Ách, dovolenka, more...

   Aj Vy túžite po dovolenke pri mori? Aj k Vám došla tá kríza, že nie je za čo? Veď aj by bolo s kým, len tie financie nie a nie prísť za Vami. Treba podať športku, niekde vyhrať, aby sa na Vás usmialo šťastie? Nemáte z čoho žiť, nieto ešte z toho mála našetriť? Chápem Vás, aj ja by som niekde vypadla zo zabehnutého stereotypu, niekde ďaleko od bežných starostí...

   Máte aj Vy podobné problémy? Alebo už ste dáko na dovolenku našetrili, príp. ste niekde boli? Skvelé, podeľte sa s nami s Vašimi zážitkami, keď aj len na Slovensku dovolenka, veď a čo, my sme tiež krásna krajina. Čo poviete? :-)

   Prajem všetkým príjemné chvíle strávené na dovolenke, ale aj doma, veď všade dobre, doma najlepšie :-)

 
Schválené detskými lekármi*, skvelé pre vaše deti!
Detská pokožka je citlivá, a preto by mala byť neustále chránená pred slnkom. Vaše deti si užívajú každý preslnený deň, ale ich pokožka bohužiaľ nie... viac »
 

Odkedy môžem ísť s dojčaťom k moru?

Odpovedá detský lekár MUDr. Martin Gregora:


Cesta lietadlom nie je vhodná pre niekoľkotýždňové dieťa, môžu mu vadiť tlakové zmeny. Rovnako ako vadia matke a dieťaťu v pokročilom tehotenstve. Vadia ale aj vysoké teploty v mieste, kam cestujeme. To sa opäť týka predovšetkým malých dojčiat a plodu v maternici. Niekedy je naozaj lepšie ostať doma a neprispievať k zbytočným problémom.

Pre staršie dojčence a batoľatá už môže byť vhodne volená destinácia koncom jari, začiatkom leta alebo na jeseň radostnou skúsenosťou.


Pred takou cestou sa objavuje niekoľko základných otázok:
1. Potrebuje moje dieťa nejaké zvláštne očkovanie pred cestou?
Ak sa dovolenka koná v hotelových komplexoch známych destinácií, nie je zvláštne očkovanie potrebné. Je dobre, keď ma dieťa pred cestou aspoň časť základného očkovania šesťvalentnou vakcínou (Infanrix Hexa). Pre pobyt v niektorých exotických krajinách sa odporúča očkovanie proti žltačke typu A, malárii, žltej zimnici a ďalšie. V takom prípade je vhodné sa pred cestou poradiť s epidemiológom najbližšieho očkovacieho centra.


2. Ako chrániť dieťa pred slnkom?
To je z pohľadu lekára najdôležitejšia otázka. Pre dojča nie je pobyt na priamom slnku vhodný vôbec. Pri dieťati mladšom ako jeden rok sa riadime zásadou: čím je mladšie, tým kratší čas by malo byť na slnku. Opatrní musíme byť aj v polotieni. Pokrývka hlavy a dostatok tekutín sú podmienkou. Pre väčšie dieťa sú vhodné slnečné okuliare.
Pri mori musíme pamätať na zosilňujúci efekt odrazeného slnka od piesku a od vodnej hladiny. Poludňajšie ostré slnko je nevhodné ako pre deti, tak aj pre dospelých.


Ochrana
Pri slnení používame vždy ochranné krémy, mlieka alebo oleje s vysokým ochranným faktorom (pre deti je ideálny napr. Daylong Kids 30). Na kožu ich nanášame 15 – 20 minút pred pobytom na slnku a nie až na pláži.

Dôležitý je aj fototyp pokožky. Tmavšie dieťa s tmavými vláskami toleruje vyššiu dávku slnečného žiarenia ako svetlé plavovlasé. Pobyt na slnku začíname niekoľkými minútami a postupne ho predlžujeme.

Pozor však na spáleniny od slnka! Koža má svoju pamäť a čím viac je pamäťových stôp spôsobených spálením, tým väčšie je riziko melanómu v dospelosti.

 

Diskusná téma: Ách, dovolenka...

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok