca sa podávajú antibiotiká v infúzii.

 

 

Tehotenstvo a Pôrod - Všetko o tehotenstve - www.tehotenstvo.eu

V tomto období najviac pre seba urobíte ak budete dostatočne odpočívať. Dbajte na dostatočný prísun vápnika, aby sa vášmu dieťatku správne vyvíjali kosti. Venujte svoju pozornosť aj špeciálnym cvikom, ktoré vaše telo pripravia na blížiaci sa pôrod. Čím ďalej, tým viac sa cítite nemotornejšie a ťažšie sa vám pohybuje. Už nie ste taká obratná ako do teraz. Doprajte si veľa odpočinku. Začínate pociťovať bolesti v krížoch, opúchajú vám prsty na rukách aj nohy. Prsia sa neustále zväčšujú a vylučujú žltkastú tekutinu, preto si kúpte špeciálnu podprsenku na dojčenie a špeciálne vložky, ktoré vám vytekajúce mledzivo zachytia. Využijete ju aj po pôrode. Zväčšujúca sa maternice tlačí stále na vnútorné orgány, najviac však na močový mechúr, a preto ste nútená často navštevovať toaletu.

Dieťatko vo vašom brušku stále priberá na váhe a obaľuje sa tukom. Dokonca má už aj vlásky na hlavičke. Jeho mozog je plne vyvinutý. V ôsmom lunárnom mesiaci tehotenstva obvykle dieťatko zaujíma už polohu dolu hlavičkou, alebo koncom panvovým. Ak je otočené zadočkom dole, nemajte z toho obavy, má ešte dostatok času, aby sa pretočilo. Ak by v tomto období nastal pôrod, dieťatko porodené po 31. týždni má veľkú šancu na prežitie. V ôsmom mesiaci tehotenstva už má dieťa dostatočne vyvinutý sluch a vníma tlkot vášho srdca a počúvaním spoznáva okolitý svet. Na konci 32. týždňa gravidity má dieťatko už 40 až 42 cm a váži odhadom od 1800 do 2000g.

Návštevy u lekára začínajú byť v kratšom časovom rozmedzí ako boli doteraz. Obvykle si vás lekár bude pozývať na kontrolu každé dva týždne. Do dokončeného 28. týždňa tehotenstva by ste mali mať sa sebou tzv. oGTT test, je to test na zistenie tehotenskej cukrovky. Označuje sa aj ako orálno - glukózo - tolerančný test. Na toto vyšetrenie je dôležité, aby ste prišla úplne nalačno, sestrička po prvom odbere krvi vám dá vypiť sladkú vodu alebo sladký čaj. Po dvoch hodinách, počas ktorých nesmiete ešte nič jesť, vám sestrička odoberie druhýkrát krv a pošle do laboratória na vyšetrenie. Obvykle do dvoch dní sú už výsledky. Od 30. do 32. týždňa tehotenstva by ste mali absolvovať posledné screeningové ultrazvukové vyšetrenie. Okrem obvyklého zmerania plodu, by mala byť popísaná aj poloha akú zaujíma plod vo vašej maternici, uloženie placenty, množstvo plodovej vody a prietoky (množstvo krvi, ktoré prejde pupočníkovou šnúrou). V tomto období sa vám robia predposledné odbery krvi. Kontroluje sa krvný obraz (KO), syfilis (BWR), žltačka (HBsAg), HIV, toxoplazmóza (TOXO) a ak máte negatývny Rh – faktor, tak vám odoberú aj kontrolné protilátky. Aj keď plod je už schopný života mimo maternice, pôrod v tomto období by bol veľmi rizikový.


 

Tehotenstvo a Pôrod - Všetko o tehotenstve - www.tehotenstvo.eu

Siedmy lunárny mesiac so sebou prináša už pre vás väčšie nepohodlie, pretože narastajúce bruško sa stáva pre vám menšou prekážkou. Častejšie zápasíte s pocitom únavy a chuť na spánok aj počas dňa. Pokiaľ máte možnosť určite ju využite, nič tým nestratíte práve naopak, získate chýbajúcu energiu, ktorú tak veľmi potrebujete. Zväčšujúce sa bruško vám vytláča vnútorné orgány vyššie, tlačí na pľúca a vy máte pocit, že sa už nedokážete zhlboka poriadne nadýchnuť. Pohyby dieťatka môžete niekedy pociťovať aj bolestivo, ak vás dieťatko kopne do nejakého vnútorného orgánu. Prehnutie chrbtice v bedrovej časti je väčšie, čo môžete pociťovať tiež bolestivo. Preto sa moc neodporúča dlho stáť alebo dlho chodiť, Môže to byť pre vás veľmi namáhavé a nepríjemné. Ak sa tvrdnutie bruška bude objavovať podľa vás často, treba informovať o tejto skutočnosti lekára. Môžete začať pociťovať úzkosť alebo dokonca strach z blížiaceho sa pôrodu. Ničoho sa nebojte, všetko dobre zvládnete!

Rastúci plod kladie na váš organizmus čoraz väčšie nároky. Chová sa ako malý „parazit“, vezme si z vášho tela úplne všetko, čo potrebuje pre seba. Takže dbajte na to, aby vaša strava bola hlavne pestrá a bohatá na minerály a stopové prvky, ako to radí odborná literatúra.

Dieťatko je čoraz viac šikovnejšie. Dokáže zovrieť rúčku v päsť, začína rýchle pohybovať s ručičkami, chytá si nožičky. Dokonca sa uvádza, že sa dá vypozorovať, či bude ľavák alebo pravák. Okolo 26. týždňa už dokáže otvoriť očká, ktoré sú už plne vyvinuté. Plod v tomto období svojho vývinu je ešte veľmi chudučké. Okolo 27. týždňa je plod schopný prežitia aj mimo maternice, ale je veľmi nezrelé. Nemá ešte vyvinutý imunitný systém. Na konci 28. týždňa plod meria už 35 cm a váži odhadom 1000 až 1100 g.

V tomto mesiaci už od dokončené 24. týždňa až po dokončený 28. Týždeň tehotenstva je možné absolvovať tzv. glukózový tolerančný test (oGTT). Obvykle vás požiadajú, aby ste prišla do poradne úplne nalačno. Sestrička vám naberie krv nalačno, dá vám vypiť glukózu (hroznový cukor) rozpustenú v čaji alebo vo vode a po dvoch hodinách vám odber zopakuje. Ultrazvukom, alebo stetoskopom vám lekár popočúva ozvy plodu. Ich fyziologická frekvencia by mala byť v rozmedzí 120 až 160 úderov za minútu. Lekár by vás mal utvrdiť aj o tom, že krček maternice sa neotvára, že tzv. cervix skóre by malo byť stále takmer nulové. V tomto období už pomaly môžete začať nakupovať výbavičku pre dieťatko a taktiež základnú výbavu pre vás do pôrodnice.

 

Tehotenstvo a Pôrod - Všetko o tehotenstve - www.tehotenstvo.eu

Odborná literatúra uvádza, že v šiestom mesiaci priberiete asi polovicu celého svojho váhového prírastku v tehotenstve. Na nechutenstvo, ktoré sa objavovalo v prvých mesiacoch tehotenstva ste už dávno zabudli a teraz máte pocit, že by ste zjedla všetko, čo nezje vás. Teraz je na mieste sebakontrola, aby ste to s tými chuťami neprehnali. Pretože tie kilá, ktoré priberiete navyše, čo dieťatko nespotrebuje, to sa vám po pôrode bude len veľmi ťažko zhadzovať dole. Bruško sa čím ďalej, tým viac vystavuje na obdiv okoliu.

