Malé deti - radosti, starosti...

Ako správne dojčiť

06.10.2011 21:29
 Poloha „tanečníka“ – dieťa v mierne naklonenej polohe, bruškom k matke, jeho spodná ruka objíma matkin hrudník. Matka má pohodlne položené obe paže, uvoľnený krk a chrbát, zvýšeným kolenom ľahko pridržiava dieťa v ideálnej vzdialenosti pri prsníku. Jedna ruka...

Spánok cez deň a v noci

06.10.2011 21:28
Spánok cez deň a v noci Novorodenec spí toľko, koľko potrebuje. Môže sa však stať, že nebude spať, keď si to vy práve budete želať. Počas prvých dní života dieťa spí chaoticky v krátkych úsekoch cez deň i v noci. V tabuľke na tejto strane uvádzame, ako sa môže vyvíjať spánkový režim. Z mesiaca...

Základná hygiena

06.10.2011 21:28
Základná hygiena Pod základnou hygienou rozumieme očistu len tých častí tela vášho dieťaťa, ktoré sú najviac vystavené znečisteniu, to znamená rúk, tváre, krku, zadočka a genitálií. Základná očista by mala byť súčasťou ranného alebo večerného režimu. Možno ňou nahradiť kúpanie najmä v...

Dieťa a detská izba

06.10.2011 21:27
Vo väčšine slovenských rodín je to tak, že sa dieťa sťahuje do svojej izby okolo svojho druhého roku. Môže to byť aj inak? Iste V niektorých prípadoch je to aj tak, že mamička po príchode z pôrodnice dáva svoje dieťa hneď do jeho izby. Mala by si to však premyslieť, pretože v noci bude za...

Ako vybrať správnu autosedačku

06.10.2011 21:27
Detská autosedačka je jediná účinná ochrana detí pred zranením počas autonehody. Pri jej výbere by preto nemala byť hlavným kritériom potreba vyhovieť dopravným predpisom a nízka cena. Za všetku šetrnosť by sme totiž mohli zaplatiť cenou najvyššou. Vitajte vo svete autosedačiek, v ktorom...

Odkedy pozývať návštevy?

06.10.2011 21:25
Situácia v rodine sa príchodom bábätka radikálne zmení. Pre vás aj vášho partnera to bude nová životná skúsenosť, budete podliehať rôznym doteraz neznámym náladám, možno vás zaplavia pocity neistoty alebo obavy. Budete nadväzovať kontakt s novorodeniatkom, žena sa bude vyrovnávať s popôrodnými...

Najčastejšie choroby detského veku...

06.10.2011 21:25
Trpí vaše dieťa niektorým z bežných detských ochorení? Tu sa o nich môžete dozvedieť niečo viac. Medzi najčastejšie detské ochorenia patria katary horných dýchacích ciest. Väčšinou ide o banálne ochorenie nosohltana, ktoré sa však v detskom veku môže skomplikovať rozšírením infekcie do...

Homeopatická liečba detí

06.10.2011 21:22
Skúsili ste sa už niekedy vyliečiť pomocou homeopatie? Je to druh alternatívnej liečby, založený na prírodnom, resp. nechemickom zložení lieku a je obľúbený u mnohých ľudí. Jej účinnosť však nie je vedecky dokázaná. Liečba homeopatikami nie je preplácaná zdravotnou poisťovňou, nemá však nijaké...

Podľa čoho vyberáte prací prášok pre bábätko?

06.10.2011 21:21
Čakáte bábätko, do pračky práve dávate mini oblečenie, ale v tú chvíľu sa zarazíte: aký prací prostriedok pre toho maličkého tvora vlastne použiť? Stačí trochu lepší prášok, ktorý používate už roky, alebo je teraz dobré siahnuť po obzvlášť šetrnom prípravku? A máme ho vyberať podľa ceny, zloženia...

Zatočte s chrípkou!

06.10.2011 21:21
Chrípková epidémia prichádza pravidelne v zimných mesiacoch. Každý rok na ňu ochorejú takmer dva milióny Slovákov, z toho viac ako tretina je detí. Neliečená chrípka môže spôsobiť vážne zdravotné komplikácie. Viete ako sa pred ňou ubrániť? Chrípka je vysoko nákazlivé vírusové ochorenie...

Prvoradá je bezpečnosť

06.10.2011 21:20
Často budete ukladať dieťa čo len na chvíľu, aby sa zabavilo alebo preto, že musíte niečo urobiť. Ak budete doma alebo na návšteve u príbuzných či známych, vždy majte na mysli jednoduché zásady bezpečnosti dieťaťa: • Nikdy nepoložte sedačku, košík či prenosnú tašku s dieťaťom na vyvýšené...

Svoje deti milujem všetky rovnako

06.10.2011 21:19
„Potatiť sa nie je zas také ťažké!“ tvrdí Hanka Vávrová, matka štyroch detí a manželka architekta, herca a spisovateľa Davida Vávru. Prvé dve osvojené deti Vojto a Viky sú ich splneným snom, Maruška a Deborka potom prišli do rodiny prirodzenou cestou ako čerešničky na...

Zaspávanie, uspávanie...

06.10.2011 21:18
  Sám pocit nasýtenia postačí dieťatku, aby spokojne zaspalo. Často však bude potrebovať i vás, aby ste mu pomohli uvoľniť sa. Pri tíšení pred spaním, zaobchádzajte s ním pokojne a jemne. Potrebuje tichú chvíľu vo vašom náručí, aby sa cítilo isto, bezpečne a uvoľnene. Jemné...

Malé deti - radosti, starosti... a hlavne potešenie, láska...

Ako sa hovorí, malé deti malé starosti, veľké deti veľké. Myslíte si, že je to naozaj tak? Stačí, aby ste sa zapojili do diskusie.

Starostlivosť o dieťa:

baby-web.topky.sk/Rubriky/s235-Vztah-k-dietatu-a-psychika.aspx

 

Dieťa 0-1 rok

 

Ako správne dojčiťSpánok cez deň a v nociAko vybrať správnu autosedačkuDieťa a detská izbaNajčastejšie choroby detského vekuOdkedy pozývať návštevy?Zatočte s chrípkou!Homeopatická liečba detíPodľa čoho vyberáte prací prášok pre bábätko?Svoje deti milujem všetky rovnakoZaspávanie


Prvoradá  je bezpečnosť
 
 

****************************************************************************************

Dieťa 1-3 roky / Život s dieťaťom / Vzťah k dieťaťu a psychika

 
Máme pre vás dievčatko Dieťa robí zle! Prečo?

Dieťa robí zle! Prečo?

 
Dieťa takzvane „robí zle“, keď je príliš unavené, ospalé, má smäd alebo hlad, prežíva stres vyvolaný správaním ľudí vo svojom blízkom okolí či pred...  viac »
 
Chcete mať dobré a slušné dieťa?

Chcete mať dobré a slušné dieťa?

 
Aj vy si myslíte, že rodičia môžu dávať dieťaťu príklad až v čase, keď „dostáva rozum“? Presnejšie povedané, keď už nejakým spôsobom rozumie, čo mama...  viac »
Syndróm ideálnej matky

Syndróm ideálnej matky

 
Všetky ženy majú nejakú ideálnu predstavu, aké vlastnosti má mať matka a ako má vyzerať jej vzťah s dieťaťom. Základom tejto predstavy sú skúsenosti...  viac »
 
 
Boj o pozornosť

Boj o pozornosť

 
Telefonujete a nepočujete vlastného slova, pretože váš krpec vám práve potrebuje niečo veľmi nahlas povedať? Alebo chcete prebaliť mladšie dieťa a to...  viac »
 
 
Pri chúlostivých otázkach zachovajte chladnú hlavu

Pri chúlostivých otázkach zachovajte chladnú hlavu

 
Máte obavy, že nebudete vedieť, čo povedať, až sa vás dieťa spýta na veci okolo sexu? V prvom rade ostaňte nad vecou a nerozoberajte nič, čomu...  viac »
Naše dieťa podľa hviezd

Naše dieťa podľa hviezd

  „Náš malý je síce v znamení Leva, ale tá charakteristika na neho vôbec nesedí,“ hovoria často rodičia. A majú pravdu. Charakteristika Leva na...  viac »
 
Horoskopy pre bábätká

Horoskopy pre bábätká

 
Čakáte bábätko a často si predstavujete, ako bude vyzerať, či bude pokojné alebo uplakané, a čo vás, ako novopečených rodičov, všetko čaká? Poďme...  viac »
 
Aký má vaše dieťa temperament?

Aký má vaše dieťa temperament?

