Snažíme sa otehotnieť...

   Aj Vy dvaja by ste chceli a stále nič? Prečo práve vy? Pýtate sa, nenachádzate odpoveď. Myslite hlavne POZITÍVNE!!!

Môj príbeh + rady:

   My s manželom sme sa snažili 7 dlhých rokov, kým sme sa vytúženého dieťatka dožili. Užívala som kyselinu listovú, merala som si bazálnu teplotu, mala som málo plodných dní, a predsa sme sa dočkali :)

   Jednej mojej známej, ktorá žila s priateľom niekoľko rokov, lekári dávali minimálnu šancu na otehotnenie "až" 1%. keďže jej partner mal problémy s pomalými /krivými??/ spermiami. Dnes majú krásnu zdravú ročnú dcérku.

   Máte pochybnosti? Zverte sa do rúk odborníkov!!! Nečakajte, kým bude neskoro. Viem, že chlapi sa hanbia, ale aj oni sa musia snažiť, keď žena je eventuélne v poriadku. Snažte sa zdôveriť partnerovi, aké máte pochybnosti, nečakajte na to, že to možno príde aj samo. Vek nikdy nevrátite späť...

 

Našla som nejaké články na webe týkajúce sa tejto témy. Snáď pomôžu aj Vám. Držím palce:

Chcem dieťa / Než sa pokúsim otehotnieť

Nemôžete otehotnieť? Nevzdávajte to!

„Sú prípady, kedy žena otehotnie napríklad až po jedenástom IVF. Je to hlavne v jej sile, v rozhodnutí a v pocite, že to jednoducho zvládne,“ zdôrazňuje MUDr. Jitka Řezáčová, vedúca centra IVF v Ústave pre starostlivosť o matku a dieťa v Prahe – Podolí.



Snažíte sa, ale napriek tomu vytúžené dieťa ešte stále nie je na ceste? Diskutujte v našej diskusii s ďalšími ženami, ktoré majú rovnaký problém. Ak ste takýto problém prekonali, poraďte ostatným, čo vám pomohlo. Možno práve vaša rada, niekomu prinesie šťastie.

Keď sa pár pokúša o bábätko, po akej dobe by mal byť znepokojený, že sa nedarí?
Po roku. Ak má pravidelný pohlavný styk, teda dvakrát, trikrát do týždňa bez použitia ochrany.

V tejto prvej chvíli im môže pomôcť každý obvodný gynekológ?
Ak chcú navštíviť odborníka na liečbu porúch neplodnosti, môžu prísť rovno, bez akéhokoľvek odporučenia. Všetky potrebné vyšetrenia urobia na mieste.

Podľa čoho sa v dnešnej pestrej ponuke týchto zariadení môžu pacienti orientovať?
Neexistuje tu žiadne odporučenie. V republike je asi 29 centier, z toho je 5 štátnych. Rozhodnutie závisí úplne na pacientoch.

Píšu nám ženy, ktoré po druhej neúspešnej asistovanej reprodukcii uvažujú o zmene zariadenia. Považujete to za správne?
Je to typické, že sa pacientky po prvom nevydarenom IVF snažia nájsť iné pracovisko. Nie je to však úplne správne, pretože ich vždy čaká to isté: kompletné vyšetrenie, pohovor, anamnéza. A lekár, ktorý ich vidí prvýkrát, robí to isté, čo už predchádzajúci urobil. Ten už má určitý obrázok, prečo napríklad nedošlo k úspešnému otehotneniu a môže sa určitých chýb vyvarovať.
A keďže nie je obvyklé, aby si lekári z iných centier vymieňali svoje poznatky, je tu veľké riziko, že ďalší lekár urobí rovnakú chybu, než dôjde k rovnakému záveru, k akému došiel už ten predchádzajúci.



Čo odporúčate?
Aby boli partneri trpezliví a ostali v jednom centre, pretože každá liečba, aj negatívna, prináša nejaký výsledok a môže lekárovi pomôcť, aby následná starostlivosť bola konečne úspešná.
Migrácia, najmä u partnerov, ktorí majú problémy s poruchou plodnosti, je veľmi nešťastná.

Najčastejšie počúvame: sme v poriadku, ale nejde to. Čo sa dá v takej situácii robiť?

Asi v 5% prípadov príčinu neplodnosti nezistíme. Tú potom riešime napríklad práve asistovanou reprodukciou.

Môže mať vplyv na zníženie plodnosti dlhodobé užívanie hormonálnej antikoncepcie, ktorá veľakrát oslabí prejavy samotnej menštruácie?
Nemyslím. Na druhej strane môže používanie hormonálnej antikoncepcie zakrývať určité hormonálne poruchy, ktoré už mala žena pred jej užívaním, a ktoré môžu zapríčiniť, že neotehotnela.
Napríklad zvýšenú produkciu hormónu prolaktín (hyperprolaktinémiu). Hladina tohto hormónu sa v krvi ženy v priebehu tehotenstva a pri dojčení fyziologicky zvyšuje. Za vyššiu hladinu prolaktínu v krvi však môže tiež adenóm, čo je malý nezhubný nádor predného laloka podmozgovej žľazy, alebo aj nadmerný stres pacientky. Pri hyperprolaktinémii nedochádza u ženy k ovulácii a tento stav môže byť po dlhšej dobe dokonca aj nevratný.
Niekedy musí byť dosť komplikované nájsť skutočnú príčinu neplodnosti.
Na tomto mieste je dôležité komplexnosť starostlivosti. Lekár, ktorý poruchu neplodnosti lieči, musí zároveň spolupracovať s mnoho ďalšími odborníkmi, vrátane psychológa. Potom sa môže vytvoriť správna diagnóza.


Nie je návšteva psychológa pre pár tou najťažšou?
Väčšinou áno, ale návšteva psychológa veľmi uľahčí spoluprácu medzi mnou, ako odborníkom na poruchy neplodnosti, a partnerským párom.
Dosť často majú partneri jasnú predstavu, ako by mal ich život vyzerať, kde majú aj presne zaškatuľkované, že teraz budú mať dieťa. A v okamihu, kedy táto istota, akýsi ďalší kamienok v mozaike ich života, ktorý majú pevne v rukách, je otrasená, nastáva veľký problém. Vzniká psychická nadstavba, hlavne u žien, u ktorých vyvoláva pocit zlyhania, na ktoré nie sú pripravené.
A odborník – gynekológ, nemá nikdy toľko času, aby sa k tomu problému vôbec mohol dostať.

Ženy si to nepriznajú?
Väčšina mojich pacientiek má predstavu, že žiadny psychický blok u nich nie je, že existuje nejaký problém, ktorý sa musí odstrániť, a to pokiaľ možno jednoducho. A keď nie jednoducho, tak asistovanou reprodukciou. Ale ani to sa nemusí podariť, práve pre tento psychický blok, ktorý si vôbec nepripúšťajú.

A ich partneri?
Veľmi rada pracujem s celým párom, pretože práve muži sú určitým katalyzátorom. Sú trpezlivejší, lepšie sa s nimi komunikuje, netlačia na pílu a snažia sa dodržiavať moje odporúčania.
V rámci urýchlenia sa však proces „liečby“ dnes veľmi skracuje. Namiesto komplikovane stanovenej diagnózy – čo najskôr umelé oplodnenie.

Asistovaná reprodukcia je vlastne veľmi jednoduchá. Určite jednoduchšia, ako dlho premýšľať, ako liečiť konzervatívne. Šanca na počatie je pri IVF v súčasnosti 30 – 40 %.
Ja však preferujem konzervatívnu liečbu, pretože asistovanú reprodukciu vidím ako vrchol kopca, nad ktorým už toho veľa nie je. Snažím sa preto najskôr nájsť príčinu a ak je možné, tak ju odstrániť.

Je to rovnaké „zjednodušenie“ ako cisársky rez. Žena vie, kedy porodí, nemusí sa báť pôrodných bolestí.
To je tiež veľký omyl. Samozrejme, sú dôvody, kedy je cisársky rez nevyhnutný. Na druhej strane prináša ako každá operácia riziká, ktoré začínajú anestéziou a končia celoživotnými problémami so zrastami.

Čo považujete u umelého oplodnenia za najväčšie riziko?
Najrizikovejšie sú dve veci – mnohopočetné tehotenstvo a ovariálny hyperstimulačný syndróm. Tým, že dnes už zavádzame do maternice maximálne dve embryá, znižujeme prvé riziko mnohopočetného tehotenstva na dvojpočetné, ale aj dvojpočetné tehotenstvo je rizikové, pretože môže končiť potratom, predčasným pôrodom a vo väčšine cisárskym rezom.

Riziko hyperstimulačného syndrómu spôsobujeme tým, že podávame žene hormonálnu liečbu, aby sme vyvolali rast a dozrievanie väčšieho počtu folikúl na vaječníkoch. Každá žena na hormonálnu liečbu však reaguje ináč.
Niektorá dokonca tak, že jej vyrastie napríklad 40 folikúl a viac. Po podaní choriového gonadotropínu, ktorý vyvolá ovuláciu, potom môže dôjsť k poruche priepustnosti ciev. Dochádza k úniku séra do brušnej dutiny a tým, že sa zahusťuje krv, zaťažuje sa funkcia pečene, ľadvín a zahustená krv môže viesť aj k tromboemboliám. Samozrejme sa týmto komplikáciám snažíme predchádzať.

Čo by ste odkázali žene, ktorá nemôže otehotnieť?
Aby to nevzdávala. Musí bojovať a musí sa snažiť. Sú prípady, kedy žena otehotnie napríklad po jedenástom IVF. Je to hlavne v jej sile, v rozhodnutí a v pocite, že to jednoducho zvládne.

A potom tiež, aby verila odborníkom, ktorí jej pomáhajú, a aby sa snažila preniesť časť svojich problémov na nich. Spolupráca a dôvera medzi lekárom a partnerským párom je veľmi dôležitá.

Recept na počatie? Optimizmus

Radí vedúci centra umelého oplodnenia:

„To, čo robíme, je vlastne úplne neprirodzené. Zasahujeme do základnej fyziológie ľudskej reprodukcie. Nútime vaječníky, aby v nich dozrel väčší počet vajíčok, riskujeme viacpočetné tehotenstvo, lebo zavádzame dve embryá,“ priznáva MUDr. Jitka Řezáčová, vedúca IVF ÚPMD Podolí.




Necítite sa tak trochu matkou detí, ktorých zrodenie ste sprostredkovali?
Ako ich matka sa necítim, ale je pravda, že svojou prácou žijem, riešim problémy svojich pacientov a nosím si ich domov. Niektoré prípady vyžadujú dlhé premýšľanie... Rodičia za nami s deťmi chodia, mám z nich veľkú radosť, bývajú také pekné, vitálne.
Veľmi dôležitá je tu však pokora. To, čo robíme, je vlastne úplne neprirodzené. Zasahujeme do základnej fyziológie ľudskej reprodukcie. Nútime vaječníky, aby v nich dozrel väčší počet vajíčok, riskujeme viacpočetné tehotenstvo, lebo zavádzame dve embryá do maternice, aby sme zvýšili šancu ženy na počatie. To nie je prirodzené.

V každom prípade vlastne do veľkej miery ovplyvňujete budúce generácie.
Do istej miery áno. Mnoho párov by dnes bez lekárskej pomoci mať vlastné deti nemohlo. Týka sa to zvlášť prípadov, keď je problém na strane muža. Muži často mávajú poškodený vývoj spermií. V súčasnosti dokážeme spermie získať zo semenníkov a nadsemenníkov a potom jednotlivú spermiu vložíme do vajíčka ženy (nazýva sa to introcytoplazmatická injekcia spermie, ICSI). Tak môžu mať geneticky vlastné dieťa muži, ktorí by inak boli neplodní. Zatiaľ sa však nevie, či bude táto populácia sama plodná, lebo najstaršie dieťa, ktoré sa narodilo po ICSI, má iba trinásť rokov.

Čo je pri liečbe neplodnosti najväčší problém?
Ženská psychika. Niektoré pacientky sú na začiatku vydesené a neisté. Rolu tu hrá prvý dojem a schopnosť lekára ženu presvedčiť, že jej môže pomôcť, a upokojiť ju. Z našej strany to vyžaduje skúsenosť, empatiu a schopnosť nechať rodičov vyrozprávať sa. Naopak, aj my kladieme otázky, často veľmi intímneho rázu. Dôvera je preto kľúčová.