Zväčšujúci sa plod tlačí na vaše vnútorné orgány, preto v tomto období tehotenstva môžete trpieť zápchou, alebo častým nutkaním na močenie. Čo by vás mohlo prekvapiť, tak to sú kontrakcie tzv. tvrdnutie bruška. V tomto štádiu tehotenstva to nie moc vítaný úkaz, preto túto skutočnosť radšej skonzultujte s doktorom. Mohlo by ísť o predčasný pôrod, čo nie je pre plod priaznivé. Ak ste do teraz veľmi nepribrali, teraz určite začnete, čo môže mať nepriaznivý vplyv na vašu pokožku, na ktorej sa môžu objaviť tzv. strie. Predísť týmto striám môžete tým, že budete používať vhodné prípravky na pokožku. Čítajte veľmi pozorne príbalový letáčik. Pokiaľ zbadáte, že ste začala špiniť, ba dokonca krvácať, tak v každom prípade ihneď navštívte lekára. Jedine on môže posúdiť, či je to len banálna alebo vážna vec. Asi u 80% tehotných žien sa začínajú objavovať opuchy na dolných končatinách, hlavne okolo členkov. Veľa oddychujte s nohami vyloženými hore. Nenamáhajte sa a nenoste v žiadnom prípade ťažké veci. Tieto faktory môžu stav opuchov výrazne zhoršiť. Mliečna žľaza sa neustále s blížiacim sa termínom pôrodu pripravuje na laktáciu a môže začať vylučovať mledzivo (kolostrum) – vodnatú tekutinu. Ak máte vpáčené bradavky, je teraz najvyšší čas ich pripravovať na dojčenie. S lekárom alebo s pôrodnou asistentkou preberte podrobnosti ako správne na to.

Na konci 20. týždňa sa u dieťatka objavuje na koži ochranná mazľavá hmota. Jeho pokožka je pevnejšia. Ne prstoch sú už viditeľné nechtíky. Dieťatko prehĺta plodovú vodu, z čoho môže čkať. Na konci 24. týždňa sa dokončuje vývin tváričky. Dieťatko už má vo vašej maternici menej miesta, a preto sa vám oprávnene môže zdať, že pohybov je málo ako do teraz. Rastom dieťatka sa pomer plodovej vody zmenšuje. Jeho dĺžka na konci 24. týždňa je asi 30 cm a váži približne 500 g.

Najneskôr okolo 20. až 22. týždňa tehotenstva by ste mali absolvovať screeningové ultrazvukové vyšetrenie. Toto vyšetrenie vylúči, ale môže aj odhaliť, možné vývojové chyby plodu. Do dokončeného 24. týždňa by ste mali mať všetky cielené vyšetrenie a ich výsledky za sebou. V prípade ak sa odhalí nejaká anomália, tak by ste mala byť informovaná o tom a aj možnostiach riešenia. Samozrejme, ako pri každej poradni, by vám mali zmerať krvný tlak (TK), zvážiť vás (Hm, V) a skontrolovať ranný moč, ktorý nosíte so sebou na každé vyšetrenie, či tam nie je prítomná bielkovina, hnis alebo cukor. Lekár vás obvykle každú druhú návštevu aj vaginálne vyšetrení a zhodnotí stav a pevnosť krčku maternice. Od dokončeného 24. týždňa budete mávať poradňu nie každý mesiac ale raz za tri týždne.

Tehotenstvo a Pôrod - Všetko o tehotenstve - www.tehotenstvo.eu

Dostávate sa do druhej polovice tehotenstva. Toto obdobie je charakteristické tým, že prírastok na váhe je väčší ako doposiaľ. Za celé tehotenstvo by ste nemali pribrať viac ako 10 až 15 kg. Tento váhový odhad je samozrejme len orientačný. Odporúča sa, aby ste už počas tehotenstva s dieťatkom komunikovali, hladkali si bruško a počúvali príjemnú hudbu. Pokoj a vašu pohodu, ako aj nepokoj a stres vaše dieťatko cez vás vníma a odrazí sa to potom na jeho správaní po pôrode.

Vaša maternica sa neustále zväčšuje, aby vytvorila priaznivé podmienky pre zväčšujúci sa plod, placentu a pribúdajúce množstvo plodovej vody, ktorej už máte asi 200ml. Aj vaše prsia sa v priebehu tehotenstva, ako každá časť vášho tela, neustále menia. Zvýrazňuje sa žilová kresba, z bradaviek môžete zbadať žltkastý výtok. Je to úplne normálne a prirodzené. Je to znak, že prsia sa pripravujú na nastávajúce dojčenie. Placenta je už tak dokonale vyvinutá, že plne zabezpečuje výživu vášmu dieťatku. Ďalším významným krokom je vznik hnedého tuku, ktorý plní funkciu termoregulácie.

V piatom lunárnom mesiaci dieťatko už dokáže veľa vecí. Dokáže napríklad držať vzpriamene hlavičku, cmúľa si prštek, mračí sa alebo usmieva, či dokonca sa kŕmi plodovou vodou, ktorú následne vylučuje, a tým prispieva k tvorbe plodovej vody. Jeho kostrová sústava je už veľmi pekne viditeľná na RTG. Okolo 18. týždňa druho a viac rodičky môžu pocítiť prvé pohyby dieťatka. Ak ste tehotná po prvý krát, tak pohyby môžete ucítiť až o 2 týždne neskôr, teda až v 20. týždni. Je vhodné, ak si dátum prvých pohybov zaznamenáte a pri prehliadke u lekára sa o tom zmienite. Podľa prvých pohybov dieťatka sa tiež dá, síce len veľmi približne, ale predsa, stanoviť termín pôrodu. Plod začína byť už pomerne dosť aktívne. Má v maternici ešte dostatok priestoru tak ho aj využíva. Na konci 20. týždňa meria vaše dieťatko už 25 cm a váži niečo cez 280 g.

Okolo 18. až 20. Týždňa s najväčšou pravdepodobnosťou absolvujete screeningové ultrazvukové vyšetrenie. Nič sa ale nedeje ak vám screeningový ultrazvuk lekár naplánuje až na 22. týždeň tehotenstva. Je to stála v poriadku a môže sa to až do tohto týždňa posunúť. Toto ultrazvukové vyšetrenie je zamerané na dôsledné vyšetrenie dieťatka. Plod sa pomeria a namerané hodnoty sa porovnajú s tabuľkami, či rastie tak ako má a či veľkosť zodpovedá danému týždni tehotenstva. Lokalizuje sa uloženie placenty, množstvo plodovej vody a uloženie jednotlivých orgánov v telíčku dieťatka. Toto ultrazvukové vyšetrenie by malo tiež vylúčiť vážnu srdečnú chybu. Ak je dieťatko správne otočené, v tomto období už je pekne viditeľné jeho pohlavie.

Tehotenstvo a Pôrod - Všetko o tehotenstve - www.tehotenstvo.eu

Štvrtý lunárny mesiac je pre vás už trošku náročnejší na energiu. Ak ste bola zvyknutá športovať, tak je vhodné trošku zmierniť, lebo veľmi rýchlo sa vám zásoby energie míňajú. Maternica sa zväčšuje a už sa nezmestí do panvy a začína sa vyklenovať. Vnútorné orgány sa vám vplyvom zväčšujúcej sa maternice vytláčajú smerom nahor. V tomto období by ste už nemali mať ranné nevoľnosti a aj pocit úzkosti by sa mal vytratiť, pretože riziko potratu sa už zmenšuje.

V 14. týždni vstupujete do druhého trimestra, dalo by sa povedať, že do najkrajšieho obdobia tehotenstva. Vracia sa vám chuť do životy a životný elán. Od 15. týždňa sa už bruško vyklenuje a je ho vidieť. Vaše staré oblečenie v páse už asi nezapnete a je na čase začať kupovať si oblečenie pre tehotné.

Dieťatko vo vašom brušku rastie veľmi rýchlym tempom. Jeho veľkosť sa za posledný mesiac zdvojnásobila. Jeho tvárička sa už podobá ľudskej tvári. Vývoj svalovej sústavy je už dokončený a položené sú už aj základy kostného tkaniva. Očné viečka dieťatka sú stále zlepené a začína byť viac pohyblivejšie. Koncom štvrtého lunárneho mesiaca sa na koži dieťaťa objavuje jemné ochlpenie tzv. lanugo, ktoré chráni jemnú pokožku dieťatka. Tento mesiac je veľmi dôležitý pre vývoj vnútorných orgánov. V štrtom mesiaci sa už dá jednoznačne povedať, či to bude chlapček alebo dievčatko, pokiaľ je dieťatko pri ultrazvukovom vyšetrení správne otočené. Na konci 16. týždňa ma dieťatko dĺžku 10 až 16 cm a váži približne 100 až 200g.

Obyčajne začiatkom 12. týždňa absolvujete ultrazvukové vyšetrenie, ktoré spresní dátum pôrodu a lekár dieťatko zmeria, či jeho vývoj prebieha tak, ako má. Potom ďalšia kontrola je naplánovaná práve v 16. týždni. Obyčajne vám sestrička odoberie krv na screeningové vyšetrenie tzv. Triple test, alebo vám odoberie krv len na AFP (alfafetoproteín). Týmto vyšetrením sa zisťuje možné poškodenie nervovej trubice, rázštep v brušnej dutine, alebo možný výskyt genetických chyb. Je dôležité absolvovať toto vyšetrenie, aby sme predchádzali narodeniu dieťatka s postihnutím. Ak výsledky nie sú úplne vporiadku, lekár vám s najväčšou pravdepodobnosťou odporučí amniocentézu (odber plodovej vody), aby sa zistilo konkrétne poškodenie plodu, a aby ste sa ešte mohli rozhodnúť, či bude tehotenstvo pokračovať ďalej.

Tehotenstvo a Pôrod - Všetko o tehotenstve - www.tehotenstvo.eu

Tretí lunárny mesiac je vo vývine vášho dieťatka veľmi dôležitý a významný. Z embrya sa stáva plod a konečne na ultrazvukovom vyšetrení sú zreteľne vidieť jeho končatiny a jednotlivé orgány, čo je pre diagnostiku rôznych vývojových chyb veľmi dôležité.

Na prvý pohľad ešte tehotenstvo na vás nie je veľmi vidieť. Ranné nevoľnosti, poprípade zvracanie z prvého trimestra pomaly ustupuje a vy si konečne začínate užívať svoje tehotenstvo tak povediac naplno. Vaše telo sa vplyvom hormónov čím ďalej, tým viac mení. Prsia sú možno na dotyk citlivejšie a samozrejme aj väčšie. Už sa do svojich pôvodných starých vecí nezmestíte a začínate si kupovať tehotenské šaty. Môžete na sebe pozorovať, že sa veľmi rýchlo zadýchate a cítite sa viac unavená. Zvyšuje sa vám tep, objavuje sa hojnejší výtok z pošvy, čo vás nemusí veľmi trápiť. Vplyvom hormonálnych zmien, na ktoré vaše telo počas tehotenstva reaguje, je to úplne prirodzené, pokiaľ nemáte pocit pálenia alebo svrbenia. Návšteva lekára v takom prípade je potom nutná.

V tomto období už je na ultrazvuku možno zachytiť prvé pohyby vášho dieťatka. Okolo 10. týždňa vo vývoji dieťatka nastáva veľký zlom, pretože doposiaľ embryo sa začína meniť na plod. Už veľmi pekne rozoznávame jeho ručičky a nožičky, ba dokonca sú vidieť aj prsty. Postupne sa začínajú vytvárať zárodky zubov. Pokračuje vývoj mozgu a centrálnej nervovej sústavy. V tomto mesiaci je už dokončený základný vývoj srdca. V 10. týždni končí rizikové obdobie pre vznik vrodených vývojových chyb. Očká plodu sú zatvorené a prekryté blankou, ústa sa občas otvárajú a zatvárajú. Plod začína byť aktívnejší, aj keď vy ešte jeho pohyby necítite. Dokáže zatvoriť ruky do pästičky a už má základy pre vznik nechtíkov. Na konci 12. týždňa meria 7 až 9 cm a váži okolo 13 až 15 g.

Prvá oficiálna návšteva u gynekológa by mala nastať práve medzi 8. až 12. týždňom gravidity. Pri tejto prehliadke by vám mal doktor odobrať krv na vyšetrenie vašej krvnej skupiny (KS), Rh faktor a protilátky, ďalej sa vyšetruje krvný obraz (KO), Syfilis (BWR), toxoplazmóza (TOXO), žltačka typu B (HBsAg) a HIV. Okrem krvných testov vám lekár urobí ster z pošvy a vzorku odobraného materiálu posiela na kultivačné vyšetrenie. Ak ste za daný rok nemala cytologické vyšetrenie, na začiatku gravidity by sa malo urobiť aj toto vyšetrenie. Neodmysliteľnou súčasťou prvého vyšetrenia v gravidite patrí aj ultrazvukové vyšetrenie, kde sa zameriavame hlavne na riziko vrodených vývojových chyb. Rozmery dieťatka získané pri ultrazvukovom vyšetrení sa v špeciálnom programe spracúvajú s výsledkami krvného skríningu, a tým sa stanoví možné riziko poškodenia plodu. Táto diagnostická metóda je novinkou v pôrodníctve na včasné podchytenie vrodených vývojových chyb.