 
Máte doma vrece plné bĺch, alebo by ten váš drobček, naopak, mohol byť svižnejší? Prečo majú niekedy súrodenci taký rozdielny temperament?...  viac »
Ako viesť dieťa k samostatnosti

Ako viesť dieťa k samostatnosti

 
Aj vaše batoľa sa dostalo do štádia, že si chce veľa vecí vyskúšať samo? Jeho „ja sám“ alebo „ja sama“ je u vás na dennom poriadku? Verte, že je to...  viac »
 
Ako vybrať správnu knihu pre dieťa?

Ako vybrať správnu knihu pre dieťa?

 
Asi každý uzná, že knihy umožňujú vzdelávanie, zábavu, rozvíjanie inteligencie, slovnej zásoby, fantázie. Deti by sa preto s nimi mali zoznámiť čo...  viac »
Trestuhodné trestanie?

Trestuhodné trestanie?

 
Nečakaná facka, ponižujúci výprask na zadok. Bol to adekvátny trest za vaše previnenie? Chceli ste sa brániť, utiekli ste s plačom do izby alebo ste...  viac »
 
Odlúčenie a emočné prejavy dieťaťa

Odlúčenie a emočné prejavy dieťaťa

 
V batoľacom období sú deti naďalej veľmi silno citovo pripútané k matke či niekoľkým ďalším najbližším ľuďom. Aj krátke nedobrovoľné odlúčenie...  viac »
 
Vieme hovoriť s vlastným dieťaťom?

Vieme hovoriť s vlastným dieťaťom?

 
V posledných rokoch sa stávame terčom nekonečného toku informácií a slov, často na úkor obsahu a významu. Z reči sa stráca jej skutočný zmysel,...  viac »
 
Citové prilipnutie k matke? To je pomyselná pupočná šnúra

Citové prilipnutie k matke? To je pomyselná pupočná šnúra

 
Tvrdí psychológ PhDr. Jaroslav Šturma, predseda Českomoravskej psychologickej spoločnosti a riaditeľ Detského centra Paprsek. A tiež náš sprievodca...  viac »
 
Už buď poslušný

Už buď poslušný

 
Nie je neposlušnosť ako neposlušnosť. Čo nám vlastne deti svojou „neposlušnosťou“ odkazujú? Jej príčiny sú rôzne a menia sa s vekom. To, čo...  viac »
 
Udobrime sa ešte dnes

Udobrime sa ešte dnes

 
Hnev, trucovanie, neposlušnosť. Asi to všetci u svojich dobre poznáme. Čo s tým? Hlavne neodchádzať, nemlčať, netrestať. Ako hovorili naše...  viac »
 
Ako riešiť krízové situácie

Ako riešiť krízové situácie

 
Bohužiaľ, v živote sa nevyhneme tomu, že dieťaťu zomrie babička alebo dedko, teda niekto, koho má rado. Alebo sa jeho rodičia rozídu. Ocko sa...  viac »
 
Svoje deti milujem všetky rovnako

Svoje deti milujem všetky rovnako

 
„Potatiť sa nie je zas také ťažké!“ tvrdí Hanka Vávrová, matka štyroch detí a manželka architekta, herca a spisovateľa Davida Vávru. Prvé dve...  viac »
 
Ako zvládať rodičovstvo v pokoji a pohode

Ako zvládať rodičovstvo v pokoji a pohode

 
Počatie dieťaťa a starostlivosť oň je jednou zo základných životných úloh. Byť matkou či otcom dáva životu nový rozmer a pre väčšinu ľudí je jeho...  viac »
 
Sandáliky alebo rožok?

Sandáliky alebo rožok?

 
Rodičia často chcú zo svojich ratolestí vychovať samostatné a sebavedomé bytosti. Niekedy im však nechávajú až príliš veľa kompetencií. To však pre...  viac »
 
Psychologička verzus mama alebo spoveď psychlogičky

Psychologička verzus mama alebo spoveď psychlogičky

 
Na vysokej škole, odbor psychológia, som sa naučila množstvo poučiek, názvosloví, ale aj zaujímavostí z odboru klinickej a pedagogickej psychológie....  viac »
 
Môj syn prehnane žiarli

Môj syn prehnane žiarli

 
OTÁZKA TÝŽDŇA Môj štyriapolročný syn začal prehnane žiarliť po tom, ako sa nám narodila dcéra, ktorá má teraz deväť mesiacov. Teraz sa zas pustí...  viac »
 
Deti neponižujme

Deti neponižujme

 
Okrídlený vtip vraví, že ak niečo ukradne obyčajný človek, je to krádež. Keď však rovnakú vec ukradne arcivojvoda, je to kleptománia. A za tú,...  viac »
 
S dieťaťom komunikujeme dvoma jazykmi. Je to dobre?

S dieťaťom komunikujeme dvoma jazykmi. Je to dobre?

 
Určite voľajaký prípad poznáte. Mama je Slovenka, otec cudzinec alebo naopak. Dvojjazyčná rodina, niekedy aj cudzojazyčné prostredie... Ako si s tým...  viac »
 
Ako byť dobrým rodičom?

Ako byť dobrým rodičom?

 
Výchova detí nie je samozrejmá ani jednoduchá záležitosť, a predsa sa o nej v školách neučí. Musíme sa ju teda učiť sami. Mnohokrát čerpáme z...  viac »
 
Kedy začať dieťa učiť cudzí jazyk?

Kedy začať dieťa učiť cudzí jazyk?

 
Je materinský jazyk skutočne taký dôležitý? V akom veku môžeme dieťa začať oboznamovať s ďalšími jazykmi a ako je to s výchovou v dvojjazyčnej...  viac »
 
Máte doma nadané dieťa?

Máte doma nadané dieťa?

 
Nadpriemerne nadané dieťa spoznáte už skoro po narodení. Ako? Napríklad tak, že sa obzvlášť nadaní novorodenci vydržia dlhšie dívať do...  viac »
 
Recept na šťastné materstvo

Recept na šťastné materstvo

 
Odrazu máte dieťa. Mama je ďaleko a kamarátky nestíhajú prísť. Vytúžené dieťatko v

 

ŠIKANOVANIE
Kuracinová: Zlé deti neexistujú

Odborní zamestnanci Centra pedagogickopsychologického poradenstva a prevencie (CPPPaP) v Trnave riešia problémy detí a poskytujú pomoc aj ich rodičom. Pre správnu výchovu je dôležité vymedzenie mantinelov a stanovenie pravidiel.

TRNAVA. O agresivite, šikanovaní, ale aj výchove sme sa porozprávali s riaditeľkou CPPPaP Ivicou Kuracinovou.

Ako vnímate agresivitu u malých detí?

- Agresivita tu vždy bola a vždy bude. Je to do určitej miery charakteristický znak osobnosti jedinca, ktorý slúži k dosiahnutiu vytýčeného cieľa. U detí hrá veľkú úlohu v ich vývoji a v určitom veku je jedným z predpokladov individualizácie. Každé dieťa vo veku asi troch rokov sa začína správať prirodzene agresívne. Tento jav súvisí s procesom rozvoja tzv. prvého ja. Prichádza u dieťaťa k sebauvedomovaniu, narastá túžba konať samostatne, presadzovať sa, hlavne dať o sebe vedieť, upozorniť na seba. Svoje verbálne deficity kompenzuje neverbálnym vyjadrením svojich požiadaviek.

Prečo sa niektoré deti správajú agresívne aj v staršom veku? Čo môže byť príčinou a ako jej predchádzať?

- Spôsoby a štýly správania sa dieťa učí predovšetkým v rannom veku a je nimi ovplyvnené počas celého svojho života. Dôležitý je postoj a prístup rodičov k agresívnemu správaniu. Ak je rodič k takémuto správaniu benevolentný, akceptuje ho, podporuje a sám sa agresívne správa, umožňuje dieťaťu použiť agresivitu a manipuláciu na dosiahnutie cieľa. Dieťa ponuku prijíma, kóduje ju do svojho vzorca správania a v budúcnosti používa, pretože vie, že dosiahne, čo chce. Vo výchove detí je pre rodičov dôležité, aby kládli dôraz na stanovenie mantinelov, vytvorenie pravidiel a formovanie postojov u detí.

Kde robia rodičia najčastejšie chyby vo výchove?

- Často sa poukazuje na chyby, ktorých sa rodičia dopúšťajú vo svojej výchove. Dôležité je, aby im zároveň s týmto výpočtom boli ponúknuté aj také výchovné alternatívy, ktorých aplikácia bude mať pozitívny odraz v správaní dieťaťa. Rodič vychováva väčšinou svoje dieťa podobným spôsobom, ako bol vychovávaný on sám, najlepšie, ako vie. Má niečo z primárnej rodiny odpozerané a odpočúvané. Je to jeho istota, v ktorej žil a ktorú má overenú. Nie vždy však svojimi metódami zvláda výchovu problémového dieťaťa. A toto je fakt, ktorý si rodičia často uvedomujú, ale nevedia situáciu riešiť, respektíve ju riešia výberom nevhodných prostriedkov. Ako som už spomínala, dôležité je vytvorenie hraníc a určenie si pravidiel. Dieťa sa v nich bude cítiť bezpečnejšie a istejšie. Dospelí často nie sú nastavení na to, že dieťa povie svoj názor, že si ho aj háji a presadzuje. A práve tu sa počúvajúcim rodičom otvára priestor na pozitívne usmernenie energie dieťaťa. Konštruktívnou komunikáciou môžu správanie dieťaťa nasmerovať na spoločensky akceptovateľné.