Takže ste tak trochu aj psychológom.
Je to skôr skúsenosť, dať žene priestor vyrozprávať sa. Naša istota sa prenáša aj na pacientku. To je niekedy náročná úloha pre niektorých mladých premýšľavých kolegov, lebo v hlave sa im preháňajú myšlienky, kde môže byť zakopaný pes, a svoje obavy dávajú najavo, čo je chyba. Závery možno robiť až po dôkladnom vyšetrení. Ideálne je, aby bol v každom centre reprodukčnej medicíny psychológ, ktorý by pár vypočul a mal by viac času, viac by všetko s partnermi rozobrali. Máme kontakty na psychológov, takže môžeme odporučiť konkrétnych špecialistov. Ideálom je aj individuálna starostlivosť po celé obdobie liečby, organizačne je to však veľmi náročné, lekári sa počas mesiacov, keď liečba prebieha, striedajú.

Existuje u nás možnosť dať geneticky vlastné dieťa vynosiť v maternici náhradnej matky?
Náhradnú matku, ktorá by bola riešením situácie, keď žene od narodenia chýba maternica alebo je chorá a tehotenstvo by predstavovalo ohrozenie jej života, slovenská legislatíva, bohužiaľ, neumožňuje.

A čo v opačnom prípade, keď sú nefunkčné vaječníky, ale maternicu má žena zdravú?
Neschopnosť mať geneticky vlastné dieťa vzniká u ženy, ktorej nefungujú vaječníky. Hovoríme o ovariálnom zlyhaní. Tu vstupuje do hry darkyňa vajíčka. Darkyňou môže byť zdravá žena mladšia ako 35 rokov, ktorá podstúpila všetky potrebné genetické vyšetrenia, vyšetrenia na sexuálne prenosné choroby a ideálne je, ak už má vlastné deti. Podstúpi hormonálnu prípravu, odoberieme jej vajíčka, ktoré oplodníme spermiami partnera príjemkyne. Embryá potom zavedieme do maternice príjemkyne. Tomu predchádza hormonálna príprava maternicovej sliznice na uhniezdenie embrya (estrogénovo-gestagénna liečba).

Nereagujú niekedy rodičia na úspešné počatie, paradoxne, negatívne?
Po dlhom súžití bez detí je reakcia mužov na tehotenstvo dvojaká. Sú buď veľmi šťastní, ženu podporujú a ako rodina sú stmelení. Alebo nastane „problém votrelca“. Aj keď si dieťa priali, zrazu je to šok, vzťah sa rozpadne. K tomu niekedy dôjde už predtým, než žena otehotnie, prevládne sebectvo, neochota vzdať sa zabehaného, nenarušovaného vzťahu. Stáva sa tak ako pri spontánnom počatí, tak aj po asistovanej reprodukcii. Najväčšou záťažovou skúškou pre vzťah rodičov je dieťa s vrodenou chybou. Výnimočne sa stáva, že partneri sa po úspešnom oplodnení rozídu a žena žiada o prerušenie tehotenstva.

Ktorá skupina žien je podľa vás „ohrozeným druhom“?
Aj vrcholová manažérka, úspešná, výkonná, vyťažená alebo bohatá žena má v podvedomí túžbu po dieťati, ktorá sa skôr alebo neskôr (to častejšie) prejaví. Tieto ženy sú zvyknuté na harmonogram, majú všetko zoradené, v určitej chvíli sa rozhodnú „teraz dieťa“ a ono to len tak nejde. Nie sú na to zvyknuté, navyše na ne tlačí čas a psychika. Okrem toho vedia, že nemôžu (alebo nechcú) poľaviť v práci. Už vo dverách hovoria „vy mi aj tak nepomôžete, lebo ja viem, že to nepôjde“. Tam väčšinou tuším, ako sa bude náš pohovor vyvíjať. Keď žene poviem, aby prišla vtedy a vtedy, odpovie „ja nemôžem, mám schôdzku, akciu...“ Notes má plný...

Čítajte tiež:
• Darcovstvo vajíčok
• Prečo nám spermie ubúdajú?


... ale chce dieťa
Ale chce dieťa. Potom si začne vyškrtávať, čo nie je úplne nutné. Snažíme sa jej vyjsť v ústrety, ale, samozrejme, to záleží aj na jej hormonálnom cykle. My môžeme pomáhať, ale ona musí aj rešpektovať svoje telo, dať sa vyšetriť, upraviť svoj režim a tak ďalej.

Súhlasíte s názorom, že keď sa ľudia prestanú o dieťa usilovať, potom sa to náhle podarí?
Určite. Dobré slovo nie je pre liečenie psychiky neplodných žien všemocné. Keď má žena v rodine nejaký iný, väčší problém (šok, úmrtie a pod.), problém „dieťa“ sa odblokuje. Rovnako sa stáva, že po tom, čo si dieťa adoptujú, žena nečakane otehotnie. Alebo keď prvé dieťa počala pomocou asistovanej reprodukcie, môže druhé dieťa počať úplne normálne, prirodzenou cestou.

Možno keď spolu dvaja ľudia sexuálne žijú celé roky a stále sa to nedarí, je v ženinom podvedomí alebo už dokonca na hormonálnej úrovni informácia: „s týmto partnerom to už asi nepôjde“ a podvedome sa zablokuje...
Možno áno, z nášho hľadiska je to však prejav intimity. Žena môže vytvárať protilátky proti spermiám vlastného partnera, čo sa ťažko lieči. Ideálne je mať nejaký čas pohlavný styk len s kondómom. Potom príde na rad liečba.

Stále si hovorím, či predsa len nie ste tak trochu matkou tých detí... Čo vás priviedlo k tomuto povolaniu?
Nastúpila som do odboru gynekológie-pôrodníctva, lebo som si myslela, že ja osobne budem mať s počatím problém. Hovorila som si „nikto mi nepomôže, musím si pomôcť sama“. Potom bolo pri vyšetrovaní plodnosti párov zaujímavé sledovať mužské spermiogramy – zistila som, že príčina neplodnosti je často na mužskej strane, a to pre mňa bola nová výzva. Absolvovala som preto atestáciu zo sexuológie.

Na vašom mieste, keby som potom videla tie deti, mädlila by som si ruky a hovorila si „moja práca“ – „moje dieťa“ – „vybrala som spermiu...“
Spermiu vyberá embryológ...

Tak dokonca vaše spoločné dieťa…
Tá satisfakcia, ktorú potom vidieť, je veľmi silný hnací motor. Na porovnanie – vezmite si napríklad internistu: robí náročnú prácu, lieči ľudí desiatky rokov... v porovnaní s ním ja efekt liečby skutočne vidím.

Je to veľmi tvorivá práca. Taká hra na bohov...
Hra na bohov – to nie, v tom to určite nie je... Som veľmi pokorná. Niekedy je to psychická záťaž, keď si hovoríte, či ešte máme pomôcť, alebo príroda tomu počatiu múdro bráni... Na bohov sa určite nikto z nás nehrá. Lekár by mal zostať lekárom a nemal by prekračovať určité medza. Liečiť áno, keď je problém, ale nehrať sa na boha, to už je o niečom inom.

Nemyslela som to tak doslova. Je iste ohromujúce byť tak blízko mystériu počatia.
Áno. Napriek tomu som len lekár a neplodnosť je choroba. Tú sa snažíme odstrániť, vyriešiť. Neliečiteľnou neplodnosťou trpí len malé percento ľudí. Je to väčšinou vrodený problém.

Čo odporúčate pre bezproblémové počatie?
Ideálne pre počatie je, keď má žena normálnu hmotnosť, nie je príliš štíhla alebo silná, má normálnu životosprávu, nie je vrcholová športovkyňa, nemá stres, má partnera, s ktorým chce mať dieťa, a je pozitívne naladená, nemôže sa dopredu báť, že to nedopadne dobre. To všetko zvyšuje šancu na normálne počatie. Zdravé optimistky preplávajú životom oveľa ľahšie. Na všetkom vedia nájsť niečo pozitívne, a to ich ženie ďalej. Dôležité je tiež vedieť vypnúť, odstrihnúť sa od pracovných starostí, dopriať si dôkladný odpočinok, hlavne ak vaša práca nie je zároveň vaším koníčkom.

Keď chcete mať dieťa, verte, že všetko dobre dopadne. Keď sa to dlhšie nedarí, upadá väčšina partnerov do letargie, bezradnosti.
Pre dieťa je kľúčová citová väzba, ktorá sa začína už na počiatku tehotenstva a dieťa ju cíti aj na hormonálnej úrovni. Odohráva sa aj u ženy, ktorá nosí geneticky celkom cudzie dieťa… Toto priľnutie a neskôr dojčenie je veľmi dôležité.

(Prvným dieťaťom zo skúmavky je Luisa Brownová, ktorá má 30 rokov a má už vlastné dieťa.)

Plodnosť v závislosti od veku

Plodnosť v závislosti od veku
Neplodnosť je celosvetový problém. Podľa štatistických údajov sa neplodnosť týka asi 5 – 8 % párov na svete, v hospodársky rozvinutých krajinách Európy je to až 15 – 20 %. V súvislosti s odkladaním tehotenstva do neskoršieho veku rastie pravdepodobnosť, že žena bude musieť vyhľadať pomoc v centrách pre asistovanú reprodukciu.

Vo vyššom veku je väčšie riziko vzniku endometriózy, myómov, poškodenia vajcovodov vplyvom infekcie, predlžuje sa obdobie, počas ktorého je žena vystavená škodlivým vplyvom prostredia. Všetky tieto faktory môžu ovplyvniť jej reprodukčné schopnosti. Nemenej dôležité je i to, že s rastúcim vekom klesá frekvencia pohlavných stykov.

Ženská plodnosť
Ženskú plodnosť ovplyvňuje kvalita a množstvo vajíčok. Kvalita vajíčok a funkcií vaječníkov klesá s vekom, zároveň prudko klesá počet folikulov. Dokázalo sa, že ženy, ktoré menštruujú pravidelne, majú desaťkrát viac folikulov než ženy, ktoré majú menzes nepravidelne.

Ženská plodnosť sa výrazne znižuje v priebehu desiatich rokov, ktoré predchádzajú menopauze. Hoci žena môže v štyridsiatich rokoch pravidelne menštruovať, má výrazne nižšiu schopnosť otehotnieť. Na zahniezdenie oplodneného vajíčka a udržanie tehotenstva je dôležitá správna reakcia maternice na hormonálnu stimuláciu. Tá môže byť u starších žien znížená. Tento nedostatok sa dá vyriešiť podávaním hormónu progesterónu.

Vyšší vek žien
U starších žien je väčšie riziko spontánneho potratu. Podiel spontánnych potratov stúpa z 10 % okolo 30. roku na 34 % po 40. roku. Rastie pravdepodobnosť, že vznikne plod s chromozomálnou odchýlkou.

U žien vo veku 30 – 35 rokov je o 5 % väčšia pravdepodobnosť, že privedú na svet postihnuté dieťa, než u ženy vo veku 24 – 29 rokov. Vo vekovej skupine 36 – 39 rokov je toto riziko už 10 %. Staršie ženy mávajú aj častejšie dvojvaječné dvojčatá. Súvisí to s faktom, že majú väčší počet rastúcich folikulov, ktoré sa snažia nahrádzať vyčerpávajúce funkcie vaječníkov. Okrem stavu vajíčok je plodnosť negatívne ovplyvnená vyšším počtom ochorení súvisiacich s vekom, ako sú kardiovaskulárne ochorenia, ochorenia štítnej žľazy, zápaly, málokrvnosť. V tehotenstve vo vyššom veku sa častejšie vyskytujú komplikácie, ako je preeklampsia, gestačný diabetes mellitus, zápal žíl a krvné zrazeniny. Týmito komplikáciami môže byť pri pôrode ohrozená na živote tak žena, ako i plod.

Mužská plodnosť
Rovnako mužská plodnosť s vekom klesá. Zatiaľ sa však neobjasnilo, do akej miery má vek vplyv na plodnosť u mužov. Pokročilý vek otca (všeobecne sa považuje za rizikovejšiu skupinu vek nad 45 rokov) je spojený hlavne s genetickými odchýlkami, napríklad achondropláziou (trpasličí vzrast), polypózou čriev, Marfanovým syndrómom (prejavuje sa vysokým vzrastom a srdcovými chybami), Apertovým syndrómom (kostná porucha najmä lebky a končatín), retinitis pigmentosa a osteogenesis imperfekta (porucha tvorby kolagénu prejavujúca sa zvýšenou lámavosťou kostí).

