Alergia, nádcha...

Ako som už v predchádzajúcich témach spomínala, moja dcérka je alergická na bielkovinu kravského mlieka. Môže piť len nízkotučné do 0,5% tuku. Musíme jej kupovať aj nízkotučné jogurty, tvaroh, mlieko,...

Môj brat ako 4-ročný prebehol cez vysokú trávu, začal mať opuchnutú celú tvár, nakoniec mu zistili sennú nádchu, čo nie je nič príjemné, hlavne v čase leta...

Ako liečiť alergickú nádchu u detí?

Ako liečiť alergickú nádchu u detí?

 
Máte doma malého alergika alebo si to zatiaľ iba myslíte? Neotáľajte a navštívte alergológa. Neliečená alergia dokáže prejsť až do prieduškovej astmy.



Ak sa u vášho dieťaťa objaví alergická nádcha, je veľmi vysoká pravdepodobnosť, že sa s ňou bude trápiť celý život. Jej príznaky sa však pri dobre zvolenom postupe môžu veľmi zmierniť.

Ako sa alergia prejaví:
Prejavy choroby sú obvykle rovnaké, nezávisle od veku. Nápadné sú zmeny v tvári, ako sú tmavé kruhy pod očami. Deti tiež častejšie kvôli nosnej nepriechodnosti dýchajú otvorenými ústami a tým sa ich zdravotný stav ďalej zhoršuje (pri dýchaní ústami nie sú zachytené cudzorodé látky a k tomu sa vzduch nestihne pred vstupom do pľúc dostatočne ohriať).
Prieduškovú astmu častejšie spôsobujú alergény domáceho a vnútorného prostredia, ktoré vyvolávajú celoročnú nádchu.

Prejavy alergickej nádchy u detí:
• Pocit upchatého nosa („nosná obštrukcia“)
• Vodnatá nádcha
• Svrbenie očí, slzenie, tmavé kruhy pod očami
• Kýchanie
• Vyrážka, opuchy
• Zhoršenie kvality života, únava, zhoršenie školského prospechu, nebavia ich záujmy, prejavuje sa druhotný vplyv liekov



Prejavy choroby sú obvykle rovnaké, nezávisle od veku. Ťažšie prípady alergickej nádchy sú u detí ešte sprevádzané:
• bolesťou hlavy, svalov a kĺbov
• zvýšenou teplotou
• chrápaním


U školákov sa môžu nepríjemné príznaky choroby odraziť aj v zhoršenom školskom prospechu, pretože dieťa má nielen slabšiu dochádzku do školy, ale je celkovo oslabené.
Pozor: na alergény reagujú dokonca aj zatiaľ nenarodené deti. Alergické protilátky sa u nich v prípade kontaktu s alergénom tvoria už od 18. týždňa vnútromaternicového vývoja!

Alergia rada putuje alebo Atopický pochod
U alergických deťoch môžeme pozorovať niečo, čomu lekári hovoria „atopický pochod“. Teda alergia sťahujúca sa z miesta na miesto po tele svojho majiteľa.

Typicky sa u detí postupne prejavuje:
Vek 2-3 mesiace: atopický ekzém, neznášanlivosť na bielkovinu kravského mlieka
Batoľa 18 mesiacov: priedušková astma
Predškolák: alergická nádcha

Prečítajte si tiež:
• Zatočte s alergiou!
• Trpíte alergiou? Otestujte sa!
• Atopický ekzém si robí, čo chce



Prevencia v tehotenstve a u malých detí:
• Vyhýbať sa fajčeniu, aktívnemu aj pasívnemu, nenosiť zafajčené oblečenie, po prítomnosti v zafajčenom prostredí si umyť vlasy, osprchovať sa
• Udržovať čisté lôžko, ktoré sa ináč ľahko stane zdrojom roztočov: používať matracový chránič a prať ho 1x do týždňa pri minimálnej teplote 60°C
• Používať periny z dutého vlákna a textilné hračky, ktoré je možné prať, plyšáky sa dajú tiež mraziť (roztoče neprežijú teplotu pod 5 a nad 60 stupňov)

Pozrite si aj:
• Databáza nebezpečných výrobkov

Liečba:
• Liečba sa líši v závislosti od závažnosti ochorenia. Pri liečbe ľahšieho stupňa alergickej nádchy sa používajú miestne protialergické prípravky – antihistaminiká (očné kvapky, nosný sprej) alebo antihistaminiká II. generácie vo forme tabliet a sirupu.
•  Deti s ťažšou alergickou nádchou užívajú antihistaminiká spoločne s nosnými hormonálnymi prípravkami. V niektorých prípadoch sa u detí starších 5 rokov používa špecifická imunoterapia s cieľom navodiť toleranciu alergénu a znížiť riziko astmy. U detí do 15 rokov sa dáva prednosť podaniu kvapiek nalačno pod jazyk pred podkožnými injekciami.
• Alergológa navštevujte pravidelne. Iba odborník môže urobiť všetky potrebné vyšetrenia a kedykoľvek prispôsobiť liečbu pacienta jeho aktuálnym potrebám.

Na Babywebe tiež nájdete:
Aké zviera k dieťaťu?
Ako funguje náš imunitný systém?
Alergia a dedičnosť
 

Zatočte s alergiou!

 
Koberec alebo parkety? Cigaretu v centre v mesta alebo výlet na vidiek? Mačku alebo rybičky? Psíka alebo fenku? Alergiu alebo astma má dnes stále viac ľudí. Čo všetko s tým môže súvisieť?



Skutočný problém alergickej nádchy? Zápal
U liečby alergickej nádchy je dôležité vedieť, že liečením príznakov sa nič nevyrieši. Musí sa liečiť skutočný problém, ktorým je zápal. Nepokúšajte sa ho liečiť sami, radšej navštívte lekára. Či máte alergickú nádchu, môžete zistiť v tomto dotazníku www.cipa.cz/hodnoceni-alergicke-rymy

Chcete astmu? Pestujte si alergickú nádchu
Neliečená alergická nádcha môže časom viesť k vzniku prieduškovej astmy. Vždy je teda nutné liečiť ako nos, tak aj priedušky. Ináč sa nádcha nevylieči.

Pozor na samoliečbu pri prvých príznakoch alergickej nádchy:
Väčšina ľudí nelieči alergickú nádchu správne a u lekára, ale skúšajú „všetko možné“ sami. Problém je s voľne predajnými nosnými kvapkami. Voľne predajné nosné kvapky lekári neodporúčajú. Ľudia majú tendenciu ich používať nadmerne a nechcene si na nich vyvíjajú závislosť, ale ich efekt tým nezvýšia (nehovoriac o leptaní nosnej sliznice).

Radšej navštívte lekára a nechajte si predpísať „nosné hormóny“. Liečba alergickej nádchy musí byť pravidelná a dôležitá je aj prevencia.

Lieky na alergiu je nutné používať pravidelne a dlhodobo a v prípade rozvinutej alergie preventívne aj v prípade, že sa príznaky práve neobjavujú.
Iba v prípade, že máte príznaky alergie len nárazovo v špecifických situáciách, môžete brať lieky len nárazovo podľa potreby.



Čo ste možno nevedeli: v minulosti veľmi obávané kortikosteroidy sú dnes vyvinuté do ďaleko bezpečnejšej podoby s veľkou účinnosťou a nemusíte sa už obávať ich vedľajších účinkov. Za bezpečnú alternatívnu liečbu považujú lekári cvičenie jogy a dychové cvičenia, výplachy soľným roztokom, klimatoterapiu, inhaláciu.
Ďalšie alternatívy môžu, ale nemusia mať správny efekt: homeopatia, akupunktúra, herbálna terapia (bylinky).