 

Po potvrdení tehotenstva, by ste mali absolvovať prvú vstupnú prehliadku u vášho gynekológa. V prvom období tehotenstva môžete trpieť nevoľnosťou a môžu sa na vás prejavovať všetky príznaky tehotenstva. Niektoré ženy majú šťastie a tieto nepríjemnosti sa im môžu vyhnúť. Prvý trimester je veľmi zraniteľné obdobie, preto treba dávať veľký pozor a vyhýbať sa aktivitám, ktoré by mohli ohroziť plod a vyvolať potrat. Netreba to však veľmi preháňať a stále si musíte opakovať, že tehotenstvo nie je choroba.

Embryo v tomto období už pláva vo vaku naplnenom tekutinou tzv. plodovou vodou. V 6 týždni sa už začínajú vytvárať všetky vnútorné orgány. Na konci 6 týždňa je už možné rozoznať činnosť srdca na ultrazvuku. Bunky oplodneného vajíčka vrastajú do sliznice maternice a vytvárajú klky, ktoré sa napájajú na krvný systém, ktorým sa zaisťuje krvné zásobovanie plodu. Až v 12. týždni prevezme funkciu zásobovania energiou placenta.

V 6 – 8 týždni lekár vykonáva vyšetrenie ultrazvukom. Pri prehliadkach sa môžete stretnúť z rôznymi pojmami a skratkami, ktoré lekár zapisuje do tehotenskej knižky.

  • KO – krvný obraz

  • CS – cervix skóre

  • KS – krvná skupina

  • TK – krvní tlak

Prvý lunárny mesiac 1. až 4. týždeň tehotenstva

 

Tehotenstvo a Pôrod - Všetko o tehotenstve - www.tehotenstvo.eu

Každé tehotenstvo trvá 9 kalendárnych mesiacov alebo aj 10 lunárnych mesiacov. Hneď na začiatku treba povedať čo to lunárny mesiac je. Lunárny mesiac je mesiac, ktorý 28 dní a používajú ho najmä gynekológovia a pôrodníci. Ďalším veľmi dôležitým údajom tehotenstva, ktorý treba vedieť je vek plodu. Vek plodu sa počíta a to si treba zapamätať od prvého dňa poslednej menštruácie. Tento údaj patrí medzi prvé, ktoré sa zapisujú do tehotenskej knižky.

V prvom lunárnom mesiaci tehotenstva, ešte mnoho žien nevie o svojom tehotenstve. Na pravdepodobné tehotenstvo môžu poukazovať rôzne príznaky tehotenstva. Keď žena cíti, že by mohla byť tehotná, mala by si spraviť tehotenské testy. Testy by sa mala robiť najlepšie z prvého ranného moču. Je to kvôli tomu, aby nedošlo ku skresleniu výsledkov tehotenstva. Gynekológ potvrdí, alebo vyvráti tehotenstvo pomocou ultrazvukového vyšetrenia.

V prvých týždňoch sa oplodnené vajíčko (zygota) začne deliť a asi po 4 dňoch vniká blastocysta. V prvých dňoch sa zárodok vyvíja veľmi rýchlo a behom týždňa môže zárodok narásť až o niekoľko stoviek buniek, ktoré sa začínajú zoskupovať. Asi po 10. dňoch sa začne blastocysta meniť v embryo.

Tehotenstvo a Pôrod - Všetko o tehotenstve - www.tehotenstvo.eu

Väčšina mamičiek mi dá iste za pravdu, že je to vždy dilema, keď sa majú rozhodnúť, čo so sebou vziať do pôrodnice. Tento článok by mal aspoň trochu túto dilemu vyriešiť, aj keď to, čo si zo sebou vziať do pôrodnice záleží vždy od pôrodnice, do ktorej sa rozhodnete ísť rodiť. Na strane druhej, mamičky, ktoré sú rozhodnuté rodiť doma, majú o problém menej. Veci do pôrodnice by si mamičky mali začať baliť zhruba tri týždne pred pôrodom. Ak si niečo zabudnete doma nemusíte byť kvôli tomu v strese a môžete požiadať manžela, aby vám to doniesol do pôrodnice.

Doporučený zoznam vecí pre mamičku

Mamičky by si so sebou mali vziať aspoň tieto základné veci: dve podprsenky na kojenie, 2 nočné košele na zapínanie vpredu, dva balenia dámskych vložiek (vhodné je, aby boli sterilné), ďalej si potrebujete pribaliť jednu osušku a dva ručníky, základné hygienické potreby, šampón na vlasy, toaletný papier, zvlhčené obrúsky, župan, papuče, ponožky, odsávač materského mlieka, tampóny do podprsenky, balzam na pery, masť na ošetrenie bradaviek, na pitie najlepšie pramenitú vodu, aromatické masážne oleje, hudobní prehrávač na slúchadlá, obľúbené knihy a časopisy.

Doporučený zoznam vecí pre dieťatko

Pre bábätko je vhodné priniesť: balenie jednorazových plienok, zvlhčené obrúsky na zadoček, novorodenecký cumeľ, oblečenie pre dieťatko.

Dôležité doklady do pôrodnice

Do pôrodnice by ste si takisto nemali zabudnúť zobrať niekoľko dokladov. Ich zoznam však zase záleží na pôrodnici, preto je potrebné si to zistiť. Ďalej nasleduje zoznam dokladov, ktoré by mohli od vás chcieť v pôrodnici: tehotenská knižka, občiansky preukaz, rodný list (to platí iba pre rozvedené alebo slobodné mamičky), fotokópiu občianskeho preukazu manžela (to sa zase týka iba vydatých žien), rozsudok o rozvode manželstva s pečiatkou o nadobudnutí platnosti (toto sa týka rozvedených žien) a posledná vec, čo by mohli od vás chcieť, je vyplnený dotazník o mene dieťaťa.

Tehotenstvo a Pôrod - Všetko o tehotenstve - www.tehotenstvo.eu V dnešnej dobe si žena už môže vybrať množstvo spôsobov ako porodiť. Na video ukážkach si môžete pozrieť tie najznámejšie spôsoby pôrodov. Patria medzi ne pôrod v sede, pôrod v ľahu (pôrod na chrbte), pôrod do vody a cisársky rez. Každá žena by si mala vždy zvážiť svoje možnosti a vybrať si pôrod, ktorý jej bude najviac vyhovovať. Video pôrod v ...

 

Tehotenstvo a Pôrod - Všetko o tehotenstve - www.tehotenstvo.eu Každá žena by si mala uvedomiť, že pri pôrode môžu nastať rôzne nepredvídané komplikácie. Komplikácie môžu nastať u žien mladších ako 17 rokov alebo starších ako 35 rokov. Ohrozené sú takisto ženy menšie ako 150 centimetrov, ženy s viac ako 4 pôrodmi, fajčiarky, alkoholičky, drogovo závislé alebo bezdomovkyne. Komplikácie pri pôrode môžu nastať tak ...

 

Tehotenstvo a Pôrod - Všetko o tehotenstve - www.tehotenstvo.eu Mnoho mamičiek sa pred pôrodom rozhoduje o odbere pupočníkovej krvi. Pupočníková krv je veľmi vzácna, pretože môže dieťatku, alebo jeho príbuzným v budúcnosti často zachrániť život. Preto ak máte záujem o odber pupočníkovej krvi, je treba o tom informovať vášho pôrodníka včas. Prečo je pupočníková krv taká vzácna? Pupočníková krv obsahuje kmeňo ...

 

Tehotenstvo a Pôrod - Všetko o tehotenstve - www.tehotenstvo.eu V dnešnej dobe majú ženy na výber množstvo spôsobov pôrodu. Ženy najčastejšie rodia v pôrodnici, ale existujú aj alternatívne metódy, ako napríklad: pôrod do vody, pôrod doma v domácom prostredí, pôrod cisárskym rezom, pôrod s použitím epidurálnej analgézie a sú aj ženy, ktoré si k pôrodu zavolajú aj pôrodnú dulu. Pôrod v pôrodnici Pôrod v pôro ...