Niektoré štúdie preukázali, že aj nízky vek otca je spojený s vrodenými vývojovými chybami, ako je Downov syndróm, srdcové chyby, chyby vonkajších mužských genitálií a nervovej trubice, rázštepy pery, nevyvinutie obličiek a niektoré nádorové ochorenia. Dôvod zatiaľ zistený nebol, ale svoju úlohu hrajú škodlivé vplyvy prostredia.

Pokročilý vek otca je spojený so schizofréniou u potomkov. Každých desať rokov veku otca znásobuje riziko schizofrénie 1,4-krát. Vzhľadom na to, že tieto genetické odchýlky nie sú odhalené pri amniocentéze a následnom genetickom vyšetrení plodu, mali by mať rodičia na pamäti nielen zvýšené riziko vrodených vývojových chýb, ale i fakt, že nemusia byť vždy odhalené.

Reč čísel
Dvadsaťročná žena pri pohlavnom styku má 2 – 3 týždne 25 % šancu na otehotnenie v jednom menštruačnom cykle, u ženy medzi 25 – 35 rokmi táto pravdepodobnosť klesá na 16 % a po 40. roku už len na 5 %. Z toho vyplýva, že odkladanie tehotenstva do vyššieho veku výrazne zhoršuje šancu na otehotnenie.

Veľkou nádejou pre neplodné páry sú centrá asistovanej reprodukcie, ktoré môžu pomôcť zvýšiť šance na počatie stimuláciou vaječníkov až po darovanie vajíčok či ich častí. Významnú úlohu hrá prevencia vzniku ochorení, ktoré majú vplyv na plodnosť. Prevencia spočíva v zdravom spôsobe života, včasnom odhalení a riešení týchto ochorení.

Tehotenstvo vo vyššom veku

Dnes sa čoraz častejšie stretávame s posúvaním tehotenstva do vyššieho veku ženy. Postupne sa zvyšuje vek prvorodičiek, partneri najskôr zvažujú kariéru, chcú sa finančne zabezpečiť a až potom prichádza na rad dieťa. Nie je problém vidieť a nečudujeme sa tehotenstvám po štyridsiatke u žien.



Kedy ste mali vy prvé dieťa? Plánovali ste ho? Ako ste zistili, že už je ten správny čas? Diskutujte na našom fóre.

Je pekné plánovať si život, partnerstvo, kariéru, materstvo. Tehotenstvo však nie je vec, ktorá sa dá presne a isto plánovať. Najmä u žien vo vyššom veku.

Čo je však vyšší vek ženy ?
Po 35-tke sa postupne znižuje funkcia vaječníkov a prirodzená plodnosť u ženy klesá. Samozrejme, žena po 35-tke nie je vo vyššom veku, ale ideálna plodnosť je vo veku do 25 rokov.
Muži majú výhodu v tom, že sa im neustále dotvárajú nové spermie.
U ženy sú vajíčka uložené vo vaječníkoch od narodenia a s vekom ženy stúpa aj vek vajíčok a riziko najmä genetických ochorení. Takže vekom prirodzene plodnosť klesá a v 40. rokoch je výrazne nižšia ako v 20-tke.

Rizík je viac
Pokles plodnosti nie je jediným rizikom tehotenstva vo vyššom veku. Prirodzená poddajnosť tkaniva klesá, rozťažnosť tkaniva pri pôrode nemusí byť dostatočná a tehotenstvo sa môže častejšie končiť cisárskym rezom.
U žien sa viac vyskytujú aj pridružené ochorenia – cukrovka, vyšší tlak krvi, varixy a iné. Tým stúpa aj rizikovosť tehotenstva.
U každej tehotnej sa v tehotenstve realizujú skríningové testy na zisťovanie vrodených vývojových chýb a genetických ochorení. Pri týchto programoch sa zohľadňuje vek ženy a so stúpajúcim vekom stúpa výskyt vysokého rizika najmä Downovho syndrómu U tehotných nad 35 rokov sa zvažuje amniocentéza – odber plodovej vody.



Vekom sa šance znižujú
Druhým rizikom je znižovanie plodnosti. S vekom klesá počet folikulov a vajíčok. Vaječník má dve hlavné funkcie – tvorbu vajíčok a hormónov. Tvorbu vajíčok žena nepociťuje a útlm tejto funkcie alebo už netvorenie vajíčok žena nezbadá. Medzi ľuďmi prevláda názor, kým je menštruácia, žena môže otehotnieť.
Neplatí to však úplne. Po skončení reprodukčnej funkcie vaječník už nedotvára ďalšie vajíčka ale hormonálne funguje dobre, takže žena menštruuje. Žiadnou liečbou už nie je možné vrátiť proces naspäť a obnoviť tvorbu vajíčok. Otehotnenie v tomto štádiu je možné už iba darcovským programom – darcovstvom vajíčok alebo embryí.
Takisto úspešnosť techník asistovanej reprodukcie a IVF je závislá od veku ženy a vekom sa šanca na otehotnenie znižuje.

Aj úspešné tehotenstvo a zdravé dieťatko a všetky stresy a starosti s tým spojené sa určite ľahšie znášajú v nižšom veku.
V 50-tke už sa určite nebudete až tak plne venovať deťom a budete mať iné priority.

Na záver milé dámy – neodsúvajte tehotenstvo tak veľmi, aby ste neprešvihli ideálny čas.

Na Babywebe tiež nájdete:
Recept na počatie? Optimizmus
Prečo nám spermie ubúdajú?
Genetické poruchy vieme odhaliť
 

Ako určiť najplodnejšie obdobie?

Ako určiť najplodnejšie obdobie? Najplodnejšie obdobie je niekoľko dní po ovulácii, teda po uvoľnení zrelého vajíčka z vaječníka. Ovulácia nastáva priemerne štrnásť dní od začiatku menštruácie.

Čas ovulácie sa vypočítava niekoľkými spôsobmi. V domácom prostredí je možné sledovať bazálnu teplotu (telesnú teplotu v pokoji), ktorá sa cyklicky mení počas menštruačného cyklu. Ak máte pravidelný cyklus, dá sa približne vypočítať deň ovulácie, keď odpočítate od prvého dňa krvácania dvanásť až šestnásť dní. Vzhľad pošvového hlienu sa mení, počas ovulácie je číry, redší a ťahá sa, počas neplodných dní je zakalený a hustý. V lekárni je možné kúpiť ovulačné testy, ktoré fungujú podobne ako tehotenský test, v domácich podmienkach predstavujú najpresnejšie možnosti odhadu. Ešte presnejšie sú lekárske vyšetrenia – folikulometria (ultrazvukové vyšetrenie vaječníkov so zrejúcimi vajíčkami) a vyšetrenie hladín hormónov.
 

Čo je to ovulácia?

Čo je to ovulácia?

Ovulácia je uvoľnenie zrelého vajíčka z vaječníka. Dospelá žena má vo svojich vaječníkoch uložených niekoľko stotisíc vajíčok.

Vajíčka počas reprodukčnej časti života (približne od prvej menštruácie do klimaktéria) postupne dozrievajú a uvoľňujú sa. Vajíčka dozrievajú v pravidelných cykloch, proces riadia pohlavné hormóny. Tento dej sa nazýva ovariálny cyklus a trvá v priemere dvadsaťosem dní.

Prakticky počas každého cyklu plne dozreje a uvoľní sa jedno vajíčko. Niektoré cykly však môžu byť anovulačné (žiadne vajíčko sa neuvoľní) alebo, naopak, môže dôjsť k uvoľneniu viacerých vajíčok, čo môže byť podkladom vzniku dvojvaječných dvojčiat.

K ovulácii dochádza približne štrnásty deň ovariálneho cyklu. V tomto čase stúpa telesná teplota. Uvoľnené vajíčko potom putuje do vajíčkovodu, ďalej do maternice a na svojej ceste môže byť oplodnené.

Chceli by sme dieťatko, ale…

Chceli by sme dieťatko, ale… Aj keď sa veľmi snažíme, stále sa nám to nedarí.“ Tieto slová počúvajú odborní lekári v poslednom čase čoraz častejšie. O neplodnosti ľudského páru môžeme hovoriť vtedy, ak po dvoch rokoch pravidelného a nechráneného styku partnerka neotehotnie.

Neplodnosť postihuje asi 15% všetkých dvojíc. Donedávna prevládal názor, že neplodnosť je ženským problémom. Ženy sa preto vo svojej prirodzenej materskej túžbe podrobovali množstvu vyšetrení, z ktorých viaceré sú nepríjemné a niektoré so sebou nesú i možné komplikácie. Približne v polovici prípadov neplodnosti je to postihnutie muža, ktorého reprodukčné schopnosti zrejme v dôsledku negatívnych civilizačných vplyvov klesajú.

Kde začať?
Prvý krok pri vyšetrení neplodného páru by mal vždy viesť k zisteniu, či je postihnutie na strane muža či ženy. Základným vyšetrením by teda malo byť mikroskopické vyšetrenie semena, tzv. spermiogram. Toto vyšetrenie je veľmi jednoduché. Od muža nevyžaduje nič iné, ako získať vzorku semena, čo iste nie je neprimeraná obeť. Ak je spermiogram normálny, lekár obráti svoju pozornosť na ženu. Ak nález v spermiograme nie je normálny, nemá v tejto fáze význam robiť nejaké vyšetrenia žene, ale treba pokračovať vo vyšetrovaní muža. Najčastejšou chybou je snaha riešiť problém metódami asistovanej reprodukcie bez toho, aby sme sa pokúsili zistiť a liečiť príčinu zhoršenej kvality semena.

Od čoho závisí plodnosť muža?
Plodnosť muža závisí od počtu spermií, ich kvality a pohyblivosti. Zdravý muž má v jednom mililitri semena najmenej 20 miliónov spermií, objem semena je viac než 2 ml. Dôležitá je aj ich pohyblivosť – najmenej 50 % z nich by sa malo čulo pohybovať smerom k cieľu, teda k vajíčku. Počet kvalitných zárodočných buniek má byť najmenej 30 %.

Čo je príčinou mužskej neplodnosti?
Najčastejším dôvodom mužskej neplodnosti je narušená schopnosť tvorby dostatočného počtu zdravých spermií, v menšom počte prípadov ide o prekážku v semenovodoch. Niekedy boli častou príčinou nezostúpené či neskoro zostúpené semenníky, dnes po tejto poruche pátra detský lekár cielene hneď po narodení dieťaťa. Ďalšími príčinami môžu byť napr. infekcie močových ciest, varixy – kŕčové žíly semenníka (varikokéla), úrazy penisu, fajčenie, alkohol, drogy, niektoré lieky, niektoré operácie, niektoré chemické látky, žiarenie, časté saunovanie alebo horúce kúpele, dlhé sedenie v aute… K ťažkým poruchám tvorby spermií vedie obľúbené užívanie anabolických steroidov na urýchlenie nárastu svalovej hmoty.



Ako sa dá mužská neplodnosť liečiť?
Liečba by mala podľa možností odstrániť vyvolávajúcu príčinu. V prípade zápalu je nevyhnutná dostatočne dlhá kúra antibiotikami, pri poruchách hormonálnej rovnováhy sa snažíme stimulačnou či, naopak, supresívnou liečbou dosiahnuť normálne hladiny hormónov, zistená varikokéla sa dá odstrániť mikrochirurgickou operáciou. V prípadoch, keď sa príčinu poruchy nepodarí nájsť, alebo tam, kde neexistuje možnosť liečiť ju, máme k dispozícii niekoľko moderných metód asistovanej reprodukcie. Oplodnenie vajíčka v skúmavke (IVF) alebo mikroinjekcia spermie do vajíčka (ICSI) pomôžu vyriešiť problém tam, kde je príčinou zhoršená kvalita semena (nízky počet spermií alebo ich nedostatočná pohyblivosť). U mužov, ktorí trpia azoospermiou, teda úplnou absenciou spermií v semene, sa dajú mikrochirurgickou operáciou (MESA, TESE) získať spermie priamo „zo zdroja“, t. j. z nadsemenníka či zo semenníka vo viac ako 60 % prípadov.

Dnes dokážeme dosiahnuť biologické otcovstvo aj v tých prípadoch, kde sa to ešte nedávno zdalo úplne nemožné. Prečo sa teda pre neplodnosť zbytočne trápiť? Navštívte niektoré odborné pracovisko, kde vám pomôžu splniť váš sen.

Sex podľa harmonogramu

Hoci si ľudia už oddávna dávali pohlavný styk do súvislosti s tehotenstvom, mechanizmus oplodnenia zostával po dlhé storočia zahalený rúškom tajomstva. Je zaujímavé, že kolísanie ženskej plodnosti v priebehu menštruačného cyklu bolo objavené a vysvetlené pomerne nedávno – asi pred sto rokmi.



Dnes už aj žiaci základnej školy spravidla vedia, že k uvoľneniu vajíčka z vaječníka dochádza približne uprostred obdobia medzi dvoma menštruáciami. V tomto období, ktorému sa hovorí ovulácia, je pravdepodobnosť otehotnenia najvyššia, kým s pribúdajúcimi dňami v ústrety nasledujúcej menštruácie pravdepodobnosť otehotnenia klesá.

Z tohto zdanlivo jednoduchého mechanizmu je možné usudzovať, že tesne pred menštruáciou a tesne po nej je otehotnenie takmer nemožné. Povšimnite si, prosím, že slovo takmer som napísal ležmo, neplatí totiž stopercentne, podobne ako aj všetko ostatné, čo patrí do oblasti biológie (s výnimkou smrti). Niekedy sa dokonca opisujú prípady, keď žena otehotnie počas menštruácie. Je to síce veľmi málo pravdepodobné, nie však úplne nemožné.

Na využívaní takzvaných plodných a neplodných dní je založená metóda periodickej sexuálnej abstinencie, ktorú niektorí nazývajú „prirodzenou antikoncepciou“. Tento názov je mierne zavádzajúci. Metóda nie je totiž prirodzená, pretože zakazuje sexuálny styk v určitom období plodnosti. V podstate to nie je ani antikoncepcia, pretože týmto názvom sa označujú všetky metódy, ktoré umožňujú pohlavný styk tak, aby nedošlo k otehotneniu (koncepcii). Táto metóda styk neumožňuje, ale zakazuje.

Zvýšená plodnosť v období ovulácie sa však dá využiť k cielenej alebo plánovanej súloži s cieľom oplodnenia. Veľmi často prichádzajú partneri vyžadujúci liečbu neplodnosti so žiadosťou o vypočítanie najvhodnejšieho dňa počatia. Žena prácne meria bazálne teploty, obaja partneri starostlivo sledujú teplotné krivky. Výpočet za výpočtom, číslo za číslom a naraz príde ten pravý deň na oplodnenie. Teraz alebo nikdy! K súloži sa pristupuje s menštruačným kalendárom v ruke.

Ako použiť tehotenský test

Ako použiť tehotenský test
Tehotenské testy zisťujú v moči prítomnosť hormónu ľudského choriového gonadotropínu (hCG), ktorý produkuje placenta.

Môžeme voliť medzi rôzne drahými, a teda aj rôzne kvalitnými testami. Tie drahšie bývajú citlivejšie a ich výsledok je spoľahlivejší. Na potvrdenie alebo vylúčenie tehotenstva sa podľa výrobcov test nemá používať skôr ako prvý deň, keď sa nedostavila menštruácia, čo zodpovedá asi štrnástim dňom po otehotnení.

Návody na použitie tehotenských testov sa vzájomne líšia, napríklad časom, po uplynutí ktorého má byť výsledok známy. Pred použitím každého testu si preštudujte návod.
V zásade test prebieha takto:

1. odoberiete moč do suchej, čistej nádobky
2. na odporúčaný čas ponoríte označený koniec testu do moču
3. po predpísanom čase odrátate výsledok testu
Ak test prebehol v poriadku a nie ste tehotná, objaví sa na ňom jeden priečny farebný prúžok, a to vo vzdialenejšom mieste od konca ponoreného do moču. Ak ste tehotná, budú na teste vyznačené dva prúžky, čo znamená, že test prebehol v poriadku (viď vyššie) a v moči sa nachádza hCG. Test nie je platný, ak sa neobjaví prúžok vzdialenejší od ponoreného konca testu.

Hoci sú testy väčšinou dostatočne citlivé, výsledok nie je vždy stopercentne spoľahlivý. Ak si nie ste jeho výsledkom istá, skúste o niekoľko dní vyšetrenie opakovať znova, napríklad s inou značkou testu alebo sa poraďte s gynekológom.
Výsledok testu môže byť pozitívny, hoci nie ste tehotná. Stáva sa to pri užívaní niektorých liekov (Pregnyl, Profasi, Pergonal, APL), pri cyste na vaječníku a mimomaternicovom tehotenstve.
Testy sú určené na jednorazové použitie.

Partnerskú krízu dieťa pravdepodobne nevyrieši

Mnohokrát je to práve dieťa, ktorého splodením sa partneri snažia zažehnať krízu. Je to však šťastné a najmä účinné riešenie?



Dôvodov, prečo sa rozhádaní partneri rozhodnú pre dieťa ako záplatu na svoje vzťahy, je hneď niekoľko. Od presvedčenia, že na hádky o hlúpostiach nebudú mať čas, až po nádej, že spoločná starostlivosť o milovaného drobčeka ich konečne prinúti spoločne tráviť čas a mať spoločné záujmy.
V kútiku duše sa však môžu domnievať, že partner pod ťarchou záväzku konečne ustúpi a akceptuje naše podmienky.

Kedy to funguje
V niektorých prípadoch môže dieťa naozaj zafungovať a partnerskú krízu odvrátiť. Ide predovšetkým o dlhodobé partnerstvá či dosiaľ bezdetné manželstvá, v ktorých nenaplnenosť vzťahu bola vlastne príčinou krízy.

Manipulácia
Vieme si však určite predstaviť, akým problémom sa môže potomok stať a ako môže partnerskú krízu ešte vyostriť. Obaja, otec i matka, majú určité predstavy, ako dieťa vychovávať. A ak sa partneri nedokázali zhodnúť na spôsobe života ešte pred dieťaťom, je pravdepodobné, že dieťa vnesie do ich komunikácie ešte viac napätia. Vzájomná neochota prispôsobiť sa či hľadanie prijateľného kompromisu narastá, pretože teraz už nejde len o nich, ale i o dieťa. Dieťa sa tiež môže stať nástrojom na manipuláciu, ako druhého partnera dostať tam, kam potrebujeme. Ale takisto sa môže stať spojencom a v rodine potom vznikajú rôzne koalície, napríklad matka s dcérou proti otcovi alebo naopak.

Nezhody
Nezhody medzi partnermi vedú k rozdielnemu výchovnému pôsobeniu. Dieťa potom nemá jednoznačne dané mantinely, nemôže sa o svojich rodičov oprieť. Mnoho rodičov nepripisuje partnerským nezhodám veľkú dôležitosť. To, že je medzi nimi nesúlad, im často pripadá normálne. Myslia si, že stačí, keď fungujú ako matka a otec.
Lenže dieťa potrebuje mať istotu, že sú v dôležitých veciach jednotní alebo že sa pri nezhode názorov dokážu dohodnúť. Inak to do jeho života vnáša chaos, neistotu, ale aj strach či skôr úzkosť z neznámeho.
Mnoho detí také situácie dokáže dobre využiť a začať rodičmi cez ich konflikty manipulovať. Svoju náklonnosť prejavujú len jednému z rodičov a od neho im potom plynú za to rôzne výhody.

Skôr, než splodíme dieťa ako náplasť na vzťahy, nestrácajme nervy a doprajme si ten “luxus” mať dieťa, ktoré chceme obaja a spolu. Láska “len” k dieťaťu totiž všetky problémy nevyrieši.


Na Babywebe tiež nájdete:
Zostávame spolu kvôli deťom. Má to zmysel?
Ako poznám, že je už ten správny čas na dieťa?
 

Chceme dieťa obidvaja?

Chceme dieťa obidvaja?
Partnerstvo medzi dvoma ľuďmi má istý prirodzený vývoj. Každá fáza jeho vývoja je charakterizovaná istými nárokmi na obidvoch partnerov.

Každý z vás sa vo vzťahu vyrovnáva s jednotlivými nárokmi rôzne. Neexistuje síce žiadna „cestovná mapa“ pre všetky páry, ale môžeme skúsiť nájsť niektoré spoločné prvky vzťahov, ktorých preskočenie neodporúčame. Vzhľadom na to, že je náš internet zameraný na plodenie detí, budeme sa v nasledujúcom texte najviac venovať práve tejto fáze.

Fáza zamilovanosti
Všeobecne uznávaným vstupom do partnerstva je takzvaná fáza zamilovanosti. Trvá plus mínus tri mesiace a je charakterizovaná nekritickým prijímaním druhého bez hlbšej reflexie jeho nedostatkov a záporov. V tomto období je viac než ľahké prehliadnuť niečo, čo vám bude v ďalšom vzťahu prekážať.
Ak váš partner pije pivo, šliape ľuďom po zeleninových záhradkách a nemá chvíľu pokoj, môžete to vnímať ako vlastnosť vcelku pozitívnu. A to i napriek tomu, že posudzované s chladným rozumom ho to do roly rodiča príliš neodporúča.



No a keď...
Druhou fázou je, naopak, schopnosť vnímať nedostatky a neschopnosti druhého možno silnejšie, ako treba. Teda prvé lámanie chleba. Kto vydrží prvý rok, jeho šance na udržanie dlhodobého vzťahu rastú.
Podstatným faktorom vo všetkých vzťahoch je spoločne strávený čas. Ak budeme so svojím partnerom tráviť iba nedeľné popoludnia počas desiatich rokov, môžeme síce tvrdiť, že „sme spolu už desať rokov“, ale o slabôstkach, vášňach a necnostiach toho druhého sa mnoho nedozvieme.

Finančná situácia
Ďalšou podstatnou skutočnosťou pri rozhodovaní o dieťati je vaša finančná situácia. Teda ako rodiny. Ak sa musíte každý mesiac obracať na svojich blízkych o „preklenovací úver“, z ktorého nesplatíte chronicky nič, bol by potomok závažnou investičnou chybou. Nechceme tým povedať, že musíte s dieťaťom počkať, až budete mať vlastnú vilu a mercedes v garáži. Ide len o to, aby ste obidvaja dôverovali tomu, že sa uživíte. Náročnosť potomka na váš bankový účet možno demonštrovať jednoduchým pokusom. Požičajte si auto s veľkým motorom (autor sám použil motor s obsahom 3,5 litra). Natankujte plnú nádrž. Choďte niekam, kde vám nebudú merať rýchlosť. Zošliapnite plyn až na podlahu. Sledujte ručičku ukazovateľa hladiny benzínu v nádrži.

Teraz máte dobrú predstavu, ako rýchlo budú klesať vaše úspory. Preto do plánovania potomstva by mala hovoriť aj racionálna analýza vašich ekonomických možností. Ak nebude perspektíva zvlášť optimistická, nedeste sa. Ak máte svoje dieťa radi, bude dobre prospievať aj s málom.
Aj v malom byte vychováte dieťa so šťastným detstvom.

Pocit z druhého
V neposlednom rade je podstatné zvážiť váš pocit z druhého. Je málo chvíľ, keď si dokážete predstaviť záťaž, ktorú dieťa pre vzťah znamená. Vlastne žiadna. Preto si dobre zvážte, či vydržíte s druhým aj nepríjemnosti, napätie a nedorozumenia.
No a teraz k tomu, čo je v nadpise článku.

Chcete dieťa obidvaja?
Spýtajte sa. Aj tak to inak nezistíte. Ak sa chcete naozaj dozvedieť, čo si ten druhý myslí, poradíme vám, ako na to.
Najprv sa posaďte do kresla a pozorne sa zadívajte na svojho partnera. A znova. Chcete s týmto človekom tráviť ďalších osemnásť rokov? Čo sa stane, ak nebudete tri noci spať, pretože váš potomok celé noci huláka ako v lese? Veríte tomu, že zvládnete všetky nepríjemnosti, ktoré vás čakajú?

Uvedomte si, že dieťa je záväzok pre troch. Teda pre vás, vášho partnera a to malé. Nemali by ste ho opúšťať len preto, že prídu problémy, alebo preto, že vám nevyhovie ten druhý.

Ak ste si istí, že na všetky otázky môžete odpovedať áno, potom ste pripravení položiť matku všetkých otázok – Mám prestať používať antikoncepciu?
Tak veľa šťastia!
 

Keď sa telo bráni spermiám

Imunológovia už dlho vedia, že terčom pozornosti imunitnej sústavy nie sú len choroboplodné zárodky, ale všetko, čo je v našom tele cudzorodé.



„Existuje ešte jedna oblasť, kde imunita bráni počatiu,“ vysvetľuje MUDr. Madar. „Často sa totiž stáva, že imunitná sústava ženy útočí proti spermiám partnera. Ako je to možné a čo k tomu vedie? Ak je všetko v poriadku, sú spermie v zdravom pohlavnom ústrojenstve ženy pred imunitou chránené, aby mohli úspešne plniť svoju oplodňovaciu funkciu.

Súlož ako „zlozvyk“
Iná situácia nastane, ak prichádzajú do styku s poškodenou sliznicou ženských genitálií, napríklad pri zápaloch pošvy alebo maternicového čapíka či iných podobných chorobných stavoch. Imunita je v takýchto prípadoch „v pohotovosti“, reaguje silnejšie na všetky podnety a môže zaútočiť i na spermie.
Svoju úlohu hrá i čisto ľudský „zlozvyk“ súložiť mimo obdobia ovulácie, to znamená v čase, keď z hľadiska prírody nemajú spermie v genitáliách ženy čo robiť.

• POZOR - pozrite si náš interaktívny ovulačný kalendár

Na bábätko s kondómom
Podobná situácia je, ak sa spermie dostanú do kontaktu s „nesprávnymi“ sliznicami – v ústach alebo konečníku.
Niekedy je príčina i v zložení ejakulátu – prekáža prítomnosť bielych krviniek, napríklad pri vlečúcich sa zápaloch mužskej močopohlavnej sústavy.
Bohužiaľ, imunitná aktivita proti spermiám pretrváva nejaký čas i po vyliečení základného ochorenia a môže brániť počatiu. Musíme mať stále na pamäti, že zvýšená imunita proti spermiám signalizuje všeobecne vystupňovanú imunitu v rozmnožovacom ústrojenstve ženy, teda i zvýšenú imunitu napríklad proti zárodku.
Riešením je na nejaký čas zabrániť kontaktu ženinej imunity so spermiami. Niekedy, samozrejme, nie je vôbec jednoduché presvedčiť nedôverčivú dvojicu, aby tri mesiace používala kondóm, keď túžia po bábätku.

Mužská neplodnosť prudko stúpa

Mužská neplodnosť sa pomaly stáva epidémiou. Kvalita spermií klesla počas uplynulých päťdesiatich rokov tak významne, že Svetová zdravotnícka organizácia WHO dokonca musela niekoľkokrát upravovať kritériá, podľa ktorých sa zdravá spermia posudzuje.



Zatiaľ čo v 60. rokoch sa za normálne považovalo, keď v jednom mililitri bolo 40 miliónov spermií, v roku 1999 už stačila iba polovica, teda 20 miliónov spermií na jeden mililiter. Aj nároky na počet zdravých spermií sa zásadne zmenili. Muž bol považovaný za zdravého, ak jeho spermie mali normálnu stavbu aspoň z 50 %. Následne boli tieto kritéria upravené na 30 % a dnes k ich splneniu stačí, keď lekári v ejakuláte nájdu 15 % správne tvarovaných spermií. Pomalú, ale trvalú tendenciu k znižovaniu kvality mužského ejakulátu ukazujú aj lekárske štúdie. Údaje sa však rôznia. Podľa niektorých výskumov sa priemerný počet spermií v ejakuláte znižuje ročne o 1,5 percenta, iné štúdie uvádzajú priemerný pokles až 3 % ročne. To by mohlo znamenať, že ak sa zachová tempo poklesu, bude o päťdesiat rokov prakticky celá mužská populácia neplodná.

Ako sme na tom
Situácia na Slovensku v podstate kopíruje svetový trend. „Dnes si, žiaľ, žiadny muž nemôže byť istý, že jeho reprodukčné zdravie je v úplnom poriadku,“ komentuje problém vedúci lekár pražského Centra reprodukčnej medicíny Gest MUDr. Šulc. Aj popredný český andrológ MUDr. Kubíček, ktorý sa špecializuje na mužskú neplodnosť a poruchy sexuality, potvrdzuje, že schopnosť mužov plodiť potomkov klesá. „Podľa štúdie profesora Věžníka, ktorá bola spracovaná medzi rokmi 1970 a 2005, bol normálny spermiogram zistený len u 48,1% mužov. V rámci štúdie vyšetrili 4887 mužov, teda ide o veľmi reprezentatívnu vzorku. Pričom v 60. rokoch malo podľa údajov profesora Hynieho normálny spermiogram 70% mužov,“ hovorí MUDr. Kubíček z Centra andrologickej starostlivosti a dodáva: „Za jednu z príčin problémov je považované pôsobenie umelých ženských pohlavných hormónov, tzv. estrogénov alebo látok im podobných. Vyskytujú sa vo zvýšenej miere ako v prostredí, tak v tele a môžu mať na mužský organizmus veľmi negatívny vplyv.“ Zdrojom týchto látok môžu byť napríklad sójové produkty, pohanka, chmeľ, červené víno a niektoré druhy whisky.

Nepriatelia plodnosti
Za zabijakov mužskej plodnosti označujú odborníci tiež cigarety, alkohol, marihuanu, anaboliká, dioxíny, pesticídy, ťažké kovy a tiež mnoho liekov. Negatívny vplyv na mužskú fertilitu môže mať aj neprimerané posilňovanie alebo časté dlhé jazdy na bicykli, ktoré zhoršujú krvné zásobovanie v oblasti mužských genitálií. Aj sauna a dlhé sedenie, teda činnosti, pri ktorých sa pohlavné orgány nadmerne zahrievajú, mužskému reprodukčnému zdraviu veľmi neprospievajú. Ak teda plánujete potomka, mal by muž rešpektovať aspoň základné pravidlá zdravého životného štýlu, jesť veľa ovocia a zeleniny a doplniť svoju stravu o vitamíny, minerály a antioxidanty. Medzi stopové prvky, ktoré posilňujú mužské reprodukčné zdravie, patrí tiež horčík, ktorý obsahujú najmä banány, zemiaky, niektoré minerálne vody alebo oriešky kešu.

Čo robiť
Ak žena nemôže otehotnieť, prichádza vyšetrenie mužskej plodnosti vždy ako prvé. Ide o jednoduchú procedúru, pri ktorej sa kvalita ejakulátu zhodnotí pod mikroskopom. Bohužiaľ, liečba mužského reprodukčného zdravia je komplikovaná a pozitívne výsledky sa prejavujú iba u zlomku pacientov. Asi 15 % prípadov mužskej neplodnosti súvisí s tzv. varikokélou, čo je vlastne kŕčová žila v oblasti miešku, ktorá prehrieva semenníky a dá sa operatívne odstrániť. Pri malej časti mužov pomáha hormonálna liečba. Prevažná väčšina neplodných mužov ale musí, žiaľ, riešiť počatie dieťaťa metódami asistovanej reprodukcie.

Bude môj partner dobrým otcom?

Každý máme nejakú predstavu o tom, čo pre nás znamená byť dobrým otcom. Aké by mal mať vlastnosti, osobnostné kvality, postoje, ako by mal vyzerať. Obraz rodičovských postojov, či sa nám to páči, alebo nie, vložili do nášho podvedomia matka s otcom (vlastným či nevlastným). Predlohu otca preto hľadajme vždy vo vlastnom detstve. Už vtedy sa v nás začína tento obraz utvárať a vyvíja sa aj vtedy, keď sa sami staneme rodičmi.



Som ako otec
„Budem ako otec! Takto to robí otec,“ typické vety prváčika či druháčika, ktoré svedčia o jedinom – dieťa sa identifikuje s rodičovským vzorom. Snaha byť ako ON, už to nemusí byť iba vlastný otec, pokračuje i v strednom a staršom školskom veku. Táto identifikácia s mužským vzorom je pre zdravý vývoj osobnosti veľmi dôležitá.

Pohľad späť
Nikoho asi neprekvapí zistenie, že deti vyrastajúce v citovo vrelom prostredí dokážu v dospelosti lásku dávať i prijímať. Deti citovo deprimované, teda tie, ktoré vyrastajú bez rodičovského prijatia, lásky, ktorých citové potreby neboli uspokojené, spravidla nevedia lásku ani prijať, ani poskytnúť a ako rodičia potom vytvárajú citovo chudobné zázemie.
Ak si pozorne všimneme, ako vzťahovo funguje partnerova rodina, nájdeme jednu z možných odpovedí nielen na otázku, akým bude otcom, ale aj na to, ako sa bude pravdepodobne správať k vám ako k životnej partnerke.

V rodine, kde vládne trvale patriarchálna ruka otca, navyše v despotickej rukavici, sotva zostane miesto na kompromisy. Syn z takejto rodiny pravdepodobne nebude partnerku romanticky obsypávať lístkami ruží a ponúkať rovnocenné postavenie, uznanie, kompromis. A ak otec navyše obľuboval manipuláciu, potom radšej nasaďte sedemmíľové čižmy a utekajte!

Je už zrelý?
Základným predpokladom „dobrého rodiča“ je jeho zrelosť. Niektorí ľudia vstupujú do manželstva a rodičovskej úlohy nezrelí a nevyspelí. Ako to rozoznať?

Takýto človek naďalej tvrdohlavo lipne na svojom predchádzajúcom, predrodičovskom spôsobe života. Nedokáže sa vzdať žiadnej zo svojich pôvodných záľub a dieťa je pre neho nepohodlnou komplikáciou. Takýto rodič ešte nedozrel na to, aby prijal zodpovednosť za niekoho iného. Ak musí ísť partner po práci za svojím koníčkom, hoci vie, že jeho partnerka je chorá a sama doma s trojmesačným dieťatkom, pričom ho navyše ráno po prebdenej noci prosí, aby v ten deň oželel voľnočasovú aktivitu, no on sa napriek tomu ešte cestou zastaví v „soláriu“, ide o ukážkovú nezrelosť s dostatočnou dávkou sebectva.

• POZOR! Prečítajte si - Desatoro otecka



Umenie byť spolu
Príchod nového človiečika na svet vždy predstavuje pre „jeho ľudí“ veľkú zmenu a je úplne prirodzené, že sa mu všetko prispôsobuje. Pre mnohých nastávajúcich otcov je táto zmena sprevádzaná obavami, ako v novej úlohe obstoja, ako si poradia so zodpovednosťou.

Tehotenstvo a spoločne očakávané dieťatko poskytuje dostatok času pripraviť sa na novú úlohu. V tomto období je veľmi dôležitá komunikácia. Ak ste schopné prežívať s partnerom svoje pocity, váš partner sa zaujíma o to, ako je vám i dieťatku, ak sa viete spoločne radovať z jeho vývojových pokrokov a ultrazvukových obrázkov, potom môžete zaspávať s uspokojivým pocitom, že základy dobrého otca sú položené na správnom mieste.


Aký bude, keď sa stane otcom?

 

Odpoveď na danú otázku by ste mali poznať skôr, než so svojím priateľom otehotniete. Ale... ako to spoznať? Existujú určité signály, ktoré môžu čo-to napovedať.



Nie nadarmo sa hovorí, že zamilovanosť ľuďom nasadzuje ružové okuliare... Keď sa potom zamilovanosť premení na lásku, keď sa dvaja rozhodnú, že chcú byť spolu a mať eventuálne aj rodinu, mala by každá žena, ktorá chce byť správnou matkou, ružové okuliare odložiť a celkom realisticky zvážiť, či jej priateľ bude dobrým otcom. Aby neskôr neľutovala...
Bohužiaľ, v psychologickej poradni sa stretávam s tým, že dieťa má rok alebo dva a zrazu príde úplne zničená mamička s otázkou: „Kam sa podel jej princ na bielom koni?“ V tú chvíľu si hovorím: „Človek sa nemení zo dňa na deň, rôznymi signálmi vo svojom živote dáva najavo, aký je.“ Pri rozhovore s mamičkou síce zistím, akého má vlastne doma partnera, lenže už sa s tým nedá nič robiť, dieťa je na svete...

Dieťa má byť chcené matkou i otcom
Nemám rada, keď žena skúša prístup muža k dieťaťu tým, že mu povie: „Miláčik, asi som tehotná...“ a nie je to pravda. Keď však danú vetu povie žena, ktorá nedostala menštruáciu v termíne a ktorá už s priateľom chodí šesť rokov a chcela by rodinu, zistí z jeho reakcie veľa. Ak jej dotyčný povie, že situáciu nechce riešiť, pretože zajtra má majstrovstvá sveta vo futbale a potrebuje sa vyspať, namiesto toho, aby povedal, aké je to úžasné, hoci neplánované, malo by to pre ňu byť znamenie: asi ešte nebude zrelý na otca, i keď už má dvadsaťosem.
Hoci to bol aj planý poplach a žena nakoniec tehotná nie je, aj tak jej dal priateľ signál, že na otcovstvo ešte nie je pripravený. Keď s ním zostane a napríklad po polroku, roku ho presvedčí, aby spolu mali dieťa, tak presne – keď má dieťa rok alebo dva – žena zistí, že je na dieťa sama, lebo manžel trávi väčšinu času na futbale a s kamarátmi. Mať dieťa s mužom, ktorý ešte nie je „vybúrený“, potrebuje chodiť medzi kamarátov, užívať si, to je cesta do veľkých problémov.

5 signálov, ako spoznať, či bude váš priateľ dobrým otcom
1. Vezmite svojho priateľa medzi cudzie deti a pozorujte, ako sa k nim správa – či sa s nimi rozpráva, hrá. Ako žena určite vycítite, či to len hrá, alebo nie.
2. Dôležité je aj to, ako sa váš budúci partner správa k svojim rodičom, zvlášť k matke. Keď má otec tendenciu matku ponižovať, robiť si z nej otroka a syn sa k nej správa v podstate rovnakým spôsobom, dá sa predpokladať, že sa raz – až zamilovanosť pominie – bude podobne správať aj k svojej partnerke.
3. Je dobré zistiť, aký má vzťah so svojim mladším – hoci teraz už dospelým – bratom. Či už „dospeli“ a trecie plochy sa obrúsili, alebo je medzi nimi ešte súrodenecká rivalita.
4. Ďalšie signály dáva aj televízia a filmy. Mali by ste si všímať, ako váš priateľ hodnotí rôzne násilné kauzy, kde sa ubližuje deťom – ako sa k nim vôbec stavia, či ho nenechávajú chladným. Zistite, aký má vzťah k násiliu vôbec. Ak ho nejakým spôsobom toleruje, nemôžete očakávať, že bude láskavý k deťom, ktoré prirodzene občas hnevajú.
5. Keď ste unavená, chorá, postará sa o vás priateľ, pomôže vám, uvarí vám čaj? To je veľmi dôležitý signál. Keď to považuje za úplne normálne, dá sa predpokladať, že sa raz dobre postará aj o vaše deti.

Trpíte migrénou? Otehotnite!

Migrénu, teda jeden z mnohých typov bolestí hlavy, zažije počas života pätnásť až dvadsať percent žien a šesť až sedem percent mužov. Obdobie s výraznými bolesťami hlavy zakúsilo vo svojom živote viac než deväťdesiat percent populácie.



Častejšie ako migréna sú tenzné bolesti hlavy, ktoré tvoria okolo osemdesiat percent bolestí a sú psychického pôvodu. Niekedy ich pacienti opisujú ako obruč zvierajúcu sa okolo hlavy, tlak, ktorý sa šíri do krčnej oblasti alebo z nej vystupuje. Tieto bolesti môžu trvať niekoľko minút, hodín, dní i týždňov. Výnimočné nie sú ani chronické bolesti hlavy, spôsobené prílišným užívaním analgetík.

S vracaním i bez neho
Migréna je záchvatová bolesť, ktorá sa vyvinie v priebehu niekoľkých minút, až desiatok minút. Prejavuje sa najčastejšie v jednej polovici hlavy, sprevádza ju nevoľnosť, niekedy vracanie a je bez akýchkoľvek neurologických príznakov. Hovorí sa jej migréna bez aury alebo bežná migréna, ktorá predstavuje asi osemdesiat percent všetkých prípadov.

V dvadsiatich percentách sa objavujú príznaky vznikajúce v mozgovej kôre. Chorý ešte necíti bolesť hlavy, no má už poruchy videnia, niekedy pocit iskrenia v zornom poli. Môže sa objaviť brnenie, necitlivosť či porucha pohyblivosti jednej polovice tela. Existujú i ďalšie príznaky takzvanej bazilárnej migrény, a to porucha rovnováhy, zhoršenie výslovnosti, zlá koordinácia pohybov, dvojité videnie. Pri všetkých typoch migrén sú časté vracanie a nevoľnosť úplne bežné.

Neznáma choroba
Príčina migrény je len veľmi málo známa, hoci sa intenzívne skúma už desiatky rokov. Isté je, že ide o poruchu prekrvenia mozgu. Vo fáze aury je to nedokrvenie, kým u plne rozvinutej bolesti prekrvenie.

Genetické zaťaženie je nepochybné. Existujú rodiny, v ktorých je migréna zastúpená v rámci viacerých generácií. Choroba sa objavuje už v detskom veku, ale najviac prípadov prepukne až u dospelej populácie. Na tú pôsobia provokujúce momenty ako stres, hluk, svetelné kontrasty, zmeny počasia, alkohol, diétne chyby (hladovanie či stresové prejedanie – obidva varianty sú vražedné), nadmerné fajčenie, menštruácia či ovulácia u žien, nedostatok spánku...

Príčinou záchvatových bolestí hlavy môže byť i závažné ochorenie mozgu, preto by mal byť každý človek trpiaci migrénami dôkladne neurologicky vyšetrený, a to vrátane počítačovej tomografie (CT mozgu) a elektroencefalografie (EEG). Pri závažnom podozrení je potrebné doplniť vyšetrenie magnetickou rezonanciou.

Blažené tehotenstvo
Pravidelnými migrénami trpí približne desať až dvanásť percent populácie. Chorí môžu mať niekoľko záchvatov mesačne, rovnako však aj len zopár záchvatov ročne. Je jasné, že tí pacienti, ktorých postihuje migréna opakovane niekoľkokrát mesačne, majú výrazne zníženú kvalitu života. Choroba ich obmedzuje nielen v osobnom živote, ale aj v zamestnaní, podliehajú stavom úzkosti a depresiám.

Migréna postihuje častejšie ženy. Prečo? Objavuje sa závislosť choroby od hormonálneho cyklu. Migrény sa nezriedka objavujú po prvej menštruácii a končia sa až v menopauze. Je zaujímavé, že tehotenstvo je obdobím pokoja. Ženy trpiace migrénami sú pred nimi v období tehotenstva zvyčajne uchránené a môžu úplne vysadiť preventívnu liečbu. Pri prípadnom záchvate postačí záchranná liečba.



Liečba
1. Preventívna liečba sa uplatňuje pri viac než troch plne vyvinutých migrenóznych záchvatoch za mesiac. K dispozícii je rad liekov, o ktorých užití rozhoduje ošetrujúci lekár.

2. Záchranná liečba je liečbou začínajúceho, prípadne už vyvinutého záchvatu. Zvyčajne je tým účinnejšia, čím skôr je aplikovaná. V počiatočnej fáze môžu pomôcť i bežné analgetiká, na rozvinutý záchvat zaberajú lieky zo skupiny triptanov. Niekedy môže pozitívne zafungovať i hormonálna antikoncepcia, inokedy má priaznivý vplyv akupunktúra. V prípade, že je migréna provokovaná blokádou chrbtice, pomáha zas fyzioterapia.

3. Je veľmi pozitívne, ak sa chorému podarí vypozorovať spúšťací faktor, napríklad nedostatok spánku, alkohol, stres, nadmerný alebo nedostatočný príjem tekutín a následne sa mu vyhýba.


Na Babywebe tiež nájdete:
Čo nás najviac stresuje?
Syndróm chronickej únavy
Popôrodná depresia

Deti? Nikdy! alebo Keď vládne strach z pôrodu

Strach z pôrodu má zrejme každá žena. Bojí sa bolesti, novej životnej roly či kroku do neznáma. Niektoré ženy sa však boja pôrodu až chorobne. A strach ovláda všetko – plánovanie rodiny, partnerský život i tehotenstvo.



Lenka sa už na strednej škole úmyselne vyhýbala hodinám rodinnej výchovy, na ktorej im premietali pôrod. Jednoducho to nezniesla. V sedemnástich rokoch to ona i jej okolie považovali za nezrelosť, ale ona sama neskôr zistila, že to tak nie je. Dnes má tridsaťsedem a jej pocity sú ešte horšie.

„Keď mi vlani kamarátka rozprávala, ako prebiehal pôrod, musela som odísť na záchod. Bolo mi veľmi zle iba z toho rozprávania. Na fotografie som sa vôbec nemohla pozrieť, bola by som sa povracala. Potila som sa ešte aj na druhý deň. Už sa s ňou nestretávam, je druhý raz tehotná a nemám silu ani na to, aby som ju videla,“ hovorí Lenka.

Neznesiem pocit byť tehotná
Svoj chorobný strach z pôrodu si Lenka nelieči. Nemá momentálne nijakého partnera, ktorý by chcel deti. „Samozrejme, v mojom živote boli muži, ktorí so mnou chceli mať deti. Ale ja ich nechcem mať. Nemôžem zniesť pocit, že som tehotná a budem rodiť. Radšej nijaké deti, ako to prežiť,“ priznáva Lenka, ktorá so svojimi názormi zďaleka nie je osamotená. Chorobným strachom z pôrodu, teda tokofóbiou, trpí viac žien.

„Ak strach z pôrodu začne výrazne ovplyvňovať život ženy a jej rozhodnutia, dá sa uvažovať o prítomnosti úzkostnej poruchy zvanej tokofóbia. Tokofóbia môže mať vplyv na rozhodovanie napríklad tým, že žena tehotenstvo odďaľuje alebo v extrémnom prípade dá radšej prednosť adopcii,“ hovorí psychologička Petra Vondráčková.

Keď už dieťa, tak cisárskym
Ženy, ktoré vážnou formou tejto poruchy trpia, väčšinou na ulici s kočíkom nestretnete. Majú panickú hrôzu z otehotnenia. Väčšinou sa pri pohlavnom styku viacnásobne chránia.

Ženy s ľahšou formou tokofóbie síce aj otehotnejú, ale panickú hrôzu z pôrodu majú aj tak. Ak je žena tehotná, môže sa patologický strach z pôrodu prejaviť na jej rozhodnutí radšej sa dobrovoľne podrobiť cisárskemu rezu.

„Príznaky tokofóbie sa môžu žene opakovane objaviť už len pri myšlienke na pôrod a jeho okolnosti v podobe nadmernej úzkosti sprevádzanej vegetatívnymi príznakmi ako napríklad potenie, búšenie srdca, sucho v ústach, závraty či nevoľnosti,“ vysvetľuje psychologička. Ochorenie môže mať aj podobu fyzických problémov či problémov koncentrovať sa na prácu a rodinné aktivity.

Pomoc?
Tokofóbia sa zvyčajne lieči psychoterapiou. Dajú sa využiť postupy zamerané priamo na zníženie nadmerného strachu prostredníctvom expozície situácií spojených s pôrodom či inými technikami redukujúcimi strach, ako napríklad relaxácia.



„Iným psychoterapeutickým prístupom je pátranie po skutočnostiach, ktoré môžu byť v pozadí vzniku a udržiavania symptómov tokofóbie – napríklad strach, či budem dobrá matka, alebo aktuálne partnerské problémy,“ hovorí Petra Vondráčková.

Ak sú príznaky tokofóbie veľmi silné, podávajú sa vo vyhrotených prípadoch na ich liečbu psychofarmaká, najčastejšie anxiolytiká a antidepresíva, ktoré majú čo najmenší vplyv na plod.
 

Bolesť pri sexe

Stále častejšie sa v našej poradni objavujú otázky žien týkajúce sa bolestivosti pri pohlavnom styku. Tento problém môžeme rozdeliť do niekoľkých kategórií. Dôležité je oddeliť bolesť, ktorá súvisí s nejakým zápalom v oblasti malej panvy a ktorá má iba jedno riešenie – ísť na vyšetrenie ku gynekológovi a potom sa riadiť jeho radami. Druhou oblasťou bolesti je samotná vagína, kde sa riešenia môžu líšiť vzhľadom na príčinu, jedno však majú spoločné takmer všetky kategórie. Vagína vyžaduje dostatočnú lubrikáciu. Je jasné, že pri niektorých typoch bolesti ani dostatočná lubrikácia nepomôže. Poďme sa na jednotlivé kategórie pozrieť bližšie.