Najbežnejšie alergény
V prírode je najbežnejším alergénom peľ, v domácnosti roztoče a pliesne (spôsobujú ťažšiu prieduškovú astmu) a mnoho potravín. V prípade domácich miláčikov je najčastejšia alergia na psie a mačacie telesné odpady (koža, exkrementy).
Tip: Menšia pravdepodobnosť vzniku alergie je pri fenkách, psoch okúpaných špeciálnymi šampónmi a záleží od rasy psa. Známy mýtus je, že alergénom sú psie chlpy a ľudia si zaobstarajú naháčov, čím problém nevyriešia, naopak zhoršia.

Prečítajte si aj:
• Trpíte alergiou? Otestujte sa!
• Detské alergie? Je najvhodnejší čas na testy!
• Aká má byť detská strava

Príčiny alergie (alergény):
• peľ (od februára do októbra, najmä potom od mája do augusta)
• pliesne (v stenách, lístie...)
• domáce zvieratá (alergény vznikajú zo zbytkov zvieracej kože a výlučkov, výhodou môže byť kastrácia, používanie špeciálnych šampónov)
• rôzne potraviny, múka
• detské kolektívy (napríklad oblečenie dieťaťa, ktoré má doma mačku môže spôsobiť alergickú reakciu aj mimo domov – v škôlke, samoobsluhe, dopravnom prostriedku; mačacie alergény sú prenikavejšie ako psie)
• cigaretový dym: u bábätka sa prejaví alergia s vyššou pravdepodobnosťou, ak sa mamka počas tehotenstva pohybovala v zafajčenom prostredí alebo dieťa bolo vystavané dymu počas prvého roku života. Po pobyte v zafajčenom prostredí, ak to je nevyhnutné, sa odporúča sa prezliecť a umyť vlasy, prípadne sa osprchovať.
• smog, výpary z dieselových motorov
• v domácnosti formaldehyd, latex
• Trichloramín - „chlór“ v krytých bazénoch, ktorý je ale aj v bazénoch „so slanou morskou vodou“. Pozor najmä na plávanie s malými deťmi – navštevujte radšej bazény, kde je voda ošetrená ozónovaním alebo UV lúčmi.



Zaujímavosť: Dospelí, ktorí počas mladosti navštevovali často bazény (2 – 3x týždenne), majú o 70% zvýšené riziko vzniku alergickej nádchy.

O alergii by ste mali vedieť, že:
• nie je vyliečiteľná, ale je možné ju zmierniť alebo potlačiť
• mnoho problémov ľudia berú ako nutné zlo, neuvedomujú si, že sú riešiteľné
• je atopická, tzn. premiestňuje sa po tele a prejavuje sa v rôznych podobách, človek tvorí rôzne protilátky
• môže sa prejaviť v ktoromkoľvek veku, vo veľmi nízkom aj veľmi vysokom
• ako prevencia sa odporúča dojčenie a pobyt dieťaťa na vidieku medzi hospodárskymi a von žijúcimi zvieratami

Na zamyslenie: Problém dnešnej doby je v tom, že fajčia hlavne dievčatá, ďaleko viac ako chlapci. Astma a alergická nádcha sa dnes objavuje ďaleko častejšie ako v minulosti.
Všimnite si, že: Alergény sa menia s životnými zmenami – sťahovanie, nový partner, nové domáce zviera, ročné obdobie.

Na Babywebe tiež nájdete:
Alergia a dedičnosť
Čo môžeme jesť v tehotenstve?
Ako zoznámiť svojho psa s dieťatkom
 

Trpíte alergiou? Otestujte sa!

 
Skombinujte prvé jarné lúče, peľ a sklon k alergii a máte jeden pekne otravný problém – alergickú nádchu. Svrbenie v očiach, kýchanie, nos ako vodovod. Čo s tým?



S príchodom jari a prvými kvetmi sa dostáva do vzduchu viac a viac peľu. Každému šiestemu človeku sa skoro okamžite spustí vodnatá nádcha, začne ho svrbieť nosná sliznica, kýcha a má pocit upchaného nosa. Pri peľovej alergii sa často vyskytujú tiež očné príznaky, ako svrbenie, slzenie a začervenanie spojiviek.

Čo za to môže?
Najčastejšie spúšťajú alergickú nádchu pele, ale alergickú reakciu slizníc vyvolávajú bežne tiež roztoče z domáceho prachu, pliesne či zvieracie alergény, a to nielen srsť či chlpy, ale ďalšie telesné výlučky zvieraťa. Vzácnejšie sa môže alergická nádcha objaviť aj ako reakcia na latex alebo na potravinové alergény.
Alergické reakcie sa často spúšťajú (alebo zastavujú) pri zásadných životných zmenách: sťahovanie, zaobstaranie alebo intenzívny kontakt s domácim miláčikom alebo dokonca zmena intímneho partnera.

Prečítajte si aj:
• Tehotenstvo s astmou
• Žijeme BIO, žijeme lepšie?


Ako liečiť alergickú nádchu?
Liečba alergickej nádchy sa dá rozdeliť do troch jednoduchých krokov:
• V prvom rade by chorí mali obmedziť kontakt s alergénom.
• Potom prichádza na rad medikamentózna liečba (antihistaminiká – liek prvej voľby, topické nosné steroidy – potlačujú opuch nosnej sliznice, kromóny – vhodné najmä pre deti, dekongestíva – maximálne na týždeň, antileukotriény alebo výnimočne systémové steroidy)
• Tretím krokom môže byť alergénová imunoterapia

Upozornenie: Voľne predajné nosné kvapky lekári neodporúčajú. Ľudia majú tendenciu ich používať nadmerne a nechcene si na nich vyvíjajú závislosť, ale ich efekt tým nezvýšia. Radšej navštívte lekára a nechajte si predpísať „nosné hormóny“.



Pomôže vám:
Pri liečbe alergickej nádchy je dôležitá jej pravidelnosť a prevencia.
Za bezpečnú alternatívnu liečbu považujú lekári cvičenie jogy a dychové cvičenia, výplachy soľným roztokom, klimatoterapiu, inhaláciu.
Ďalšie alternatívy môžu, ale nemusia mať správny efekt: homeopatia, akupunktúra, herbálna terapia (bylinky).

Čo môžem urobiť pred tým?
Najúčinnejším preventívnym opatrením je odstránenie alergénov (pliesne, roztoče, domáce zvieratá alebo odpady z nich) z domácnosti.
Úplne sa zbaviť roztočov asi nejde, ale pokúste sa čo najviac znížiť mieru styku s týmto alergénom.

Odporúča sa:
• výmena posteľnej bielizne jedenkrát do týždňa a pranie pri teplote minimálne 60°C;
• je vhodné používať matracový chránič;
• odstrániť koberec z detskej izby;
• utierať prach z nábytku dvakrát týždenne;
• utierať podlahu navlhko;
• ošetriť mrazom plyšové hračky (hračky sa ponechajú v mrazničke pri teplote minimálne -15°C).



Trpíte alergickou nádchou? Otestujte sa
Ak máte podozrenie na alergickú nádchu, vyplňte si jednoduchý dotazník, ktorý vám môže napovedať, či týmto ochorením trpíte, či nie. Dotazník potom stačí doniesť lekárovi, ktorý na základe ďalších vyšetrení posúdi, či trpíte alergickou nádchou a prípadne zaháji vhodnú liečbu. Ide o jednoduchú pomôcku, ktorá však môže veľmi uľahčiť komunikáciu medzi lekárom a pacientom. Dotazník je k dispozícii na webových stránkach České iniciatívy pre astmu (ČIPA) na adrese: www.cipa.cz/hodnoceni-alergicke-rymy.

Kontakt na alergológa v mieste bydliska potom môže každý záujemca nájsť veľmi ľahko na webových stránkach:
https://www.katalog-doktorov.sk/podla-sluzieb/alergologicke-ordinacie/

Na Babywebe tiež nájdete:
Zariaďujeme zdravú domácnosť
Ako funguje náš imunitný systém?
Ako žiť aj v meste ekologickejšie

Schválené detskými lekármi, skvelé pre vaše deti!

najmama.aktuality.sk/clanok/226949/schvalene-detskymi-lekarmi-skvele-pre-vase-deti/

Detská pokožka je citlivá, a preto by mala byť neustále chránená pred slnkom. Vaše deti si užívajú každý preslnený deň, ale ich pokožka bohužiaľ nie. Pediatri vedia, že čím mladšie deti sú, tým citlivejšia ich koža je.

Je to z toho dôvodu, že obranný mechanizmus mladého tela nie je až do puberty úplne vyvinutý. UV lúče tak môžu oveľa ľahšie poškodiť DNA buniek a spôsobiť tým kožné problémy v neskoršom veku.

Vzhľadom na to, že za celý život sme vystavení UV lúčom najviac v detstve, a to dokonca z 50 - 80 %, je práve pre malé deti efektívna ochrana pred slnkom veľmi dôležitá. Výrobky opaľovacej kozmetiky NIVEA SUN zaistia ako krátkodobú, tak dlhodobú ochranu založenú na viac než 100 rokoch výskumov a odborných skúseností. Poskytujú deťom bezpečnú a okamžitú ochranu proti spáleniu a tiež pomáhajú predchádzať možnému budúcemu poškodeniu kože. Keď však ide o deti, len samotná expertíza nestačí.

Ich jemná pokožka býva totiž veľmi často náchylná k alergiám na najrôznejšie látky. Preto sa nový rad pre deti NIVEA SUN PURE & SENSITIVE nespolieha iba na mimoriadnu odbornosť v starostlivosti o pleť, ale je tiež navyše 100 % bez parfumov, farbív a konzervačných látok. Všetky výrobky sú dermatologicky testované a schválené pod dohľadom pediatrov. Centrum pre výskum pokožky Beiersdorf: Produkty slnečnej kozmetiky NIVEA SUN sú prísne testované v súlade s platnými medzinárodnými odporúčaniami: Tie s označením „extra vodeodolné“ si zachovávajú účinnosť minimálne 50 % pôvodného ochranného faktora i po štyroch 20-minútových pobytoch vo vode. Detské výrobky NIVEA SUN označené ako "dlhodobo vodeodolné“ zaisťujú dokonca minimálne polovicu pôvodného OF i po šiestich 20-minútových pobytoch vo vode."

Jednoduché pravidlá pre bezpečné slnenie detí! 

Aby ste si boli istí, že používate správne množstvo opaľovacieho krému, jednoducho nasledujte toto pravidlo:

Naneste hrubú vrstvu krému po celej dĺžke vášho prostredníčka, prípadne ešte o polovicu viac, a tú potom aplikujte na jednotlivé časti tela - brucho, hrudník, tvár, ramená, chrbát a každú nohu – to platí pre deti od 3 do 5 rokov. Deti od 6 do 10 rokov natrite dvojnásobným množstvom krému. Ak dávate prednosť sprejom, jedna dávka krému zodpovedá 5 až 10 stlačeniam spreja. Pre maximálnu ochranu detí ich vždy znovu natrite potom, čo sa hrali vo vode a krém sa tak mohol zmyť. Na www.NIVEA.sk/sun nájdete sprievodcu ochrannými faktormi, ktorý vám poradí, aký faktor je vhodný práve pre Vás a Vašu dovolenku.
 
 

Desať najčastejších otázok a odpovedí o alergiách a astme

 
Kýchate, máte červené oči a vy sa obávate, že miesto obyčajnej nádchy sa hlási nepríjemná alergia? Ako ju poznať, ako sa s ňou vyrovnať a oveľa viac sa dozviete z našich desiatich najčastejších otázok.



Pri príležitosti dnešného Svetového dňa alergie a astmy odpovedá doc. MUDr. Martina Vašáková, Ph.D., primárka Pneumologickej kliniky Fakultnej Thomayerovej nemocnice s poliklinikou:

1. Je astma (alergia) dedičná?
Náchylnosť k alergickým ochoreniam je naozaj čiastočne geneticky viazaná, čiže dedičná. K vývoju ochorenia u jedinca prispievajú nemalou mierou aj vplyvy prostredia, ako je styk s alergénmi, infekcia, ktoré podnecujú „alergický“ typ imunitnej odpovede, pasívne a aktívne fajčenie, stres.

2. Ako sa astma prejavuje?
Astma sa typicky prejavuje záchvatmi pokojovej dušnosti väčšinou spojenými s piskotom, ktorý môžeme počuť. Príčinou problémov a zvukových fenoménov je zúženie priedušiek, ktoré je spôsobené stiahnutím ich hladkých svalov a opuchom sliznice. Záchvat môže byť spustený rôznymi podnetmi, ako sú alergény, infekcia, chlad, stres, niektoré lieky. Niekedy sú prejavy astmy menej typické, napríklad len suchý kašeľ alebo dušnosť.

3. Ako sa lieči a dá sa vyliečiť?
Medzi základné princípy liečby astmy patrí liečba neinfekčného „alergického“ zápalu dýchacích ciest, ktorý je podkladom astmy a potom liečba symptómov, čiže bezprostredná liečba akútnych príznakov (záchvaty dušnosti). Medzi základné protizápalové lieky pri astme patria inhalačné kortikoidy, menej často je nutné použiť celkovo pôsobiace kortikoidy, či inú protizápalovú liečbu (antileukotriény, liečbu protilátkami proti alergickým protilátkam). K úľave akútnych príznakov sú používané tzv. beta-mimetiká, ktoré akútne a krátkodobo priedušky rozťahujú. Dlhodobo pôsobiace beta-mimetiká niekedy používame v kombinácii s inhalačnými kortikoidmi k dosiahnutiu lepšej dlhodobej kontroly astmy.

4. Ako sa prejavuje alergia najčastejšie?
Najčastejšími prejavmi alergie je alergická nádcha, ktorá je obvykle spôsobená peľom. Menej často ide o kožné prejavy alergií, astma a tzv. potravinové alergie. Zriedka sa stretneme s celkovou vážnou reakciou na alergén, tzv. anafylaktickým šokom, ktorý je asi najčastejší pri hmyzom jede a niektorých potravinách (orechy, morské plody).

5. Je možné získať alergiu aj v dospelosti? Čím je to spôsobené?
Áno, alergiu je možné získať v akomkoľvek veku. Je to dané rovnakým mechanizmom ako u mladších jedincov, genetickou dispozíciou a pôsobením vonkajších faktorov – alergény a infekcie.

6. Na čo bývajú ľudia najčastejšie alergickí?
Mnoho ľudí má sezónnu peľovú alergiu s alergiou na peľ stromov alebo tráv, ďalšou častou alergiou je celoročná alergia s precitlivenosťou na všadeprítomné roztoče, či na srsť a telesné tekutiny domácich miláčikov. Menej časté sú potravinové alergie a kontaktné kožné alergie.



7. Kto je astmou/alergiou viac ohrozený? Deti? Muži? Ženy?
Alergia je častejšia u detí ako u dospelých. Podľa dotazníkov má príznaky alergie podstatne viac jedincov ako sa hlási lekárovi. Podľa periodicky opakovaného šetrenia prevalencie alergií vzrástol počet alergických detí medzi rokmi 1996 a 2006 zo 17% v roku 1996 na 32% v roku 2006. Najčastejším ochorením je alergická nádcha peľová a atopický ekzém; obe tieto alergie tvoria viac ako polovicu všetkých diagnostikovaných alergických ochorení. V roku 2006 bola lekárom diagnostikovaná astma u 8% detí, čo predstavuje nárast o polovicu v porovnaní s rokom 1996. U detí je o niečo častejší výskyt astmy u chlapcov, inak závislosť alergických chorôb od pohlavia nie je jednoznačne dokázaná.

8. Existuje profesia, ktorá je riziková, tzn., či sa dá v rámci nejakej pracovnej činnosti astmou ochorieť, či alergiu získať?
Všetky profesie, kde človek prichádza do styku s látkami, ktoré sú potenciálnymi alergénmi, sú rizikové pre rozvoj alergie u geneticky disponovaného jedinca. Časté sú profesionálne alergie u pracovníkov v poľnohospodárstve, u mlynárov, pekárov, či vo výrobe a spracovaní ostatných poľnohospodárskych produktov. Alergii sa ale nemusia vyhnúť ani pracovníci v strojárenstve, kde môže vzniknúť kožná alergia na kovy, či emulzie, ďalej potom v textilnom priemysle, kedy alergiu môžu vyvolať vlákna alebo farbivá.

9. Dá sa astme či alergii predchádzať? Je možné v ľahších prípadoch použiť nejakú domácu liečbu alebo patrí astma/alergia vždy do rúk lekára?
Neovplyvníme genetickú dispozíciu k alergii, manifestáciu môžeme ovplyvniť tým, že znížime expozíciu alergénom. V prípade peľov je to veľmi náročné, môžeme po expozícii peľ z tváre či vlasov zmyť, či v období kvitnutia stromov a tráv nevetrať, ak je sucho a vo vzduchu je vysoká koncentrácia peľu. Koncentráciu domácich alergénov (roztočov) môžeme znižovať častým utieraním povrchov, častým praním posteľnej bielizne a znížením teploty v spálni, odstránením látkových a čalúnených povrchov a kobercov. V prípade alergie na domácich miláčikov je potom samozrejme najlepšie zviera z domova odstrániť. Samozrejme platí, že by ľudia nemali fajčiť, pretože fajčenie môže ovplyvňovať nielen dispozíciu k alergiám, ale aj priebeh hlavne astmy.
Samotná diagnóza alergie a nastavenie liečby by mali byť v rukách odborníka. Astmu by si pacient vôbec sám diagnostikovať ani liečiť nemal.

10. Dá sa povedať, že astma môže byť v niektorých prípadoch dokonca smrteľná?
V súčasnej dobe, kedy sa dajú aj ťažké formy astmy úspešne liečiť, je úmrtnosť na astmu minimálna. Bohužiaľ ale aj dnes dochádza k úmrtiu na ťažkú astmu. Väčšinou však ide o podcenenie stavu či o zanedbanie liečby zo strany pacienta alebo o zle nastavenú liečbu lekárom.


Na Babywebe tiež nájdete:
Tehotenstvo s astmou
Ako porozumieť alergii?
Zatočte s alergiou!

 

Diskusná téma: Alergia, nádcha...

Первые морские грузоперевозки из Китая либо Южной Кореи

oppor | 18.03.2022

Таможенная компания «ВЭД ЛАЙН», оказывающая. Действуя на внешнеторговом рынке перевозок грузов, мы построили производительную цепь поставок, способствующую своим покупателям осуществлять доставку «от двери до двери». Мы не просто доставляем ваш груз в Новосибирск или любую точку России, наша компания осуществляет прямое таможенное оформление и полный пакет документов. В индивидуальном запросе специалисты нашей компании подберут самый эффективный вид транспорта и спланируют рейс с минимальными датами и тарифом доставки. За каждой поставкой из КНР специалисты компании строят совершенный маршрут что сохраняет наших заказчиков и сроки в пути и деньги. Поручить поставку из КНР вы можете связавшись с нашими декларантами. Вам надо будет подтвердить параметры вашего товара: его вес, габариты, объем в кубах и характеристики. Вы указываете адрес доставки в России. Мы рекомендуем наиболее производительный способ международной перевозки грузов морским, жд или автомобильным транспортом и выстраиваем кратчайший маршрут. На случай если вам нужна по низкой цене доставка, вам необходимо избрать сквозной сервис.

Pridať nový príspevok