 

Tehotenstvo a Pôrod - Všetko o tehotenstve - www.tehotenstvo.eu Termín pôrodu sa dá zistiť niekoľkými spôsobmi. Podľa ultrazvuku (ultrazvukové vyšetrenie), podľa poslednej menštruácie, podľa dátumu pohlavného styku, pri ktorom s najväčšou pravdepodobnosťou došlo k otehotneniu a v neposlednom rade podľa pohybov plodu, ale to je len veľmi orientačné. Výsledok nikdy nie je stopercentný, ale stačí na určenie pribli ...

 

Tehotenstvo a Pôrod - Všetko o tehotenstve - www.tehotenstvo.eu Veľa žien počas tehotenstva zažíva množstvo nepríjemných problémom. Niektoré problémy sú nepríjemné, ale ich dôsledky sa dajú zmierniť. Ženy počas tehotenstva môžu trápiť nevoľnosti, nadmerná tvorba slín, pálenie záhy, nadúvanie, zápcha, kŕčové žily, opuchnuté končatiny, zadržovanie vody v tele, hemoroidy, bolesti chrbta, bolesti v oblasti panvy. Č ...

 

Tehotenstvo a Pôrod - Všetko o tehotenstve - www.tehotenstvo.eu V dnešnej dobe je trendom prvé tehotenstvo odsúvať do vyššieho veku. Na jednej strane vyšší vek prvorodičiek je dobrá prevencia pred rakovinou vaječníkov. Ale na druhej strane je tu aj riziko. Ženy vo vyššom veku majú väčšiu pravdepodobnosť, že ich potomok bude mať niektorú z vrodených vývojových vád. Vplyv na to majú toxíny, ktorým je žena počas s ...

 

Tehotenstvo a Pôrod - Všetko o tehotenstve - www.tehotenstvo.eu Šport v tehotenstve je veľmi odporúčaný. Šport je vhodný aj pre mamičku aj pre dieťatko. Avšak treba dávať veľký pozor aký šport si vyberiete. Dôležitý je najmä váš zdravotný stav. Preto sa treba vždy držať rád vášho lekára a športovať len vtedy, ak nemáte žiadne zdravotné problémy, ktoré by mohli ohroziť zdravotný stav vášho dieťatka počas tehoten ...

 

Tehotenstvo a Pôrod - Všetko o tehotenstve - www.tehotenstvo.eu Hneď na začiatku treba povedať, že pokiaľ vám váš lekár výslovne nezakázal sex v tehotenstve nie je žiadny dôvod sa mu brániť. Obavy niektorých párov, že by penis mohol plod počas sexu nejakým spôsobom ohroziť, nie sú na mieste. To však neznamená, že si môžete užívať divoký sex ako pre tehotenstvom. Počas tehotenstva sa treba trochu mierniť a prakt ...

 

Tehotenstvo a Pôrod - Všetko o tehotenstve - www.tehotenstvo.eu Rizikové tehotenstvo je také tehotenstvo, ktoré prebieha fyziologicky, ale u tehotnej ženy sa vyskytuje určitý rizikový faktor, ktorý môže kedykoľvek ohroziť matku, alebo plod. Rizikových faktorov, ktoré môžu spôsobiť rôzne komplikácie je veľmi veľa. Problém môže vniknúť buď počas tehotenstva, alebo môže vniknúť už pre tehotenstvom. Vysoký krvný t ...

 

Tehotenstvo a Pôrod - Všetko o tehotenstve - www.tehotenstvo.eu Za mimomaternicové tehotenstvo je považované tehotenstvo, ktoré sa uchytí mimo maternice. Najčastejšie tak dochádza vo vajíčkovode, preto sa toto tehotenstvo zvykne označovať ako „tubárne tehotenstvo“, ktoré je najčastejšou formou mimomaternicového tehotenstva. K mimomaternicovému tehotenstvu dochádza najčastejšie pri poruchách dozrievania vajíčka ...

 

Tehotenstvo a Pôrod - Všetko o tehotenstve - www.tehotenstvo.eu V dnešnej dobe pribúda čoraz viac párov, ktoré majú problém z otehotnením. Problémy z otehotnením súvisia hlavne zo životným štýlom, ktorý ohrozuje počatie. Za hlavné faktory, ktoré sa podieľaj