Existuje nejaký návod, ako sa k deťom správať?

- Každé dieťa je iné, je jedinečné, preto sa nedá hovoriť o univerzálnom návode. Existujú však určité zásady a postupy, ktorých kombinatorika môže pomôcť pri výchove. Zdravé rodinné prostredie a fungujúce vzťahy sú jednou zo základných podmienok. Rešpektovanie osobnostných vlastností a kladenie primeraných nárokov vzhľadom k veku. Dôverovať, rozvíjať ich zdravé sebavedomie, dať im pocit slobody a zároveň ich učiť niesť zodpovednosť za svoje rozhodnutia.

Nemalo by sa teda začať s prevýchovou rodičov?

- Bez spolupráce rodiny sa veľmi ťažko rieši situácia alebo problém týkajúci sa rodiny. Rodič je zákonný zástupca neplnoletého dieťaťa, bez jeho súhlasu nemôžeme poskytnúť klientovi odborné služby. Rodičia detí s problémovým správaním s nami nespolupracujú v žiaducej miere. Deti nevedia riešiť záťažové situácie spoločensky prijateľným spôsobom. Potrebujú na to pomoc dospelých, aby ich na ne pripravili. To ale vyžaduje predpoklad, že rodičia sú v tejto oblasti zdatní. Realita je však iná. Môže to byť do určitej miery spôsobené aj sociálnospoločenskou situáciou. Pokiaľ rodina nebude mať istoty bezpečia, materiálne istoty, tak aj výchova môže pokrivkávať, môže sa stať aj neefektívnou, kontraproduktívnou. Keď rodič ráno vstáva a nevie, dokedy bude mať prácu, dieťa nemá štandard, ktorý majú jeho rovesníci a vyníma sa z kolektívu, potrebuje na seba upozorniť inak. Nie je zriedkavosťou, že rodičia nemajú čas na svoje deti z rôznych dôvodov. Deti malé i veľké potrebujú mať pri sebe rodičov, napriek tomu, že to prvotne popierajú. Ak ich pri sebe nenájdu, môžu vyplniť ich miesto niekým iným, koho vplyv nemusí byť pozitívny.

Je prípadov šikanovania v poslednom období viac ako v minulosti?

- Prejavov agresívneho správania áno. Či ide o sociálnopatologický jav šikanovanie, je v niektorých prípadov sporné. Často sa potiera rozdiel medzi pojmom šikanovanie a teasing. Teasing môže svojim prejavom zdanlivo pripomínať šikanovanie, ale v svojej podstate je to nevinné „laškovanie“ medzi žiakmi, najmä na druhom stupni základných škôl. Hovoríme o kontakte chlapcov a dievčat v období puberty. Ich sťažnosti sú často len formálne, správanie opačného pohlavia im lichotí. Pri identifikácii tohto správania je treba byť opatrným a citlivým. Aj teasing môže časom prerásť do prejavov šikanovania. V poslednom období zaznamenávame nárast žiadostí o realizáciu odborných aktivít naším zariadením v základných školách z dôvodu výskytu šikany. Aktéri šikanovania si nie zriedka menia svoje roly, niekedy dokonca „vystupujú“ v dvojúlohách. Napriek tomu, že tento jav má svoju jasnú odbornú definíciu, nie je ľahké identifikovať ho v začiatkoch. Netreba zabúdať na to, že šikanovanie nepotrebuje špeciálne vytvorené podmienky pre vznik. Aj agresori a obete sú žiaci, ktorí nemusia byť na prvý pohľad ničím výnimoční a dokonca ani dôvod šikanovania nemusí byť dlhodobý a premyslený. Je potrebné, aby mali školy vytvorené celoškolské prístupy v prevencii šikanovania.


Čítajte viac: https://trnava.sme.sk/c/5907870/kuracinova-zle-deti-neexistuju.html#ixzz1NSDszGHh