Bolesť pri prvom pohlavnom styku
Pri prvom pohlavnom styku sa žene pretrhne (perforuje) panenská blana. Panenská blana (hymen) zakrýva pošvový vchod a ženy ju môžu mať rôzne hrubú. Preto sa aj pri jej pretrhnutí každá žena cíti inak. Niektoré ženy ju majú takú pevnú, že na jej pretrhnutie je potrebný chirurgický zákrok.
Aby bolesť pri styku bola čo najmenšia, treba dodržiavať niekoľko pravidiel:
• Žena musí byť dostatočne vzrušená, musí po styku s partnerom túžiť a čo najviac sa uvoľniť.
• Pri vzrušení pomáha dráždenie klitorisu a vaginálneho vchodu a dostatočné zvlhčenie. Žena prirodzene vzrušením vlhne, vlhkosti sa dá pomôcť aj dobrým lubrikantom.
• Do vagíny je najprv vhodné pomaly a postupne vtláčať prsty. Potom roztiahnuť malé pysky (aby neprekážali) a jemnými pohybmi vnikať do vagíny.
• Až nakoniec skúšať pomaly zasúvať penis.

Bolesť pri prvom pohlavnom styku po pôrode
• Prvý styk po pôrode je podobný tomu úplne prvému. Často je však vagína ešte väčšmi stiahnutá a neschopná uvoľniť sa, čo spôsobuje strach z eventuálnej bolesti. Mnoho žien má po pôrode viaceré poranenia a mnoho žien po pôrode i zašívali, a to vnútri vo vagíne aj vonku na hrádzi. Preto zasa treba postupovať veľmi pomaly. Zo všetkého najdôležitejšie je zabezpečiť dostatočnú vlhkosť, opäť pomocou lubrikantu. Aj tu je vhodné, aby sa vagína „trénovala“ postupným zasúvaním prstov a až potom pomalým zasúvaním penisu. U mnohých žien bolesť pretrváva aj po šestonedelí. Hojenie trvá dlho a dá sa mu pomôcť postupným trénovaním, a to nielen pri pohlavnom styku, ale napríklad aj pomocou cvikov pôsobiacich na panvové dno.

Bolesť z nedostatočnej lubrikácie či pri príliš „vášnivom“ pohlavnom styku alebo pri opakovaných súložiach.
• Mnoho párov v ostatnom čase súloží nárazovo – cez dovolenky alebo víkendy. Veľa párov súloží aj kumulovane. To znamená, že nie pravidelne dvakrát do týždňa, ale napríklad trikrát v priebehu víkendu a cez týždeň, naopak, vôbec nie. Vagína na takýto „záber“ nie je stavaná. Prirodzené mikrobiologické prostredie sa tak narušuje a môže prísť k vzniku kvasinkových ochorení. Ľahko nastanú drobné mechanické poškodenia, najmä pri vášnivejšom pohlavnom styku. Takéto odreniny potom môžu nepríjemne bolieť či páliť a sťažujú vzrušenie. Aj v týchto prípadoch treba použiť veľa lubrikantu. Zabraňuje možnosti mechanického poškodenia a zároveň pomáha udržať prirodzene vyvážené vaginálne prostredie a obmedzuje vznik nepríjemných mykóz.

Bolesť po častých vaginálnych zápaloch – najmä po častých mykózach
Mykózy sú nepríjemné kvasinkové ochorenia, ktoré vznikajú nerovnováhou mikroorganizmov žijúcich vo vagíne. Za normálnych podmienok prítomné kvasinky nerobia nijaké problémy. Ak sa však premnožia, môžu spôsobovať pálenie, svrbenie, výtok. Prevenciou je udržiavať optimálne vaginálne prostredie – obmedzením cukrov, nosením bavlnenej bielizne, udržiavaním hygieny pomocou prípravkov bez obsahu mydla, ktoré, naopak, obsahujú kyselinu mliečnu alebo napríklad olej z čajovníka austrálskeho (tea tree oil).
• Pri vzniku ochorení však treba urobiť riadne vyšetrenie u gynekológa a dodržiavať liečbu, ktorú určí pre obidvoch (všetkých) sexuálnych partnerov. Ak nie je vagína celkom zahojená, bude styk bolestivý. Opäť pomáha dostatočná vlhkosť. Vhodné je aj po dlhodobejšej liečbe začínať pomalým vzrušovaním.


Bolesť z „psychických“ príčin – nedostatočné uvoľnenie
• Aj napriek všetkým spomínaným opatreniam (dostatočné vzrušenie, vlhkosť, pomalé vnikanie) môže u niektorých žien bolesť pri pohlavnom styku pretrvávať. Ak gynekológ vylúči organickú (telesnú) príčinu, je namieste uvažovať o psychickej príčine. Psychický blok spôsobuje nemožnosť uvoľniť sa pri milovaní, stiahnuté vaginálne svalstvo nedovoľuje penisu prienik a styk je bolestivý. Na psychickú príčinu však neexistuje jednoduchá rada, čo proti nej robiť. Psychických príčin môže byť veľa: strach z nežiaduceho otehotnenia, výčitky svedomia, že robím niečo zlé či nečisté, strach z bolesti, strach z poníženia, hanba, nepríjemné či traumatické spomienky a zážitky z iného pohlavného styku či z inej sexuálnej skúsenosti.
• Variantov je veľa. „Liekom“ na psychický blok je porozprávať sa o svojich pocitoch s partnerom. Keď nepomôže ani dôverný rozhovor o vlastných „strachoch“, prichádza na rad konzultácia s odborníkom, teda psychológom, psychoterapeutom, sexuológom či psychiatrom. Tí všetci môžu pomôcť pri hľadaní skrytých problematických okolností, ktoré žene nedovoľujú, aby sa pri sexe dostatočne uvoľnila a náležite ho prežila.


Na Babywebe tiež nájdete:
Keď sex bolí
Keď to v sexe neklape
Sex podľa harmonogramu
Ženský orgazmus
 

Sexuálne mýty alebo „zaručené“ návody na lepší sex

Sexuálne mýty alebo „zaručené“ návody na lepší sex Je to tak. Už aj naša sexualita a sexuálne prežívanie sú pod neustálym mediálnym tlakom.
Všade na nás číhajú zaručené návody na to, aká je najlepšia poloha, ako najlepšie dosiahneme orgazmus a ktoré potravinové doplnky zaistia mužom dostatočne tvrdú erekciu.


Navyše nám rôzne celebrity tvrdia, ako má sex vyzerať, ako ho máme prežívat a koľkokrát týždenne či denne sa máme sexuálnym rozkošiam oddávať.
Nie div, že sa mnoho z nás pozastaví nad tým, či je náš milostný život v poriadku. A tak niet pochýb, že hocikto potom začne pochybovať, či „to“ robí správne.

Bod G? Neexistuje!
Začne hľadať bod G a trápi sa nad tým, že ho nemôže nájsť. Je to logické, lebo žiadny takýto bod neexistuje. Rovnako neexistuje žiadne zázračné afrodiziakum, jediné, čo ako afrodiziakum funguje, je zamilovanosť a láska. Podobne je to aj s potravinovými doplnkami: ani tie – na rozdiel od liekov – dlhodobo nefungujú.

Všetko dovolené
Pre sexualitu neexistujú jednoduché návody, podobne ako neexistujú jednoduché návody, ako schudnúť, ako sa cítiť lepšie, ako riešiť konflikty alebo nebyť v depresii. Každý človek je originál, je jedinečný. A to, čo mu v sexe robí dobre, musí hľadať.
Môže najprv spoznávať sám seba pri autoerotike – aké dotyky, na akých miestach mu spôsobujú potešenie alebo ho privedú k orgazmu. Potom môže tieto objavy prediskutovať so svojím partnerom – a tiež s ním objavovať ďalšie – a ak s tým on/ona súhlasí a nezraňuje niekoho ďalšieho, je všetko dovolené.


Každý orgazmus dobrý
Nenechávajte sa zväzovať poznámkami typu, že pre ženy je jedine vaginálny orgazmus ten pravý alebo že pre muža orgazmus dosiahnutý orálnym dráždením nie je správny. Akýkoľvek ženský alebo mužský orgazmus akokoľvek dosiahnutý je dobrý. Je veľa žien, ktoré orgazmus nikdy nedosiahnu, no napriek tomu si sex môžu užívať.
Podobný mýtus je aj spoločný orgazmus. Niekomu sa nepodarí nikdy, niekomu párkrát za život. Ale prečo sa tým trápiť. Je nutný? Každý človek pred orgazmom je tak trochu „mimo“ a sústredí sa výhradne na seba. Prežíva bezprostredne len svoje telesné pocity, druhého partnera príliš nevníma. Mnohokrát každý z partnerov potrebuje na dosiahnutie orgazmu niečo trochu iné. Jednému vyhovuje rýchly pohyb, druhému pomalý, jednému taká poloha, druhému iná.

Sex nie je len súlož
Nie je teda lepšie, keď je najprv uspokojený jeden partner – väčšinou to býva žena, lebo muži obvykle po orgazme stratia erekciu – a potom druhý partner. Sex sa potom skutočne stáva milovaním a vzájomnou intimitou, nielen telocvikom.
Sex neznamená iba koitus – súlož – teda penis zasunutý do pošvy. Sexuálne praktiky sú oveľa bohatšie.
Keď sa sex redukuje iba na súlož, partneri prichádzajú o mnoho krásnych mimokoitálnych aktivít a navyše si môžu „zarobiť“ na prípadné problémy.

Preč s predsudkami!
Mnoho z mužských a ženských sexuálnych dysfunkcií – porucha erekcie, predčasná ejakulácia mužov a anorgazmus, znížená túžba u žien, sa začína neprimeraným očakávaním, predsudkami či presvedčením, že niečo musí byť iba a len tak, ako sme niekde čítali, napríklad, že pri každom sexe musí byť penis v pošve, inak to nie je sex. Nie je to pravda.

Na Babywebe tiež nájdete:
Sexuálny nesúlad
Žena a muž – dva rôzne sexuálne svety?
Keď sex bolí

Keď to v sexe neklape

A žili šťastne až do… Na začiatku vzťahu sú ľudia jeden pre druhého všetkým. Časom sa však vášnivá láska premieňa, v ideálnom prípade v čosi hlbšie a trvalejšie.



Väčšina párov sa však po nejakom čase dostane do stavu, keď sa jeden z partnerov – a častejšie je to muž (lebo jeho sexuálna túžba je omnoho viac podmienená biologicky) – trápi tým, že sexu v partnerstve ubúda.
Žena, ktorej sexualita je oveľa krehkejšia a oveľa „krehkejšie“ je aj jej sexuálne vzrušenie (vyruší ju plač dieťaťa, pripomienka koláča v rúre či nezaplatené poukážky), naopak, mnohokrát na sex celkom rezignuje. Môže sa stať, že po počiatočných nezhodách s partnerom, keď on chce čoraz viac a ona čoraz menej, skončia v bludnom kruhu, keď ona už nechce vôbec.

Čo je normálne?
Je správne a normálne spať spolu každý deň alebo každý druhý, alebo raz mesačne? Médiá nám často predkladajú falošný obrázok o sexualite a dokonca tak vzniká mnoho mýtov. Jedným z nich je napríklad spoločné dosahovanie orgazmov. A aj o frekvencii sexuálneho súžitia.
V sexe však pre pár žiadne vonkajšie pravidlá neplatia. Na tom, čo obom partnerom vyhovuje, sa musia zhodnúť práve len oni dvaja. Viac než frekvencia sexuálnych zážitkov je dôležitá partnerská intimita.

Tri pravidlá
Môj muž mi kedysi opísal intimitu ako výlučnosť. To najdôležitejšie, ale aj najbežnejšie, mám chuť a chcem prežívať len so svojím partnerom. A tiež ako exkluzivitu – vo chvíľach, keď sa mi deje niečo dôležité, je on ten prvý, kto mi napadne, s kým chcem túto novinku prežívať. A ešte jedným termínom obohatil moje uvažovanie – kuchynská intimita. Opäť v porovnaní s frekvenciou sexuálnych zážitkov je omnoho dôležitejšie, či partneri spolu láskyplne komunikujú aj mimo spálne, či sa objímu, pohladia, dajú si bozk na privítanie. Ak majú partneri takýto intímny vzťah, budú sa pravdepodobne ľahšie dohadovať aj nad frekvenciou sexuálnych stykov.

Bez sexu?
Sexualitu nie je možné celkom vylúčiť zo života. Je to podobná potreba ako hlad a smäd. Na rozdiel od nich síce život neohrozuje, je však akýmsi ukazovateľom zdravia. Spokojný sexuálny život svedčí o psychickej a fyzickej pohode, ale ju aj spoluutvára.
Sexualita proste do života páru patrí. Podľa profesora Plzáka, ktorý sa mnoho rokov zaoberal partnerským poradenstvom, je jednou zo základných poučiek pre súžitie páru naučiť sa dohadovať, vyjednávať a robiť kompromisy v piatich základných oblastiach párového života: financie, trávenie voľného času, výchova detí, starostlivosť o domácnosť a sex.

Preto nie je dobré nezhody v sexuálnom súžití „zametať pod stôl“. Je možné, že sa po rokoch spoločného súžitia obaja partneri zaobídu bez sexu, že sú pre nich omnoho dôležitejšie iné veci. Je to v poriadku vtedy, keď sa na tomto spoločnom súžití zhodnú obaja a netrápi ich to.

V dlhodobom partnerskom súžití sa, samozrejme, vyskytne mnoho situácií, keď sexualita ide proste bokom – rôzne choroby, tehotenstvo, pôrod, stres. Ale všetky tieto okolnosti by mali byť iba dočasné, obaja partneri by mali vedieť, že to neznamená ohrozenie ich vzťahu, a mali by byť schopní sa k intímnostiam vrátiť. Môže sa však stať, že vzájomný vzťah dostane inú dimenziu a partneri si zachovávajú takú mieru intimity, ktorá im vyhovuje aj bez sexuálnych prežitkov.
Keď jeden z partnerov sex potrebuje, chce ho a je mu zdrojom potešenia, ale druhý ho celkom odmieta, nastáva problém. Ak sa tým odmietame zaoberať, je to, akoby sme druhému partnerovi hovorili tvoje problémy, pocity a starosti ma nezaujímajú, vlastne ma nezaujímaš ani ty sám.



Prispôsobiť tempo
Profesor Weiss používa prirovanie: ak idú dvaja ľudia do kopca a chcú ísť spolu, prispôsobí sa ten s rýchlejším tempom tomu pomalšiemu. V sexualite to platí podobne, neznamená to však, že ten s menšou chuťou bude sexualitu využívať mocensky. „Dám ti, keď... Budem s tebou spať, keď...“. Táto stratégia nerešpektuje druhého partnera ako rovnocennú bytosť a vytvára tak začarovaný kruh boja o moc.

Tehotenstvo a pôrod
Veľmi rizikovým obdobím pre sexuálne nezhody je obdobie tehotenstva a pôrodu. Žena prežíva veľmi zmenený telesný stav, ktorý u mnohých z nich príliš nekorešponduje so sexuálnym vzrušením. Po pôrode môže mať mnoho drobných zranení, ktoré sa pomaly hoja, a tiež mnoho starostí so starostlivosťou o dieťa. Jej emócie sú zamerané na dieťa a na partnera jej už nezostáva kapacita – nieto na sex.
V týchto prípadoch však môže muž veľmi pomôcť. Vyhľadá lekára, ktorý skontroluje, či sa zranenia po pôrode hoja a nebudú pretrvávať, pomôže jej so starostlivosťou o domácnosť a bábätko. Niekedy stačí, keď trávi so svojou ženou viac času a vypočuje, čo je to, čo by jej pomohlo si odpočinúť a preladiť sa na partnerskú nôtu.

Keď muž nemôže
Aj muži majú rizikové obdobia. Neustále rastie počet mužov s erektilnou dysfunkciou. Je to veľmi intímna choroba a veľa mužov sa za ňu veľmi hanbí. Možno práve preto nenavštívia lekára, ktorý vie až v 85 % prípadov pomôcť. Rad mužov však rezignuje na sex, než by svoju situáciu riešili, a svoju energiu nasmerujú na prácu či iné aktivity. Možno sa spoliehajú na to, že ženy predsa sex toľko nepotrebujú. Mnoho zrelých žien si, naopak, sex užíva oveľa viac než ženy mladé, lebo ich už napríklad netrápi otázka antikoncepcie, nevyrušuje ich plačúce dieťa z vedľajšej izby, ale už väčšinou veľmi dobre vedia, čo im robí a nerobí dobre.

Na rozdiel od mladých párov je tu situácia opačná. Muž nechce – alebo nemôže – a žena po sexe túži. Ak ide o problém s erekciou, môže žena pomôcť. Erektilná dysfunkcia je choroba alebo je príznakom choroby inej, ktorú je potrebné vyšetriť lekárom a stanoviť správnu liečbu. Samoliečenie hlavne pomocou rôznych potravinových doplnkov je vo väčšine prípadov nielenže úplne neúčinné a drahé, ale odďaľuje aj správnu diagnostiku a chorobu, ktorá erektilnú dysfunkciu spôsobuje.

Takže aby princ s princeznou žili šťastne až do smrti, musia pre to aj niečo urobiť. A spokojný sex k tomu iste patrí.


Na Babywebe tiež nájdete:
Sexuálny nesúlad
Žena a muž – dva rôzne sexuálne svety?
Prečo nás prestáva baviť sex
 

 

 
 

****************************************************************************************************************

Chcem dieťa / Snažím sa otehotnieť

 
 

Ako pomôcť otehotneniu


Ako pomôcť otehotneniu

 
„Až oslávim tridsiatku, budem mať bábätko,“ hovorila Oľga od svojich dvadsiatich dvoch rokov. O bábätko sa s manželom začali snažiť už v deň jej...  viac »
 
Cesta k dieťaťu? Niekedy až príliš zložitá

Cesta k dieťaťu? Niekedy až príliš zložitá

 
„Ženské sebavedomie je dnes všeobecne nabúrané,“ domnieva sa MUDr. Helena Máslová z Centra psychosomatickej starostlivosti. „Pre mnoho žien nie je...  viac »
 

Kyselina listová

 
Tento vitamín B je nevyhnutný na tvorbu červených krviniek a znižuje riziko srdcových ochorení. Jej nedostatok vedie k málokrvnosti, tráviacim...  viac »
 
Ženský orgazmus

Ženský orgazmus

 
Ženský orgazmus je ešte stále obostretý akýmsi tajomstvom. Nie je taký priamy a zreteľný ako mužský. Výskumy hovoria, že 15 % žien orgazmus...  viac »
 
 
 
Neveru neodsudzujme, ale riešme

Neveru neodsudzujme, ale riešme

 
Nie je žiadnym tajomstvom, že mužská nevera je častejšia ako ženská. Tak trochu by som ponechal stranou to známe jednorázové zlyhanie, ten občas sa...  viac »
 

súvisiace články

 

*************************************************************************************************************

Keď nič nepomáha, možno je tu ešte možnosť:

Nemôžem otehotnieť / Problémy s plodnosťou

 
 
Oplodnenie v skúmavke, teda IVF

Oplodnenie v skúmavke, teda IVF

 
In vitro fertilizácia (IVF) alebo oplodnenie v skúmavke už dávno nie je horúcou novinkou. Prvé takéto dieťa sa vo svete narodilo v roku 1978, u nás o...  viac »
 
 
Počet párov, ktoré majú problém s prirodzeným počatím, rastie

Počet párov, ktoré majú problém s prirodzeným počatím, rastie

 
„ V osemdesiatych rokoch, keď sa umelé oplodnenie na Západe už rozvinulo, sme u nás boli pomerne nešťastní z toho, že liečba neplodnosti v...  viac »
 
Spôsoby asistovanej reprodukcie – metóda GIFT

Spôsoby asistovanej reprodukcie – metóda GIFT

 
Asistovaná reprodukcia pôvodne mala dať ľuďom šancu na vlastných potomkov v prípadoch tak sekundárnej, ako aj primárnej (organickej) neplodnosti...  viac »
 
Chceli by sme dieťatko, ale…

Chceli by sme dieťatko, ale…

 
Aj keď sa veľmi snažíme, stále sa nám to nedarí.“ Tieto slová počúvajú odborní lekári v poslednom čase čoraz častejšie. O neplodnosti ľudského páru...  viac »
 
 
Nemôžete otehotnieť? Prvý na rade je partner

Nemôžete otehotnieť? Prvý na rade je partner

 

Diskusná téma: Snažíme sa otehotnieť...

WE HAVE DIRECT,VERIFIED AND GENUINE PROVIDERS OF BG/SBLC INSTRUMENTS

ANDREW ROBERT CARTER | 05.05.2019

EMMA LEASING COMPANY LIMITED provides a full financial planning service to both the commercial and domestic markets. At EMMA LEASING COMPANY LTD we believe that financial planning is about two things: creating wealth and protecting wealth. These two objectives are at the heart of everything we do. And, as a member of EMMA LEASING LTD, we give you a small-company service but with a large-company set up – the best of both worlds.
You are at liberty to engage our leased facilities into trade programs as well as in signature project(s) such as Aviation, Agriculture, Petroleum, Telecommunication, construction of Dams, Bridges and any other turnkey project(s) etc.

Our procedures are most reasonable and safest as dealings are done bank to bank immediately after DOA is countersigned keeping you our client guaranteed of safety 100%.

Leasing Price : 4%+2%

Buying Price: 32%+2%

Contact us for more details on our terms and procedure of transaction.

ANDREW ROBERT CARTER

email: acarterrobertandrew9@gmail.com

skype: acarterrobertandrew9@gmail.com

Tel contact: +447031968934

0800222435

diana | 26.02.2019

Všetko vďaka DR ISELE za to, že mi pomohol s jeho bylinným doplnkom, po 6 rokoch, keď som sa snažil o tehotnú s 10 rokmi mojich rúrok viazaný a tam neboli žiadne peniaze na chirurgiu. Ale konečne s pomocou bylinného doplnku DR ISELE som tehotná prirodzene hneď po jej používaní menej ako 2 týždne je to tak úžasné, že je to moje najväčšie prekvapenie, že nikdy neviem, že budem otehotnieť bez chirurgického zákroku, ale tu som dnes s 6 mesačným tehotenstvom svedčiac o dobroty bylinného doplnku Dr ISELE. máte problém súvisiaci so snahou otehotnieť s tubou viazanou, fibroid, PCOS nehľadajte ďalej a kontaktujte Dr ISELE, aby si objednal svoj vlastný e-mailom prostredníctvom: driselehomeofsolution01@gmail.com alebo zavolajte na číslo +2347051771573

how to get pregnant

patricia | 22.01.2019

Vážená pani PRINCE IDIALU, po šiestich rokoch, keď som sa snažila otehotnieť, som tehotná 4 týždne po tom, čo som použila svoj bylinný výrobok a nasledovala vašu inštrukciu. Bolo to jednoducho úžasné. Mala som históriu opakovaných potratov a bola diagnostikovaná aj s genetickými problémami, ale pri používaní vášho rastlinného prípravku som tehotná prirodzene vo veku 40 rokov a po 2 HSG a 4 negatívnych IUI vrátane 6 indukčných cyklov Clomidu a laparoskopie. Všetko vo vašom rastlinnom produkte prináša príliš veľký zmysel. Odporúčam váš rastlinný produkt všetkým priateľom. Boh žehnaj! ", Aby si mohol kontaktovať prostredníctvom: princeidialu@outlook.com alebo zavolať na číslo +2349071361313 https://prinnceidialu.wixsite.com/website

John

Smithb837 | 02.09.2017

Appreciate you sharing, great blog post.Thanks Again. Really Cool. geckkdkddekccabe

credit

campbell | 11.04.2015

Vážený pán / pani,
Moje meno je pani Chantal Lamprecht, som úver veriteľ v CITY pevné finančné, sme firemné veritelia; sme rozdávať pôžičky na veľmi poctivé a spoľahlivé osobnosti Ak ste v nejakom druhu finančných ťažkostí, ponúkame pôžičky pre jednotlivcov, firmy a spolupracovať orgány, zaistené a nezabezpečené, sa žiadna kontrola kreditu up.We sú medzinárodné
finančná spoločnosť; Tu je vaša príležitosť žiadať pre jednoduché a cenovo dostupné pôžičky v CITY pevné finančné, Ponuka Siaha od 1,000.00 min.- 250,000,000,00 dolároch, librách, eurách, Rands, Sterling, na 3% úrokovou sadzbou za ročné 1 až 25 rok as trvania úveru. Získajte najlepšie pre vašu rodinu a vlastný sen domov aj do nášho všeobecného schémy úveru. V prípade záujmu o poskytnutie úveru Kontaktujte nás Späť.
email: cityfinancialfirm@gmail.com

Dlžník informácie FILL A RETURN
Názov:
Pohlavie:
Vek:
Martial Status:
Požadovaná suma:
Pôžička Trvanie:
Pôžička Účel:
Žiadateľa adresa:
Krajina:
Mesto:
Štát:
PSČ:
Mobilné Číslo:
Zamestnanie:
Mesačný Príjem:
Už ste platili pred o pôžičku:

Pozdravy

Pani Chantal Lamprecht
CEO CITY finančné firmy

Pridať nový príspevok