Pôrod, narodenie dieťatka...

Môj pôrod...

06.10.2011 20:46
Moja skúsenosť s pôrodom: Ja mám už pôrod za sebou, našťastie.    Rodila som plánovaným cisárskym rezom, keďže moja placenta sa rozhodla štrajkovať a nie a nie vyjsť hore, tam, kde by mala. Cisársky rez mi vykonali v celkovej anamnéze, keďže epidurálku som...

Pôrod, narodenie dieťatka...

Máte pôrod aj vy za sebou? Alebo ste blízko pri cieli? Podeľte sa s nami s Vašimi radami, skúsenosťami, budem rada.

Na tejto stránke nájdete možno aj čosi viac:

baby-web.topky.sk/Rubriky/s84-Porod.aspx

Tehotenstvo / Pôrod

Krvácanie počas tehotenstva a pri pôrode

Krvácanie v priebehu tehotenstva a najmä pri pôrode bývalo ešte pred päťdesiatimi rokmi najčastejšou príčinou úmrtia matky. Vďaka podávaniu krvných transfúzií, dokonalejšej prenatálnej a intenzívnej starostlivosti sa úmrtnosť matiek znížila. Krvácanie je stále jednou z najčastejších príčin úmrtí matiek v priebehu tehotenstva a pri pôrode.



Krvácanie v priebehu tehotenstva
V prvom trimestri je krvácanie najčastejším príznakom hroziaceho alebo už prebiehajúceho potratu. Príčinou krvácania je oddeľujúce sa plodové vajíčko. Ak je krvácanie silné a nereaguje na liečbu, je nutné vykonať prečistenie dutiny maternice nástrojom zvaným kyreta, aby sa predišlo veľkej strate krvi. Medzi najčastejšie príčiny krvácania v druhej polovici tehotenstva patrí predčasné oddeľovanie placenty (abrubcia), nízko posadená placenta alebo vcestné lôžko.

Krvácanie pri nízko položenom lôžku sa môže objaviť už okolo šestnásteho týždňa. Často však dochádza k tomu, že s rastúcou maternicou sa placenta presunie vyššie a krvácanie postupne prestane. K závažnému krvácaniu môže dôjsť pri vcestnom alebo predčasne sa oddeľujúcom lôžku. Vcestné lôžko je prekážka pri vstupe hlavičky do pôrodných ciest. Krvácanie spravidla zosilnie, keď sa objavia sťahy pri začínajúcom pôrode.

Pri predčasne sa oddeľujúcej placente nemusí sila krvácania zodpovedať závažnosti stavu. Medzi stenou maternice a placentou sa hromadí krv, a preto môže byť hlavným príznakom bolesť brucha pri napínajúcej sa maternici. Silné krvácanie pri vcestnom a predčasne sa oddeľujúcom lôžku je dôvodom k akútnemu ukončeniu tehotenstva cisárskym rezom. Ohrozený je život matky aj plodu. Plod je nedostatočne zásobený kyslíkom. Žena je ohrozená veľkou stratou krvi a stavom šoku.

Krvácanie po pôrode
Príčinou krvácania po pôrode je buď nedostatočné stiahnutie maternice (hypotónia, atónia), alebo zadržaná placenta, alebo jej časti. Pri hypotónii a atónii maternice sa žene podávajú lieky podporujúce stiahnutie maternice a robí sa masáž maternice. Ak krvácanie neprestáva, lekár vykoná vyčistenie maternice kyretou (revízia), aby odstránil zvyšky placenty, ktoré môžu byť príčinou krvácania. V prípade silného krvácania pri neoddeľujúcom sa lôžku vykoná lekár zákrok zvaný manuálna lysa. To znamená, že pri celkovej anestézii vyberie placentu rukou.



Liečba krvácania
Pri slabšom krvácaní sa žene podávajú lieky na posilnenie stien ciev (Ascorutin) a lieky na zastavenie krvácania (Pamba, Dicynone). Pri silnom krvácaní, ktoré ohrozuje ženu aj plod, je nutné tehotenstvo ukončiť. Ženy po veľkých stratách krvi vyžadujú intenzívnu starostlivosť. Sleduje sa u nich tlak a pulz, podáva sa im kyslík, tekutiny a transfúzie.

Komplikácie silného krvácania
Po veľkej strate krvi žena trpí zvyčajne málokrvnosťou. Po krvných transfúziách postačí žene počas šestonedelia podávať železo (Aktiferrin, Tardyferon). Medzi závažné komplikácie patrí takzvaný DIC. Tým sa označuje ťažká porucha zrážanlivosti krvi, ktorá môže v konečnom dôsledku viesť až k vykrvácaniu.
 

Ambulantný pôrod? Príliš veľké riziko

Ambulantný pôrod? Príliš veľké riziko Väčšina rodičiek zverí príchod svojho potomka do rúk zdravotníckeho zariadenia a odborníkov. Pribúda však tých, ktoré sa s práve narodeným bábätkom, teda po tých odporučených 72 hodinách, ponáhľajú domov. Takzvaný ambulantný pôrod. Čo si pod tým predstaviť?

Dnes už nie je problém mať nadštandardnú izbu, kde matka po pôrode trávi čas s otcom a bábätkom, vychutnávajú si prvé chvíle rodičovstva bez svedkov. Pritom za diskrétneho dohľadu zdravotníkov, teda v bezpečí, keby sa prejavili nejaké komplikácie.

Aký máte názor na ambulantný pôrod? Máte s ním nejaké skúsenosti? Podeľte sa s nami a diskutujte.

Čo hrozí matke
Po pôrode sa môžu objaviť zápaly, krvácanie, problémy so zavinovaním maternice. Môžu zostať zvyšky placenty vnútri maternice (takzvané rezíduá), ktoré treba chirurgicky odstrániť. Ženám sa bežne prvé dni po pôrode kontrolujú prsia, či nevzniká zápal.

Rodičky mávajú zvýšenú teplotu, sleduje sa, či klesá, častá je málokrvnosť, výnimočne treba po náročnom pôrode s veľkými krvnými stratami dodať krv transfúziou. Môže sa prejaviť popôrodná infekcia. U žien sa robí kultivácia z pošvy pred pôrodom, ale keď prejde bábätko pôrodnými cestami, môže vzniknúť infekcia a tá sa prejaví napríklad deň, dva po pôrode.

Nič z toho nie je možné v domácej starostlivosti.
Pozorne sa musia sledovať ženy s vysokým krvným tlakom, s cukrovkou.



Čo hrozí dieťaťu
U dieťaťa sa môže v prvých hodinách po narodení zhoršiť popôrodná adaptácia (teplota, dýchanie, sfarbenie kože), prejavuje sa novorodenecká žltačka. V USA sa v poslednom období vracia takzvaný jadrový ikterus – ochorenie mozgu v dôsledku ťažkej, včas neliečenej novorodeneckej žltačky, ktorá môže spôsobiť jeho trvalé poškodenie.

Treba vylúčiť i vrodené vývojové chyby – napríklad srdcové (až po pôrode sa uzatvára dučaj, teda spojka medzi pravou a ľavou srdcovou časťou).

Očkovanie
Bezprostredne po narodení dieťa nepije, ubúda na hmotnosti. Desaťpercentný úbytok z pôrodnej hmotnosti sa považuje za normu, ale doma matka nezistí, aká veľká je strata. Dieťa môže byť dehydrované. Rovnako tak oneskorený nástup laktácie je komplikáciou.

Ďalší problém u detí, ktoré by boli prepustené predčasne do domácej starostlivosti, je očkovanie. Až 4. deň po narodení sa v pôrodnici vykonáva vakcinácia proti tuberkulóze a takzvaný novorodenecký screening – odbery a vyšetrenie z dôvodu vrodených metabolických chýb – bielkovín, štítnej žľazy a funkcie nadobličiek.

Toto všetko by pri ambulantných pôrodoch ležalo na pleciach praktických detských lekárov, ktorí v súčasnosti rozhodne nezastupujú prácu pôrodníc a kompetencie pôrodníckych zariadení.

Ako je to v zahraničí?
V Nemecku ženy po pôrode odchádzajú domov 4. deň, po cisárskom reze 7. až 10. deň, vo Švédsku druhý až štvrtý deň po fyziologickom pôrode, po cisárskom reze 5. až 7. deň, v USA deň až dva po bežnom pôrode, 3. až 4. deň po cisárskom reze.
 

Kedy ísť do pôrodnice alebo Päť základných situácií

 
Máme ísť do pôrodnice, alebo je to planý poplach? A ako vôbec spoznať, že už je to tu?
Tu je päť základných situácií, keď musíte vziať pripravenú tašku a ísť:




1. Odtečenie plodovej vody
Prasknutím vaku blán sa ohlasuje približne každý desiaty pôrod. K odtoku plodovej vody dochádza väčšinou bez akýchkoľvek predchádzajúcich symptómov. Ženy často tvrdia, že sa ozve „prasknutie“, inokedy spozorujú vytekať teplú tekutinu zo svojich útrob, ktorú na rozdiel od moču nemožno zastaviť zvieračom.

Plodová voda môže odtekať silným prúdom, rovnako ako nepatrným pramienkom. Výnimočne sa môže stať, že odtečie pár kvapiek, potom sa situácia upokojí a ďalší odtok nastane až pri prudšom pohybe a podobne. Odtok môže nastať aj v pokojovej polohe v noci, budúcu mamičku obyčajne zobudí pocit vlhka. Po odtečení plodovej vody ešte nemusia nastať pravidelné sťahy, ale vždy je to dôvod prijatia do pôrodnej sály. Hrozí totiž riziko infekcie bábätka.

Za normálnych okolností je plodová voda číra tekutina nevýrazného, mierne sladkastého zápachu. Môže byť aj belavá alebo svetloružová. V tom prípade stačí dopraviť sa do pôrodnice do dvoch hodín po jej odtečení. Ak je však skalená, zelenkastá alebo máte pozitívneho Streptokoka agalactie v pošve, vypravte sa do pôrodnice okamžite.

Ochchod hlienovej zátky sa ohlasuje ružovým až krvavým hlienovitým výtokom a sám osebe nie je dôvodom na odchod do pôrodnice. Iba oznamuje, že dieťa sa už čoskoro narodí, spravidla najneskôr do dvoch až troch dní.

2. Pravidelné sťahy maternice
Bolestivo vnímané sťahy maternice, tzv. pôrodné bolesti, sú tým najtypickejším príznakom pôrodnej činnosti, ale nie vždy podľa nich žena spozná, v akej fáze sa jej pôrod práve nachádza.



Zhruba 3 týždne pred pôrodom sa totiž často objavujú nepravé bolesti, nazývané poslíčkovia.
Prejavujú sa bolesťami v podbruší a v krížoch. Niekedy sú také bolestivé, že rodičky si ich pomýlia so začiatkom pôrodu. Poslíčkovia sú však sťahy nepravidelné a nezosilňujú svoju intenzitu. Obvykle trvajú krátko a opakujú sa. Rozdiel medzi poslíčkami a pôrodnými sťahmi je ten, že poslíčkovia nemajú otvárací efekt. Dobré je urobiť si teplý kúpeľ. Ak tieto sťahy v teplej vode zoslabnú alebo dokonca prestanú, netreba sa znepokojovať. Pokúste sa nevenovať im prehnanú pozornosť a odpočívajte. Nebojte sa, že môžete niečo zmeškať. Skutočný pôrod sa môže začať napríklad až o niekoľko dní.

Pôrodné bolesti, ktoré majú otvárací efekt, sa začínajú pravidelnými sťahmi maternicového svalstva. Budúce mamičky ich vnímajú ako nepríjemné tvrdnutie brucha. Zo začiatku sú sťahy celkom nepravidelné a rodička ich pociťuje ako ťahanie alebo kŕče v krížoch a slabinách. Rovnako je možné, že bolesti sa prejavia v okolí ohanbovej kosti a odtiaľ sa tiahnu cez slabiny do chrbta. Niekedy vystreľujú aj do stehien. Tieto sťahy trvajú asi 40 sekúnd v intervale 15 až 20 minút. Neskôr sa prestávky medzi nimi skracujú a dĺžka a intenzita bolesti sa, naopak, predlžuje.

Ak rodíte prvýkrát, mali by ste vyraziť do pôrodnice vo chvíli, keď sú kontrakcie pravidelné po piatich minútach a trvajú takto pravidelne aspoň 2 hodiny. Ak ste už rodili, vyrazte do pôrodnice, ak sú kontrakcie pravidelné a v intervale po 10 minútach.

Do pôrodnice sa príliš neponáhľajte.
Niektoré naše pôrodnícke zariadenia nie sú prispôsobené poskytnúť rodiacej žene skutočne príjemné a intímne prostredie pre strávenie prvej doby pôrodnej po neobmedzene dlhý čas.



3. Krvácanie
Blížiaci sa pôrod sa môže hlásiť aj slabým krvácaním i špinením. Musíme však posúdiť silu a farbu krvácania. Nezľaknite sa, ak po bežnom vyšetrení u gynekológa budete ľahko špiniť, je to normálny jav.
Ak je to stará tmavá krv či svetlá hlienovitá, nič sa nedeje. Problém by nastal pri krvácaní jasnou červenou krvou krvou, to by bol nutný okamžitý odchod do nemocnice.

4. Pochybnosti o pohyboch plodu
Od 22. týždňa už bábätko cíti väčšina mamičiek. Od 28. týždňa tehotenstva by už mali byť pohyby bábätka také zreteľné a časté, že vás možno lekár požiada, aby ste pravidelne sledovali, či sa dieťa hýbe.

Aj keď vás o to nepožiada, môžete bábätko sledovať z vlastnej iniciatívy. Sledovanie pohybu plodov je totiž jeden zo spôsobov, ako môže mamička zistiť, že niečo nie je v poriadku (nedostatočná výživa, obmedzený priestor dieťaťa v maternici atď.). Vo chvíli, keď máte pocit, že sa dieťa „nejak málo hýbe“ alebo že ho vôbec necítite, vypravte sa do pôrodnice ihneď.

5. Odoslanie obvodným gynekológom
V poslednom mesiaci tehotenstva navštevujte svojho gynekológa každý týždeň, ten vás bude pozorne sledovať a po vyšetrení vás môže ihneď odoslať na hospitalizáciu do pôrodnice. V tomto prípade neotáľajte. Lekár vie, čo robí, celú situáciu vám, samozrejme, vysvetlí a vypíše vám aj odporučenie, ktoré odovzdáte v pôrodnici.
 
Schválené detskými lekármi*, skvelé pre vaše deti!

Schválené detskými lekármi*, skvelé pre vaše deti!

 
Detská pokožka je citlivá, a preto by mala byť neustále chránená pred slnkom. Vaše deti si užívajú každý preslnený deň, ale ich pokožka bohužiaľ nie... viac »
 

Žien, ktoré chcú rodiť doma, pribúda

Žien, ktoré chcú rodiť doma, pribúda Na Slovensku pôrod doma zákon ešte stále nepodporuje. U našich českých susedov však túto alternatívu zvolilo už mnoho žien. A práve v tomto prípade na scénu nastupuje pôrodná asistentka, ktorej hlavnou úlohou je zabezpečiť komplexnú starostlivosť o mamičku nielen v tehotenstve, ale aj počas pôrodu i po ňom. Jednou z nich je aj Ivana Konigsmarková.

„Naším cieľom je vrátiť pôrody domov,“ tvrdí pôrodná asistentka Ivana Konigsmarková. Svojej profesii sa venuje viac než tridsať rokov, od roku 2000 ponúka asistenciu pri domácich pôrodoch. Patrí k veľmi konzervatívnym postavám českej zdravotníckej scény. Jej meno oberá niektorých lekárov o pokojný spánok, do niektorých pôrodníc má dokonca zakázaný prístup. V roku 2006 asistovala pri tridsiatich šiestich pôrodoch, v roku 2007 pri päťdesiatich pôrodoch a v prvých mesiacoch tohto roka bola prítomná už pri štrnástich pôrodoch realizovaných doma.

„Lekári by si mali uvedomiť, že žien, ktoré chcú rodiť doma, pribúda a my im musíme zaistiť kvalitnú starostlivosť. Mali by s nami, pôrodnými asistentkami, začať komunikovať,“ upozorňuje. „Najväčší problém vidím v tom, že na poskytovanie starostlivosti neexistuje legislatíva. Ja osobne sa riadim zahraničnými predpismi, no pravidlá by sme potrebovali aj v rámci našich podmienok, aby bola istota, že budú jasne dané mantinely, čo do starostlivosti o rodičku patrí. Ďalšie mínus spočíva v tom, že túto službu nehradia zdravotné poisťovne. A v neposlednom rade je ešte stále príliš málo pôrodných asistentiek, ktoré by pôrod doma vedeli viesť,“ vypočítava Ivana Konigsmarková.

Starostlivý výber
„Na zabezpečenie hladkého a úspešného priebehu pôrodu treba starostlivo vyberať ženy, ktorým službu ponúkame. Zvyčajne ma oslovia v polovici tehotenstva, niektoré až v tridsiatom týždni. Sledujem priebeh celého tehotenstva, počas ktorého sa nesmie objaviť ani najmenší náznak rizika,“ zdôrazňuje asistentka.

„Zdravotný stav ženy a dieťaťa sa nehodnotí súčasne, ale, a to chcem zdôrazniť, počas celého tehotenstva, rovnako aj na začiatku a v priebehu samotného pôrodu. Keby sa vyskytol akýkoľvek problém, okamžite odchádzame do pôrodnice! Takýchto prípadov som zažila iba niekoľko a šlo o odtok zakalenej plodovej vody, čo bolo signálom toho, že sa dieťatku nemusí dobre dariť. Ďalšou komplikáciou, ktorá zastaví pôrod a je dôvodom, prečo urýchlene vyhľadať pôrodnicu, je neštandardné uloženie plodu v maternici. V nemocnici porodí žena spontánne, avšak je viac než vhodné mať k dispozícii zdravotnícku techniku, ktorú možno v prípade potreby okamžite použiť a uľahčiť tak dieťatku príchod na svet.“



Priateľské pôrodnice
„Mierne problematická je spolupráca s pôrodnicami. Potrebujem mať istotu, že keď ako poskytovateľka starostlivosti priveziem klientku do pôrodnice, personál sa jej ujme, nebude sa krivo pozerať ani na mňa, ani na mamičku, a to z dôvodu toho, že chcela rodiť doma a jednoducho to len podľa našich predstáv nevyšlo. Samozrejme, vyberám si priateľské pôrodnice. Keby však nastala kríza, pôjdem logicky i tam, kam nesmiem.“

Rozhodnutie je na žene
Niektoré klientky chodia k Ivane Konigsmarkovej počas celého obdobia tehotenstva do poradne, kde sa o ne stará, ako je bežným zvykom, teda meria krvný tlak, vyšetruje moč, sleduje ozvy dieťatka i jeho rast, spolupracuje navyše s lekárom, takže nemá problém s odbornou konzultáciou.
Iné rodičky uprednostňujúce pôrod doma navštevujú bežnú tehotenskú poradňu v pôrodnici. „Mám klientky, ktoré síce chodia ku mne do poradne, ale rodiť budú v pôrodnici. Je to na slobodnom rozhodnutí každej ženy,“ upozorňuje asistentka.

Pôrod doma
„Ak sa žena rozhodne využiť moje služby, mala by vedieť, ako bude pôrod prebiehať. Ešte pred termínom ju preto navštívim u nej doma, kde všetko preberieme a ja mám takto príležitosť zorientovať sa, kde čo je, aby som potom neblúdila. Najčastejšie totiž chodím k pôrodom v noci.
Keď začne žena rodiť, zavolá mi v tej fáze, keď ma už potrebuje. Buď konzultujeme situáciu telefonicky, alebo ju prídem skontrolovať, ako pôrod postupuje s tým, že buď je ešte dostatok času na to, aby som odišla, alebo začneme rovno rodiť. Po pôrode navštívim mamičku aj dieťatko ešte štyrikrát, a to počas prvého týždňa po pôrode, aby som mala istotu, že sú obaja v poriadku. Celý tento balík služieb stojí 8000 korún. V prípade veľkej vzdialenosti sa pripočítava aj cestovné.“

Doklady pre dieťatko
Čerstvá mamička dostane od asistentky doklady (zdravotný a očkovací preukaz dieťaťa a hlásenie pre matriku) a správy (pre gynekológa a detského lekára) presne tak, ako v pôrodnici. „Gynekológa zvyčajne volám druhý deň po pôrode, aby prišiel novorodenca navštíviť. Stalo sa mi už aj to, že detská lekárka odmietla prísť a odkázala nás do pôrodnice. Mamička tam ísť nechcela a lekárka nám o tri dni oznámila, že posiela sanitku, pretože jej ide o zdravie dieťaťa a že mamička má ísť okamžite do pôrodnice. Zohnala som inú detskú lekárku, ktorá dieťatko navštívila sedem dní po pôrode a volala mi, aké spokojné deti sa rodia doma. Našťastie, i takéto pozitívne reakcie mám na konte,“ smeje sa I. Konigsmarková.

Asistencia najbližších
O tom, v akej polohe a s kým bude žena rodiť, rozhoduje, samozrejme, ona sama. „Ja môžem len poradiť, že iná poloha je na uľahčenie pôrodu vhodnejšia, alebo ukázať, ako si uľaviť od bolesti,“ dodáva Ivana Konigsmarková. Ak chce mať mamička pri pôrode i staršie deti, podmienkou je prítomnosť ďalšieho dospelého pre prípad, žeby bolo nutné ísť do pôrodnice.



Hlavný motív
Pre pôrod doma sa rozhodujú ženy väčšinou po zlej skúsenosti z predchádzajúceho pôrodu v pôrodnici. Niektorým ženám prekáža paternalistický prístup, keď im lekár určuje, čo v tehotenstve a pri pôrode smú a čo nesmú. Nájdu sa i ženy vyznávajúce alternatívny životný štýl, ale tých je minimum.
Ivana Konigsmarková spomína dokonca i na takú klientku, ktorá porodila svoje prvé dieťa na opustenom ostrovčeku v Kanade, a tak jej pripadalo divné rodiť v pôrodnici. Medzi jej klientky patria často aj ženy, ktorých partner je cudzinec.
„Mojimi klientkami sú vzdelané ženy s ujasnenými prioritami. Na kurzoch predpôrodnej prípravy a pri prednáškach sa spolu veľa rozprávame. Chcem, aby získali informácie o tom, čo ich čaká v pôrodnici v prípade, žeby sme tam museli v priebehu pôrodu odísť. Už sa mi stalo aj to, že žena neodhadla situáciu a zaskočila ju surovosť celého priebehu pôrodu. Ja zvyčajne rozoznám, kedy klientka nie je úplne presvedčená o tom, že pôrod doma zvládne. Nemôžem ju odmietnuť, ale mojou úlohou je nenásilne ju nasmerovať na to, že variant pôrodu v pôrodnici je vždy možný.“

Čo musia ženy vedieť
1. „Môže sa stať, že nebudem k dispozícii,“ vypočítava Ivana Konigsmarková. „Chodím na semináre, prednášky. Moje klientky presne vedia, kedy som nedostupná a pre takéto prípady máme pripravenú ďalšiu možnosť – priateľskú či alternatívnu pôrodnicu, kde môžu porodiť ambulantne, alebo kolegyňu, ktorá ma zastúpi.“
2. Môžu nastať zdravotné komplikácie a pôjdeme do pôrodnice.
3. Náš vzájomný vzťah je dvojstranná zmluva, ktorú je možné kedykoľvek, v ktorejkoľvek fáze spolupráce obojstranne vypovedať. Žena si môže pôrod doma rozmyslieť i vo chvíli, keď už začal, ja zase pri hroziacich rizikách rozhodnem, že doma rodiť nebudeme.
 
 
 
Epidurálka – áno či nie?

Epidurálka – áno či nie?

Každá budúca mamička má prah bolesti nastavený inak, ale žiadna sa aspoň v myšlienkach neubráni otázke: Ako veľmi bude pôrod bolieť? Vydržím to? Nemala by som uvažovať o nejakej forme tíšenia bolestí?
Veľmi účinný spôsob, ako bolesti zmierniť či úplne odstrániť, je epidurálna analgéza. Čo to je a kedy sa môže aplikovať, sme sa spýtali anestéziologičky MUDr. Evy Strickerovej.




„Asi 30 % matiek, ktoré u nás rodia, si želajú epidurálnu analgézu. Považujem túto metódu za výhodnú u žien s veľmi silnými pôrodnými bolesťami. Pocítia rýchlu a účinnú úľavu a pôrod prebieha pokojnejšie, rodičky lepšie spolupracujú,“ komentuje MUDr. Strickerová. „Mám skúsenosť, že sa po podaní úvodnej dávky uvoľnia a do hodiny porodia.“

Čo je epidurálka?
Do epidurálneho priestoru (priestor medzi miechovými obalmi a stenou chrbticového kanála) sa špeciálnou tenkou ihlou vstrekne malé množstvo zmesi lokálneho anestetika a opiátu. Miesto vpichu je v oblasti hornej bedrovej chrbtice, hĺbka je individuálna, 4 – 6 cm. Je dôležité, aby látku podával skúsený anestéziológ.
„Vhodný okamih podania epidurálnej analgézy určí pôrodník. Všeobecne možno povedať, že pri pravidelnej maternicovej činnosti je nález bránky otvorenej na 3 – 4 centimetre u primipary (prvorodičky) alebo 1 – 2 centimetre u viacnásobnej rodičky tým najlepším časom na podanie epidurálnej analgézy. Niekedy si rodička epidurálnu analgézu praje, ale nález už je taký pokročilý, že ju nemôžeme aplikovať,“ dodáva MUDr. Strickerová.

Bezbolestný pôrod
Účinnosť je taká vysoká, že mamička cíti tlak a v druhej pôrodnej fáze práve takú miernu bolesť, aby účinne spolupracovala, sťahy vnímala a mohla tlačiť podľa inštrukcií pôrodnej asistentky či pôrodníka. Aj vďaka tomu patrí k najobľúbenejším a najčastejšie podávaným formám analgézy.

Čo si priniesť do pôrodnice
Matka, ktorá chce požiadať o epidurálnu analgézu (vo väčšine pôrodníc sa považuje za liek, teda si ju pacientka nehradí), by si mala k pôrodu priniesť vyplnený formulár o súhlase s epidurálnou analgézou a základné krvné vyšetrenia (krvný obraz, počet krvných doštičiek). Vyšetrenie parametrov krvnej zrážanlivosti sa vykoná aktuálne priamo v pôrodnici.

Kedy má zmysel
Odporúča sa aplikovať u rodičiek, ktoré majú kardiovaskulárne ochorenie, astmu, cukrovku, epilepsiu, u rodičiek závislých od nikotínu, alkoholu alebo drog, pri preeklampsii. Indikáciou zo strany plodu je pôrod nedonoseného bábätka a ani panvové zakončenie a dvojčatá v priaznivom postavení nie sú kontraindikáciou tejto metódy.
Keď pôrod nepostupuje, je príliš dlhý a hrozí jeho operatívne ukončenie, môže sa zvýšiť dávka a žena podstúpi cisársky rez v lokálnej anestézii.

Aké sú kontraindikácie
„Rozhodne porucha krvnej zrážanlivosti rodičky,“ vypočítava MUDr. Strickerová. „Ďalej alergia na lokálne anestetiká, infekcia v mieste vpichu, nesúhlas rodičky. Pôrodnícke kontraindikácie sú krvácanie počas pôrodu a akútna tieseň plodu.“

Ako sa podáva
Matka si ľahne nabok (najlepšie ľavý), vyhrbí sa do mačacieho chrbta, anestéziológ vydezinfikuje kožu bedrovej oblasti chrbta a rúškuje ju, potom lokálne znecitlivie kožu a podkožie. Opatrne zavedie špeciálnu ihlu do epidurálneho priestoru, ktorou prevlečie tenkú hadičku (katéter) a začne aplikovať účinné látky.

Výhody a nevýhody
V deväťdesiatich percentách účinná metóda odstránenia bolesti pri pôrode, pri ktorej sa do krvi matky a dieťaťa dostane minimálne množstvo liekov. Neovplyvňuje voľný pohyb rodičky, pozitívne pôsobí na jej psychiku (žena vníma pôrod, nebojí sa bolestí, spolupracuje s pôrodníkom), priaznivo ovplyvňuje prekrvenie maternice a placenty. Tým sa zlepšuje zásobovanie dieťaťa kyslíkom i ďalšími potrebnými látkami. Uvoľňuje svalstvo pôrodných ciest.
Metóda je organizačne náročná – potrebná je prítomnosť skúseného anestéziológa, matka sa v dôsledku veľkého prírastku hmotnosti a veľkého brucha niekedy nedokáže dostatočne vyhrbiť do mačacieho chrbta a zostať v pokoji pri pôrodných bolestiach.

Pýtali sme sa:
Aneta, 28 rokov
:
„Od začiatku tehotenstva som bola presvedčená, že chcem epidurálku. Mám totiž znížený prah bolesti a strašne som sa bála. Všetko sme stihli, pôrod prebehol podľa mojich predstáv, cítila som len silný tlak, ale bolesti vôbec. Pri druhom pôrode budem postupovať úplne rovnako.“

Martina, 30 rokov:
„Epidurálku som chcela, ale nestihla som prísť do pôrodnice tak, aby mi ju mohli aplikovať. Pôrod už bol príliš rozbehnutý. Našťastie, trval krátko, bolesti som zvládla i bez nej. Nabudúce to skúsim…“

Katarína, 32 rokov
„Mám termín za mesiac. Kamarátka mala po epidurálke silné bolesti hlavy, tŕpla jej šija, mám trochu strach. Asi to skúsim bez nej, absolvovala som predpôrodný kurz, beriem si k pôrodu manžela a dulu. Máme pripravené aromatické oleje na masáže, hádam to zvládnem.“
 
 
Masáž hrádze uľahčí pôrod

Masáž hrádze uľahčí pôrod

 
Pravdaže, každá z nás si hovorí, že keď to zvládli celé generácie, vydrží to tiež. Ako sa pripraviť? Napríklad masážou hrádze, ktorá môže priebeh pôrodu výrazne uľahčiť.



Príďte na predpôrodný kurz, alebo sa na pravidelnej preventívnej prehliadke spýtajte pôrodnej asistentky. Techniku si treba nacvičiť, inak by ste si mohli ublížiť. Masážou sa hrádza, cez ktorú sa bábätko musí dostať von – a vďaka svojej veľkej hlavičke ju bude veľmi namáhať, rozťahovať a tlačiť na ňu – stane elastickejšou a rozšíri sa aj vaginálny vchod. Mohla by sa vám tak vyhnúť aj epiziotómia, teda nastrihnutie hrádze pri pôrode.

Postup
Do vagíny zaveďte vy alebo partner dva prsty – ukazovák a prostredník – natreté olejom (najlepšie olivovým panenským, za studena lisovaným alebo obilninovým – dá sa kúpiť v špecializovaných predajniach zdravého životného štýlu, v lekárňach, predajniach biopotravín).Prstami postupne mierne rozťahujte, hrádza dá jasne najavo, kam až pohyb dovolí. Vždy sa dostanete o kúsok ďalej. Trénujte dvakrát denne.

Pohyb sa vedie z jednej strany vagíny na druhú, od jedného kraja k druhému. Na záver každej masáže sa pokúste roztiahnuť prsty smerom ku konečníku cez vaginálnu stenu. Je to ako keď sa už bábätko hlavičkou prediera pôrodnými cestami von.

Upozornenie: iba keď bude masáž bolestivá, bude účinná a vykonávaná správne!
Tieto masáže sa stanú nielen tréningom na pôrod, ale aj intímnou skúsenosťou páru. Nezriekajte sa takejto skúsenosti, obohatí vaše spolužitie a ešte pomôže s prípravou na pôrod.
 
 
Neuveriteľné schopnosti novorodencov

Neuveriteľné schopnosti novorodencov

 
Vedci vypozorovali u novorodených detí skutočne úžasné schopnosti. Keď sa dieťa narodí prirodzenou cestou a bez použitia sedatív, môžeme uňho počas prvých deväťdesiatich minút pozorovať schopnosti, ktoré sa po tomto krátkom čase strácajú.
Niektoré miznú úplne, iné sa ukážu znovu až vo chvíli, keď na ne vo vývoji nastane ten pravý čas.




„Chodia“ už po pôrode
Jeden z najdôležitejších reflexov zdravého novorodenca je „chôdza“, ktoré si dieťa koniec koncov nacvičuje v maternici. Tieto „kroky“ dobre vidno, keď dieťa chytíte za ručičky a uvediete ho do vzpriamenej polohy – vtedy začne striedavo dvíhať nohy a „chodiť“. Skutočný význam tohto pohybu je však iný a má svoj zmysel. Keď sa nahé, ale osušené alebo prikryté) dieťa priloží mamičke po pôrode na nahé telo, začne sa veľmi účinne odrážať nohami a plaziť sa tak po bruchu k bradavke. Tento cielený pohyb zároveň funguje ako masáž maminho brucha a pomáha vypudzovať placentu z maternice (tzv. tretia pôrodná fáza).

Úžasný pohľad z očí do očí
Ak to podmienky umožňujú a donosené zdravé dieťa môže stráviť tých prvých deväťdesiat minút svojho života v kontakte s matkinou pokožkou, málokedy ho budete počuť plakať. Dieťa je totiž za týchto podmienok v stave pokojnej bdelosti, keď má doširoka otvorené oči a pohybuje sa iba málo alebo pomaly. (Pokojnú bdelosť odlišujeme od aktívnej bdelosti, plaču, driemoty, ľahkého spánku a hlbokého spánku.) Naopak, bábätká položené do postieľky vedľa matky preplačú v prvej hodine a pol svojho života asi pol minúty každých päť minút.



Čo je na tejto pokojnej bdelosti zvláštne? Výnimočná je v tejto chvíli schopnosť novorodenca vydržať v pokojnom stave takmer hodinu a pol, čo je v porovnaní so správaním starších novorodencov neobvykle dlho. Prečo to dieťa robí? V tomto stave je uvoľnené a sústredené a ak má tú možnosť, vyhľadáva pohľad z očí do očí. To je pre matku a dieťa nezabudnuteľný citový zážitok, ktorý mamičke pomáha doslova sa do dieťaťa zamilovať, posilniť šancu dieťaťa na dobrý život. Stav pokojnej bdelosti je aj u starších bábätiek nesmierne dôležitý a rodičia by sa ho mali naučiť rozoznávať, pretože dieťa je v tej chvíli sústredené a otvorené novým podnetom a komunikácii. Starší novorodenci však vždy vydržia iba asi 10 % bdelého stavu denne a iba v krátkych časových úsekoch.

Môže sa stať, že dieťa zaujaté zoznamovaním sa s matkou začne prejavovať záujem o prsník napríklad až za pol hodinu. Je to v poriadku, má skrátka iné starosti. Dôležité je byť trpezlivá a v týchto prvých chvíľach nič neunáhliť, dať dieťaťu čas všetko prežiť vo vlastnom tempe.

Keď počas prvých deväťdesiatich minút po pôrode dieťatko plače, je možné utíšiť ho a uviesť do stavu pokojnej bdelosti tým, že ho dvihneme a privinieme k sebe. Zaujímavý je aj reflex, keď sieťa otvára ústočká po tom, čo mu stisnete dlaň.

Pozná svoju matku
Okrem týchto reflexov môžete už štyri hodiny po pôrode pozorovať reakcie dieťaťa, ktoré už znamenajú skutočnú komunikáciu. Ak dieťa prežije počas prvých desiatich až pätnástich minút svojho života pohľad z očí do očí so svojou matkou, je ju schopné už za štyri hodiny rozoznať od tvárí iných žien. Všeobecne platí aj to, že už v tejto chvíli dieťatko uprednostňuje obrázok normálnej tváre pred obyčajnou čmáranicou.



Pozná aj hlas
Krátko po pôrode už dieťa rozoznáva hlas svojich rodičov. V experimentálnych podmienkach sa zistilo, že hlas matky rozozná od hlasu cudzej ženy v 95 %, hlas otca rozozná v 80 %. Novorodenec má vyvinuté aj schopnosti, ktoré prekračujú hranice rôznych zmyslov. Napríklad cumlík, ktorý cíti v ústach, fixuje očami na obrázku.
Dieťa preukazuje schopnosť imitácie (do tej sa však nesmie nútiť, musí sa počkať na správny okamih, pretože do hry tu vyzýva dieťa) – v dieťati sú „prednadstavené“ všetky ľudské emócie – dokáže ich napodobňovať, respektíve ich v sebe objavovať pomocou druhých ľudí. Veľmi záleží na tom, akú náladu má matka po pôrode, čo robiť pre to, aby ju mala v rámci možností čo najlepšiu, teda, aká dôležitá je pre matku pred pôrodom a počas neho emočná podpora.

Dôležitá je starostlivosť o matku
Aby sa vášmu novorodenému dieťatku v živote darilo čo najlepšie, je veľmi dôležité, aby ste s ním ihneď po pôrode mohli stráviť čo najviac času a nadviazať tak vzájomný citový vzťah. Pôrodnícky personál napomáha vznik tohto krásneho puta tým, že vám počas pôrodu poskytuje priebežnú a ohľaduplnú starostlivosť, a tiež tým, že vám dovolí mať hneď po pôrode bábätko na svojom nahom brušku a hrudníku až do chvíle, keď dieťa prejaví záujem piť z prsníka.
Čo je to vlastne pôrod?

Čo je to vlastne pôrod?

Čo je to vlastne pôrod?
Pôrod môžeme charakterizovať ako časový úsek, v priebehu ktorého sa maternica postupne otvára, aby dieťatko mohlo pôrodnými cestami prísť na svet. Počas celého tohto obdobia „spolupracuje“ s maternicou a hľadá si najvhodnejšiu pozíciu na cestu panvou.

Poslíčky
Poslíčky sú prípravné sťahy, teda kontrakcie alebo trhnutia maternice. Niekedy sa objavia jeden alebo dva týždne pred termínom pôrodu, niekedy však plynulo prejdú do ozajstných pôrodných sťahov. Môžu byť mierne bolestivé, najmä v oblasti podbruška. Vždy sa vyskytujú v nepravidelných intervaloch a ich dĺžka býva tridsať až štyridsaťpäť sekúnd. Bolesť sa može zmierniť teplým kúpeľom.

I. časť pôrodu
Prvá časť pôrodu je časový úsek, počas ktorého sa maternica v oblasti hrdla vplyvom pravidelných pôrodných sťahov otvára. Je to najdlhšia časť pôrodu. Nie je výnimka, že pri pôrode prvorodičiek trvá táto otváracia fáza osem až dvanásť hodín. Maternicové sťahy, ktoré vedú k otvoreniu maternice, prichádzajú pravidelne, na začiatku v dlhších, asi desaťminútových intervaloch, postupne sa však čas medzi jednotlivými kontrakciami skracuje a intenzita ich bolesti sa zväčšuje. Pomocou rovnomerného a pomalého dýchania do brucha sa táto bolesť pomerne ľahko znáša. Pre matku je v tejto chvíli najdôležitejší pokoj, možnosť zaujať pozíciu, ktorá jej vyhovuje, a prítomnosť blízkej osoby, ktorá ju povzbudí.

II. časť pôrodu
Druhá časť pôrodu sa nazýva vypudzovacia a dĺžka jej trvania je rôzna. Môže predstavovať len niekoľko sťahov, ale nezriedka trvá aj celú hodinu, prípadne aj dlhšie. Pôrodná cesta je otvorená a dieťatko už zaujalo vhodnú polohu na narodenie. Počas sťahov matka cíti tlak v oblasti hrádze a tlačením pomáha dieťatku narodiť sa.
Hneď po narodení matka dostane dieťatko do náručia. Môže si ho dobre poprezerať, potešiť sa ním a pomocou pôrodnej asistentky skúsiť po prvýkrát dieťatko nakŕmiť.

III. časť pôrodu
V priebehu niekoľkých desiatok minút až hodiny sa od zmenšenej maternice oddelí placenta, ktorá počas tehotenstva vyživovala dieťatko. Ide o pôrod placenty.

Dôležitými pomocníkmi pri pôrode sú teplo, voda, pokoj, možnosť voľby polohy, možnosť pohybu, príjemná atmosféra, podpora zo strany partnera i zdravotného personálu a najmä trpezlivosť.

Na Babywebe tiež nájdete:
Ako si pripraviť pôrodný plán
Pôrod veľkého dieťaťa
Na bolesť pri pôrode som dávno zabudla
Indukcia pôrodu

Čo máme vedieť z predpôrodného kurzu?

Akú náplň by mať ideálny predpôrodný kurz? V prvom rade by ste sa mali dozvedieť niečo o tom, čo a ako sa nachystať do pôrodnice.



Skúsená pôrodná asistentka vám poradí s výberom vložiek a jednorázových nohavičiek, povie vám, koľko si máte vziať nočných košieľ alebo plienok pre bábätko. To je v každej nemocnici iné, niekde vám všetko dajú, inde nedostanete nič.

Máte nejaké skúsenosti s predpôrodnými kurzami? Alebo o takomto kurze len uvažujete? Diskutujte a poraďte našim mamičkám.

Prečítajte si aj - Ako vybrať predpôrodný kurz

Kedy do pôrodnice
Určite všetky mamičky zaujíma, ako poznajú, že majú vyraziť do pôrodnice. Veľa žien ma totiž kontrakcie, takzvaných poslíčkov, aj niekoľko týždňov pred pôrodom. Dozviete sa, ako spoznať, že kontrakcie sú už tak silné a pravidelné, že by mal ocko skočiť po auto, v ktorých prípadoch je nutné volať rovno záchranku a koľko času ostáva, keď odtečie plodová voda.
Pôrodná asistentka by sa tiež mala venovať otcom, aká je ich úloha pred pôrodom a pri ňom, pripraviť ich na to, že to naozaj bude trvať niekoľko hodín.

Cisársky rez
Určite by ste nemali vynechať aspoň zmienku o pôrode sekciou, teda cisárskym rezom alebo koncom panvovým, pretože do poslednej chvíle neviete, či sa to nebude týkať práve vás. V niektorých pôrodniciach umožňujú prítomnosť otca aj pri cisárskom reze. Je dobré sa spýtať aj na to už na kurze, pretože rola otca je v tomto prípade samozrejme iná.



Video
Veľká časť kurzu sa venuje zmierneniu bolesti počas prvej doby pôrodu, kedy predýchavate kontrakcie, relaxujete v sprche alebo na lopte. Tam je úloha otca najväčšia.
Na kurzoch sa tiež často premietajú videá z pôrodu, skúsená pôrodná asistentka by vám najprv mala povedať, čo tam uvidíte, aby vás to prípadne nevydesilo.
Súčasťou kurzu je tiež popis šestonedelia a úlohy jednotlivých členov rodiny vo vzťahu k bábätku a rodičke. Asistentka vám popíše hojenie pôrodných poranení.
Väčšinou záverečná časť kurzu sa venuje dojčeniu a nácviku s modelom, ošetrovaniu bábätka a starostlivosti o dieťa v domácom prostredí.

Novorodenecké kurzy
Na predpôrodné kurzy môžu tiež naväzovať aj novorodenecké kurzy, kde vás podrobne naučia, ako sa o dieťa starať a čo nezanedbať. Kurz prináša informácie pre budúcich aj novopečených rodičov o chovaní novorodencov, o tom ako vnímajú svoje okolie a ako im uľahčiť poznávanie sveta. Tiež sa dozviete, ako správne porozumieť chovaniu svojho dieťaťa a vedieť rozlúštiť jeho signály a vhodne na nich reagovať.



Zvážte, či vám budú stačiť rady kamarátok, mamičky a pediatra alebo takýto kurz potrebujete. Na tie sa ale chodí až po pôrode.

Keď sa budete na vybraný kurz objednávať, okrem ceny sa zaujímajte tiež o to, koľko vás na kurze bude a či sa platí za otecka zvlášť alebo je to v cene.
Otecko nemusí chodiť na všetky lekcie kurzu, hlavná je príprava na pôrod a pôrod, zbytok mu prípadne vysvetlíte sama.


Na Babywebe tiež nájdete:
Chcem byť s partnerkou pri pôrode
Cisársky rez – trend budúcnosti
Predpôrodné kurzy a cvičenie v tehotenstve

Popôrodná depresia

Narodenie dieťaťa je obdobie radosti. Ibaže! Okrem spontánneho prežívania radosti máme radosť i akosi imperatívne nariadenú. Všade okolo nás zaznievajú iba hlasy šťastia, výkriky nadšenia, aké je úžasné mať malé dieťa. Aká je to potom úľava, keď príde kamarátka, väčšinou takisto matka, a spýta sa, ako sa cítime, ako to zvládame a či už máme bábätka plné zuby...



Veľké šťastie, ktoré narodenie dieťaťa sprevádza, je, samozrejme, vykúpené aj veľkou dávkou stresu, nových starostí a strachu, únavy a vyčerpania. Preto nie je nič nezvyčajné, že sa spolu s únavou a zmenou hormonálnej hladiny mnohým matkám v prvých dňoch po pôrode nedostavujú iba príjemné pocity nezvládnuteľnej eufórie, ale aj úzkosť, podráždenosť, strach, či dieťaťu neublížim a niekedy dokonca aj neschopnosť vnímať lásku k novonarodenému dieťaťu, z čoho vzápätí vyplynú veľké pocity viny. Laicky tento stav označujeme ako „depka“ – depresia.

Citové rozladenia, čiže popôrodné blues, ktoré sa objavujú krátko po pôrode, sú v zásade normálne a bežné až u 80 percent žien. Ide o prechodnú náladovú labilitu, nervozitu či smútok, ktoré netrvajú dlho a sú odkloniteľné, to znamená, že vo chvíli, keď napríklad manžel matke pomôže a ona sa trochu vyspí, je jej hneď lepšie. Môžu ju aj rozveseliť blízki ľudia a priviesť ju na iné myšlienky. K svojmu dieťaťu cíti väčšinu času lásku a nehu a okamihy, keď má pocit, že ho nemá rada, sú zriedkavé. Vo chvíli, keď sú však negatívne pocity oveľa intenzívnejšie a nie je možné sa od nich odpútať, už netreba situáciu podceňovať. Je to príznak ochorenia, popôrodnej depresie či ešte závažnejšej laktačnej psychózy. Je dôležité si uvedomiť, že ide o chorobu. Príčina tejto choroby sa dáva do súvislosti s hormónom prolaktínom, ktorý sa vylučuje pri tvorbe materského mlieka.

Toto ochorenie sa nedá zvládnuť silnou vôľou, nedá sa prekonať. Ani tento stav nemusí prejsť, ako často počúvame v laických radách a odporúčaniach – vydrž, to prejde, bude lepšie. Vo väčšine prípadov si matka sama nepomôže a potenciálne je nebezpečenstvom sebe i svojmu dieťaťu. Je to stav, keď je nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc. Je možné, že depresia spontánne vymizne, platíme však za to cenu mnohých mesiacov neskutočného trápenia a nielen nášho, ale aj nášho dieťaťa.

Na rozdiel od laického označenia „depka” a opisovania depresie ako prechodnej zlej nálady je depresívna porucha ochorením celého organizmu. Depresia ovplyvňuje to, čo si myslíte o sebe a okolitom svete, ako sa cítite, akú máte náladu i ako sa následne podľa týchto svojich väčšinou negatívnych a pesimistických myšlienok a nálad správate. Ovplyvňuje, ako a čo jete, ako spíte, akú telesnú únavu pociťujete. Či dokážete prežívať radosť, či máte vôľu a chuť na rôzne aktivity. Depresívne ochorenie nie je ekvivalentom zlej nálady. Nie je to iba známka osobnej slabosti alebo stav, ktorý je možné prekonať želaním či pevnou vôľou. Ľudia postihnutí depresívnym ochorením sa nemôžu jednoducho dať do poriadku a uzdraviť sa. Bez liečby môžu príznaky pretrvávať týždne, mesiace alebo roky. Väčšine ľudí, ktorí sú postihnutí depresívnym ochorením, však môže pomôcť adekvátna liečba. Ak máte vo svojom okolí matku, ktorej nepomáha zlepšiť náladu ani odpočinok, ani pomoc a trvá to už niekoľko dní, nedávajte jej rady typu „vzchop sa, veď máš krásne dieťa, manžela, nič ti nechýba...“ či „musíš to prekonať, veď to prejde“, ale odveďte ju k lekárovi.

• Viete ako urýchliť hojenie ráno po operácií a po pôrode? Viac...



Ján Praško, Hana Prašková: Depresia a ako ju zvládať:
„Medzi príznakmi popôrodnej depresie prevládajú pocity zlyhávania, nerozhodnosť, úzkosť, strach zo samoty, sociálna izolácia, bezmocnosť a beznádej, katastrofické obavy z budúcnosti, strata záujmu a potešenia, nechutenstvo, alebo, naopak, prejedanie. Rodičky majú pocit, že dieťa je nechcené, nedokážu ho milovať ani sa oň postarať. Môžu byť prítomné poruchy spánku, nekontrolovateľná plačlivosť, problém dotýkať sa dieťaťa a starať sa oň, zlosť a podráždenosť, pocity straty kontroly. Výnimočne pri výraznom prehĺbení symptomatológie hrozia psychotické situácie a riziko zabitia dieťaťa či samovraždy. Okrem depresívnej a úzkostnej symptomatológie sa môžu objavovať obsesie a kompulzie, panické ataky, nadmerné pitie alkoholu.
Zvyčajne sa popôrodná depresia objavuje 6 – 12 týždňov po pôrode, ale môže sa objaviť až do jedného roku od pôrodu. Prejavuje sa najmä nadmernou únavou až vyčerpanosťou, podráždenosťou, výčitkami voči sebe, úzkosťou, pocitmi neistoty a strachu, niekedy sa pridajú príznaky fóbií. Smutná nálada býva spočiatku v pozadí obrazu, postupne sa však môže rozvinúť do rôzne hlbokej depresie. Schopnosť postarať sa o dieťa značne klesá. Postihnutú mamičku okolie odsudzuje za to, že k dieťaťu nič necíti, je presvedčená, že ako matka zlyhala, obáva sa, že partner ju opustí a nechá s dieťaťom samotnú, začína sa vyhýbať kontaktu s okolím, zatvára sa v byte, stráca potešenie z vecí, ktoré ju predtým bavili. Zvyčajne stráca aj chuť do jedla a trpí úpornou nespavosťou, často bezdôvodne plače. Depresia väčšinou zostáva na miernej alebo stredne hlbokej úrovni. Biologickými rizikovými faktormi sú: predchádzajúca epizóda depresie (až 30 percentám žien, ktoré v minulosti prekonali depresiu, sa depresia rozvinie po pôrode), depresívna epizóda po minulom pôrode (52 – 62 percent žien rozvinie novú epizódu po ďalšom pôrode) a depresívna porucha u pokrvných príbuzných. Medzi psychosociálne rizikové faktory patrí nedostatočná sociálna podpora, negatívne životné udalosti, nestabilita partnerského vzťahu a ambivalencia týkajúca sa tehotenstva.

Iba výnimočne sa objavuje v popôrodnom období psychóza (1 – 2 prípady na 1 000 pôrodov). Popôrodná psychóza najčastejšie vzniká prvých 48 – 72 hodín a trvá až niekoľko týždňov po pôrode. Prvými príznakmi sú nepokoj, podráždenosť a problémy so spánkom, veľmi rýchlo sa však objavia psychotické depresívne alebo manické príznaky s dezorganizovaným správaním, bludmi, halucináciami. Pri depresívnych prejavoch mladá matka stráca kontakt s realitou, máva depresívne halucinácie (hlasy) a bludy (je presvedčená, že dieťa je podvrhnuté, diablovo a pod.). Vtedy je nevyhnutná urgentná hospitalizácia, inak sú novorodička i dieťa v riziku ohrozenia života. Ešte zriedkavejšie sa môže objaviť aj manická epizóda s rozjarenou, nadmerne výbornou náladou, nespavosťou.“

Na Babywebe tiež nájdete:
Naše telo po pôrode
Zmenila sa vaša žena po pôrode? alebo Sprievodca pre novopečených oteckov
Komplikácie v šestonedelí
Po pôrode už vôbec nechcem sex
Návrat do normálneho stavu

Čo dokáže pôrod?

 
„Pôrod nás môže z mnohého vyliečiť, ale takisto nám dokáže psychicky veľmi ublížiť,“ upozorňuje ženská lekárka a psychoterapeutka s „odlišnými názormi“, MUDr. Helena Máslová z Centra psychosomatickej starostlivosti. „Nezáleží len na rodiacej žene, ale najmä na ostatných ľuďoch, ktorí sa na pôrode zúčastnia,“ dodáva.

Aký bol váš pôrod? Alebo vás pôrod iba čaká. Diskutujte a poraďte sa s ďalšími mamičkami.



Vypočítajte si vás termín pôrodu. Pomôžeme vám, kliknite sem.

Kto sú vaše pacientky?
Najviac mojich pacientok sú ženy väčšinou krátko po pôrode. Na telesnej úrovni ventilujú psychický stres, ktorý pri pôrode zažili. Majú, odborne povedané, psychosomatické reakcie. Sú to väčšinou dlhodobé, chronické problémy, ktoré sa objavili v súvislosti so záťažovou situáciou. Tou pôrod nesporne je.

Znamená to, že žena zažila priamo v pôrodnici niečo také hrozné, že sa z toho nemôže spamätať, alebo to má ešte iné korene?
Býva to kombinácia obidvoch. Je niekedy ťažké presne to preukázať, ale i tak nájdeme celkom zjavné prípady. V každom prípade okolnosti pôrodu môžu fungovať ako spúšťač určitých reakcií.

Môžete byť konkrétnejšia?
Mám v starostlivosti napríklad ženu, ktorá v dvadsaťjeden rokoch prežila ťažkú autonehodu s otvorenými zlomeninami, tržnými a reznými ranami na tele a tvári, veľa krvi. Bohužiaľ, nestratila vedomie a na rany si videla. To bol pre ňu veľmi frustrujúci zážitok.
Vyliečila sa, z traumy sa nejako vlastnými silami dostala a keď o desať rokov neskôr otehotnela, pre minulú zlomeninu panvy jej indikovali cisársky rez. Lekár však nepoznal hlbšie súvislosti a urobil fatálnu chybu – nariadil iba uspatie od pása dolu, čiže epidurál.

Prečo sa nezaujímal o hlbšie súvislosti tejto zlomeniny?
Možno to bude znieť prísne, ale skrátka si myslím, že je za tým ľahostajnosť.

A čo sa stalo s ňou?
Len čo jej rozrezali brucho a začali odsávať krv, ktorú za plentou videla prúdiť v hadičkách, spustila sa jej taká silná stresová reakcia prameniaca z jej nevedomia, že okamžite upadla do šoku. Stabilizovali ju, dieťa bolo, našťastie, v poriadku a pôrod sa skončil „dobre“.

Musím dodať, že je to veľmi statočná žena, ktorá sa vie dobre ovládať, takže len silou vôle neupadla do hystérie, všetko v sebe utlmila a „spracovala“. Neodporučili jej, bohužiaľ, žiadnu psychoterapeutickú pomoc, a tak sa stalo, že toto veľké vnútorné zranenie prejavila na telesnej úrovni tým, že jej zostal abnormálne vysoký krvný tlak. Bohužiaľ, najmä v pôrodníctve platí, že jedna komplikácia provokuje druhú.



Takže namiesto toho, aby sa zbláznila ona, tak sa jej „zbláznil“ krvný tlak.
Hrubo povedané. Tlak má taký vysoký, že jej prakticky neustále hrozí buď infarkt myokardu, alebo cievna mozgová mŕtvica. Tlak pri pôrode vyletel a už nikdy neklesol. Jej telo je odvtedy neustále v strese, v pohotovosti, pripravené na boj s veľkou záťažou. Má neustále vyplavené stresové hormóny, celý organizmus má stuhnutý, v napätí.
Má len 35 rokov, ale kardiovaskulárne riziko má zvýšené na 10 – 20 %. Má, našťastie, vzornú životosprávu a pracuje na sebe. Liečbu však komplikuje, že málo reaguje na lieky znižujúce krvný tlak. Tie majú navyše vedľajšie účinky, takže to musíme kombinovať, čo má zas vplyv na obličky a tak ďalej.

A dalo sa tomu všetkému vôbec nejako predísť?
Áno, keby sa na jej prípad medicína pozerala z celkového hľadiska. Psychogynekológia je medicína, ktorá sa na človeka nepozerá len ako na mäso a kosti, ale plnohodnotne vníma aj psychickú a sociálnu časť osobnosti.
Ja teraz vlastne naprávam reťazec chýb, ktorý sa jej prihodil. V ideálnom prípade mala ísť ihneď po autonehode na psychoterapiu. Ďalší chybný krok bol, že desať rokov nato pôrodník nevenoval pozornosť jej anamnéze. Mala mať buď celkovú anestéziu, aby na seba vôbec nevidela, alebo naopak, na zváženie by bol prirodzený pôrod, to môžeme spätne ťažko odhadnúť. V každom prípade sa stala rovnaká chyba znova – po šoku pri pôrode mala nasledovať psychoterapia, ale nestalo sa tak. Nikto sa o to nezaujímal a ku mne sa dostala až po troch rokoch, keď je jej porucha už fixná.

Je silná, má vzornú životosprávu, ale dostať ju mimo ohrozenia života bude stáť ešte veľa práce a aj malé zlepšenie bude veľkou výhrou.

(Psychogynekológia je psychosomatická medicína so zameraním na gynekologické súvislosti – pozn. autora.)

Pôrody doma

Lekárska predpôrodná a popôrodná starostlivosť je u nás na vysokej úrovni. I napriek tomu sa niektoré rodičky sťažujú na nepríjemné správanie personálu, na to, že lekári nerešpektujú ich priania a neinformujú ich o zákrokoch a možnostiach riešenia jednotlivých situácií. Práve preto v posledných rokoch stúpa počet žien, ktoré chcú rodiť doma.



Ak sa matka rozhodne rodiť doma, je to jej právoplatná voľba. K pôrodu doma si ženy väčšinou pozvú pôrodnú asistentku, ktorá s matkou bude nielen rodiť, ale ju aj kontrolovať a podporovať počas tehotenstva a po pôrode. V prípade komplikácií jej zaistí prevoz do nemocnice.

Ako sa rodí v zahraničí
V zahraničí sa pôrody považujú za rutinnú záležitosť, teda vo väčšine krajín. V Holandsku rodí doma každá tretia žena. Veľkú výhodu majú Holanďanky hlavne v prepracovanom systéme pôrodných asistentiek, ktoré sa o matku starajú počas celého tehotenstva, asistujú pri domácom pôrode a do konca šestonedelia. V prípade komplikácií sa matka prevezie do pôrodnice, kde však dieťa odrodí s najväčšou pravdepodobnosťou opäť so svojou pôrodnou asistentkou. Lekár sa privoláva iba pri vážnejších komplikáciách. V Nemecku či Dánsku rodia matky väčšinou v pôrodných domoch. V Nemecku matka niekoľko hodín po pôrode z pôrodného zariadenia odchádza domov, kde ju pravidelne navštevuje pôrodná asistentka.

Domáce pôrody v Česku
Postoj lekárov k problematike pôrodov doma je u našich susedov veľmi negatívny. Lekári považujú pôrody doma za hazardovanie so životom ako dieťaťa tak i matky.



Ženy, ktoré sa rozhodnú rodiť doma, si musia po pôrode vybaviť všetky nutné formality, ktoré by inak boli vybavené automaticky v pôrodnici. Dieťa musí byť do troch pracovných dní nahlásené na matrike, kde so sebou jeden z rodičov musí priniesť potrebné doklady (občianske preukazy rodičov, rodné listy, sobášny list, tehotenský preukaz, prihlášku o narodení dieťaťa – dostanete od pôrodnej asistentky a správu od detského lekára). Potom je vystavený rodný list pre novorodenca. Rodičia musia nahlásiť dieťatko aj do zdravotnej poisťovne – prvých osem dní je automaticky poistené v rovnakej poisťovni ako matka, ale potom ho treba do niektorej poisťovne prihlásiť. Na to sa vyžaduje rodný list s rodným číslom. A do tretice musia rodičia zájsť na miestny obecný úrad, odbor štátnej sociálnej podpory. Tu sa požiada o pôrodné či prídavky na dieťa.

Ako je to na Slovensku
V našej krajine zatiaľ žiadna právna norma neupravuje možnosť rodiť doma. Nie je dostatočne prepracovaný plán starostlivosti o rodiacu ženu v domácom prostredí ani sa nestanovili podmienky, za akých by bolo možné uskutočniť takýto pôrod. Navyše, pôrodná asistentka by mohla stratiť licenciu.

Na Babywebe tiež nájdete:
Pôrody doma sú protizákonné
Prístup k novorodencom na pôrodnej sále sa mení
Rodiť doma? Ťažké rozhodovanie
Alternatívne pôrody

Ako vybrať predpôrodný kurz?

 
Máte pred sebou svoj prvý pôrod a okrem radostných očakávaní aj strach z toho, ako bude záver tehotenstva prebiehať? Okrem rozprávania so skúsenejšími kamarátkami vám môžu pomôcť predpôrodné kurzy.

Takýchto kurzov je veľa, preto vybrať si ten, ktorý vám bude najviac vyhovovať, môže byť zložité.

Máte nejaké skúsenosti s predpôrodnými kurzami? Alebo o takomto kurze len uvažujete? Diskutujte a poraďte našim mamičkám.



Kedy začať na kurz chodiť?
Na predpôrodný kurz je dobré začať chodiť tak dva mesiace až mesiac pred termínom pôrodu, nie skôr alebo neskôr. Ak budete chodiť na začiatku tehotenstva, hrozí, že užitočné rady zabudnete a tiež sa možno zbytočne vydesíte, čo vás čaká.

Na konci tehotenstva sú ženy vplyvom hormónov nielen pokojnejšie, ale tiež vedia, že inou cestou svoje bábätko aj tak z brucha nedostanú. Keby ste začali chodiť príliš neskoro, môže sa stať, že kurz nedokončíte. Ideálne by ste mali na poslednú lekciu kurzu ísť tak mesiac pred pôrodom. Počty lekcií v jednotlivých kurzoch sú individuálne, niekedy je všetko v jednom dlhom bloku, inde chodíte napríklad dva mesiace každý týždeň na hodinu.

Vyberajte podľa vzdialenosti od bydliska
Prvým, aj keď pre niekoho možno nepodstatným kritériom, je vzdialenosť od miesta bydliska. Ak ešte nie ste v poslednom trimestri alebo mesiac či dva pred pôrodom, zdá sa vám to zbytočné, na prvom mieste by mala byť predsa kvalita kurzu.

Lenže keď ste v deviatom mesiaci, často poznáte každý meter, ktorý prejdete naviac a príliš nedúfajte, že budete na kurzy jazdiť autom – čím viac sa pôrod blíži, tým sú tehotné ženy horšie vodičky a tiež sa za volant boja sadnúť. Aspoň tie zodpovednejšie. Takže je určite dobré, vybrať si kurz s dobrou dostupnosťou.

V súčasnej dobe je už samozrejmosťou, že na kurz chodí okrem budúcej mamičky aj otecko. Myslite na to, až budete vyberať čas kurzu. Nie každý môže odísť z práce kedykoľvek.



Pôrodnice alebo materské centrum?
Prepôrodné kurzy nerobia len pôrodnice, ale aj materské centrá alebo i rôzne fitness, kde je cvičenie pre tehotné ženy alebo ženy po pôrode. Na cvičení pre tehotné sa tiež dozviete potrebné informácie, nevýhodou je, že na ne väčšinou nemôže chodiť otecko.

Určite je dobré zvážiť, či by vám viac vyhovoval kurz v pôrodnici alebo v súkromnom centre. Cenovo sa veľmi nelíšia, aj keď tie v pôrodniciach bývajú o niečo lacnejšie. V materskom centre majú osobnejší prístup, krajšie miestnosti a pravdepodobne vám vyjdu vo všetkom v ústrety.

V slovenských nemocniciach ešte stále nie je ani na platenom kurze človek v pozícii klienta, ale len pacienta, aj keď výnimky samozrejme existujú. Jednú veľkú výhodu však kurzy v pôrodniciach majú– zoznámite sa s prostredím, do ktorého za pár mesiacov sama pôjdete, často sú ich súčasťou aj prehliadky pôrodných sál či boxov a uvidíte ľudí, ktorí sa o vás počas ťažkých hodín budú starať. Rozhodnutie závisí len od vás, osobne si myslím, že väčšine mamičkám kurz priamo v pôrodnici, kde budú rodiť, pomôže zmierniť strach z neznámeho prostredia.

Na Babywebe tiež nájdete:
Prečo by som mala pred otehotnením cvičiť?
Je cvičenie v tehotenstve prospešné?
Ceny predpôrodných kurzov pre mamičky a oteckov
Pilates pomáha aj v tehotenstve
Čo s celulitídou po pôrode? OTÁZKA TÝŽDŇA

Mám sedemmesačnú dcérku, 28 rokov a začala sa mi zrazu robiť celulitída.
Predtým som bicyklovala, chodila na spinning a nemala som ju, len keď som si stlačila kožu, tak som mala trošku hrboľčeky, ale bolo to skutočne len minimálne.
Teraz chodím každý deň na dvojhodinovú prechádzku a veľa pijem. Ako sa mi mohla tak rýchlo urobiť? Mám ešte nejakú možnosť sa jej zbaviť?


Alena


Nález hrboľčekov, jamiek, rýh a nerovností v koži na problematických miestach tela (stehná, boky, zadok, paže) je typický pre celulitídu – „pomarančovú kožu“.
Ide o kozmetický problém súvisiaci s retenciou vody v tukových tkanivách. Celulitída vzniká v podkožnom tkanive a jej vznik je podmienený narušenou látkovou premenou. Na jej vzniku sa podieľa rad vonkajších i vnútorných faktorov: dedičnosť, hormóny (tehotenstvo), nedostatočná pohybová aktivita, nadváha, nesprávne stravovacie návyky, nevhodná obuv, dlhé státie, mikrovarixy a varixy, fajčenie, stres.



Liečba, ak má byť úspešná, musí mať komplexný charakter. To zahŕňa:
1. starostlivosť o pokožku: suché masírovanie jemnými kefkami rôznej veľkosti alebo masážnymi rukavicami, peeling, autolymfomasáže, aplikácia krémov a gélov s rastlinnými extraktmi na aktiváciu miazgového systému
2. pohyb: špeciálne cvičenia a pohyb zameraný na problematické miesta, izometrické cvičenia zamerané na posilnenie svalových skupín v oblasti celulitídy, dychové cvičenia, hlavne hlboké dýchanie
3. zdravá výživa s pitným režimom
4. manuálna lymfodrenáž
5. prístrojová lymfodrenáž
6. kompresívna liečba
(sťahovacie nohavičky a legínsy)

Odporúčam obrátiť sa na niektoré z renomovaných a väčších kozmetických centier.

MUDr. Štěpánka Čapková

Na Babywebe nájdete aj iné zaujímavé OTÁZKY TÝŽDŇA:
Záchvaty plaču u novorodenca
Môj syn odmieta mäso
Kedy si mám urobiť tehotenský test?
 
 

NARODENIE DIEŤATKA:

Novorodenec prvý mesiac

 
Novorodenec, jeho hmotnosť a dĺžka sú miery s ktorými sa novorodenec narodí. Pre vašu predstavu uvádzame priemerné miery donoseného novorodenca:
  • hmotnosť 3 300g
  • dĺžka 50 cm
  • obvod hlavy 34 cm
Samozrejme, ide o priemerné hodnoty. Či už vaše dieťatko váži o niečo viacej alebo menej, netreba z toho robiť paniku. Ak pediater, ktorý vyšetrí vaše dieťatko, nepovie niečo iné, dieťatko bude viac ako pravdepodobne zdravé ako buk.
Čo treba vedieť: Počas prvých dní života môže bábätko stratiť až 10 % svojej hmotnosti. Je to úplne normálny jav a svoju hmotnosť čoskoro naberie späť.
Hlava novorodenca
Hlava novorodenca, najmä jeho lebka, má zvláštny tvar, čo vás možno znepokojuje. Nič si z toho nerobte, čoskoro sa to upraví. Pomyslite si len, že vaše bábätko práve prešlo cez otvor, ktorý rozhodne nebol veľmi široký a jeho lebka je ešte veľmi pružná.
Hlava novorodenca je v porovnaní s útlym telom pomerne veľká a ťažká – pri narodení tvorí hmotnosť hlavy ¼ celkovej hmotnosti tela, v 2 rokoch je to 1/5 celkovej hmotnosti tela a v 18 rokoch len 1/8.
Ak sa novorodenec narodil  cisárskym rezom, vo väčšine prípadov má hneď peknú guľatú hlavičku.
Ak sa novorodenec narodil pomocou zvona (vákuumextraktora), môže mať pod vlasatou kožou krvavú podliatinu, ktorá sa počas prvých týždňov sama vstrebe a tiež môže byť tvar jeho hlavy nesúmerný.
Lebka novorodenca
Kosti lebky novorodenca nie sú ešte pevne zrastené. Lebka tak môže postupne rásť v súlade s tým, ako sa vyvíja mozog dieťatka. Jedna oblasť lebky je ešte mäkká, bez kosti: lupienok (fontanela). Nachádza sa na vrchole hlavy, má tvar kosoštvorca a uzavrie sa medzi 9. a 18. mesiacom veku dieťaťa. Fontanely sa možno s citom dotýkať bez akéhokoľvek nebezpečenstva, mnohí rodičia však majú strach, že dieťatko porania. Zabudnite na svoje obavy a smelo umývajte vlasy svojmu bábätku!
Krk novorodenca
Novorodenec nedokáže sám udržať hlavu. Počas prvých troch mesiacov mu ju pri nosení v náručí podopierajte vlastnými rukami. Nezľaknite sa, keď uvidíte lekára, ako manipuluje s vaším dieťatkom a zdá sa vám to neopatrné. Celé „gymnastické cvičenie“, ktorému ho podrobuje, neznamená nijaké nebezpečenstvo a sleduje konkrétny cieľ: neurologické vyšetrenie bábätka. Ak vaše dieťatko drží hlavičku vždy na jednej strane, upozornite na to pediatra. Je totiž možné, že má hematóm na niektorom svale na krku, ktorý spôsobuje torticollis (jednostranné svalové strnutie šije). V takom prípade postačí trocha rehabilitačného cvičenia a všetko bude v poriadku.
Tvár novorodenca
Keď si podrobne prezriete tváričku bábätka, objavíte na nej drobné charakteristické znaky novorodenca:
  • Drobné biele bodky na nošteku, čele alebo brade. Nazývajú sa milie a po niekoľkých týždňoch
  • sa stratia.
  • Drobné chĺpky, ktoré sa nazývajú lanugo. Pretrvávajú niekoľko mesiacov.
  • Červené škvrnky na viečkach, medzi obočím, na šiji sú teleangiektázie. V priebehu prvých dvoch rokov vymiznú a objavia sa len pri plači alebo pri určitej námahe.
Vlasy novorodenca
Ak sa vaše dieťatko narodí holohlavé, musíte počkať niekoľko mesiacov, ba niekedy aj rok, kým zistíte farbu jeho vlasov. Ak sa narodí s vlasmi, ide o tzv. fetálne vlasy. Pravdepodobne budú čierne, jemné ako hodváb, ale dočasné. Definitívna farba teda aj naďalej ostáva záhadou. A to ešte nie je všetkým prekvapeniam koniec:
  • Dieťatko môže prísť o svoju prvú nádhernú šticu a zostať holohlavé, až kým mu nenarastú vlasy,
  • ktoré môžu mať celkom odlišnú farbu.
  • Môže mu vzniknúť lysina na mieste, kde sa mu hlavička trie o vankúš.
  • Fetálne vlasy sa mu môžu vymeniť bez toho, že by ste si niečo všimli, ak sa pritom, pravda, nezmení farba vlasov.
  • Ak sa vám narodí bábätko so svetlými vláskami, všetci budú prekvapení, lebo je to veľmi zriedkavé!
Oči novorodenca
Všetci novorodenci majú bridlicovosivé oči. Aj tu zostáva tajomstvom, akú bude mať váš potomok definitívnu farbu očí, lebo to sa ukáže až neskôr, približne po troch mesiacoch. Novorodenci majú niekedy opuchnuté a začervenané oči od kvapiek, ktoré im dávajú pri narodení, aby nedošlo k infekcii. Buďte trpezlivá, o niekoľko dní tieto príznaky vymiznú.Určite si všimnete, ako si vás vaše bábätko prezerá, keď ho kŕmite. Príroda je úžasná: hneď od narodenia bábätko dobre vidí na vzdialenosť 30 cm, čo je práve dosť na to, aby videlo tvár osoby, čo ho kŕmi, teda vás, svoju mamičku!
Čo treba vedieť: Ak vaše bábätko v prvých týždňoch občas „zaškúli“, neľakajte sa, počas prvých šiestich mesiacov života je to veľmi častý jav.
Pokožka novorodenca
Pri narodení sa vám novorodenec môže zdať veľmi zvláštny: je celý červený a pokrytý bielym povlakom. Možno sa len ťažko zmierujete s tým, že pokryté tou mierne mazľavou vrstvou je práve vaše dieťa.
Deti sa rodia s množstvom červených krviniek v krvi (v maternici je to nevyhnutné), ktoré spôsobuje tmavoružovú až červenú farbu ich pokožky. Belavý povlak, ktorým je novorodenec pokrytý, sa nazýva mázok. Predpokladá sa, že má ochrannú funkciu, a preto už v niektorých pôrodniciach bábätká neumývajú hneď po pôrode.
Pri prvom kúpaní vášho dieťatka si možno všimnete, že má na váš vkus nadmerne chlpaté ramená. Ide o tzv. lanugo, páperie, ktoré sa samo stratí.
Niektoré bábätká majú v krížovej oblasti modrosivú škvrnu so zvláštnym názvom mongoloidná škvrna. Je to akési rodinné znamienko, ba možno povedať, že aj regionálne: často sa vyskytuje
u obyvateľov v oblasti Stredozemného mora. Nie vždy z pokožky vymizne, ale nachádza sa na takom mieste, ktoré sa neukazuje hocikomu.
Po niekoľkých dňoch sa u niektorých bábätiek vyvinie žltačka (ikterus). Získajú snedú až žltkastú
farbu pokožky. Treba im pravidelne odoberať krv a niekedy ich liečia oddelené od ich matky. A to, pravdaže, nie je nijaká radosť! Dobré je poznať príčinu tohto stavu, aby ste zmiernili svoje obavy.
Vráťme sa k tomu, čo sme hovorili o červených krvinkách. Organizmus novorodenca zničí prebytok
červených krviniek, ktoré už nepotrebuje. Obal červenej krvinky sa otvorí a uvoľní sa z nej červený pigment krvinky, hemoglobín. Uvoľnený hemoglobín sa zmení na žltý pigment – bilirubín. Počas niekoľkých dní bábätko postihnuté žltačkou dávajú nahé pod špeciálnu lampu, ktorá rozkladá
bilirubín a zmierňuje žltačku. Na to, aby sa bilirubín vylúčil z tela, musí ho spracovať pečeň. Pečeň mnohých bábätiek – a všetkých predčasne narodených – nie je schopná v prvých dňoch plniť túto funkciu, a tak novorodenec pre nahromadenie bilirubínu zožltne. Len čo dieťatku začne žltnúť pokožka – najskôr sa to prejaví na nošteku –,odoberú mu niekoľko kvapiek krvi (pichnú ho trošku do päty) a odmerajú hladinu bilirubínu v krvi. Nadmerné nahromadenie bilirubínu je nebezpečné
pre mozog. Ak jeho obsah prekročí určitú hranicu, je potrebné bábätko liečiť fototerapiou. Možno to vyzerá hrozivo, ale liečba nie je bolestivá a nebude vám brániť v kŕmení, umývaní, prebaľovaní a láskaní vášho dieťatka. Napokon sa bude zdať zábavné, že váš potomok absolvuje prvé návštevy „solária“ už niekoľko dní po narodení.
Pupočná šnúra
Pupočná šnúra je nazývaná aj šnúra života! Cez ňu ste vyživovali svoje dieťa v maternici. No len čo opustilo vaše telo, ihneď mu tú šnúru odstrihli. Možno tento úkon vykonal dokonca otecko, aby vyjadril svoju snahu zúčastniť sa na darovaní života. Počas celého svojho života nosíme pamiatku na túto udalosť v strede svojho tela - pupok. Kýptik pupočnej šnúry o niekoľko dní zaschne a potom odpadne. Hoci je ošetrovanie pupočnej šnúry v rôznych pôrodniciach trocha odlišné, podstatné je, aby pupček bol vždy čistý a čo najsuchší.
Čo treba vedieť: Ak sa niekoľko dní po odpadnutí pupočnej šnúry začne z pupčeka vylučovať tekutina, vydezinfikujte ranu liehom 60 %! Ak sa objaví začervenanie alebo hnis, ukážte ho lekárovi!
Pupok je vlastne jazva po pupočnej šnúre a každý človek ho má iný: zasunutý pupok, vystúpený… Každý je niečím originálny. Na výber tvaru podľa vášho vkusu nie je nijaký recept. Neexistuje štandardný pupok. Niekedy vytvorí pupok akýsi výstupok: je to taká malá pupočná hernia. Najčastejšie sa v priebehu prvého roku stratí a určite zmizne do troch rokov, keď svaly na tomto mieste zosilnejú. Na túto malú herniu nie je potrebné lepiť leukoplast, iba keby vám to dodávalo istotu. Ak má hernia väčšie rozmery, alebo ak sa nestratí ani po dovŕšení troch rokov, ukážte ju lekárovi!
Pohlavie dieťaťa
Máte chlapčeka
Keď umývate penis vášho bábätka, nedarí sa vám ho obnažiť, čiže stiahnuť predkožku dozadu. Nič si z toho nerobte: veľmi často sa stáva, že u bábätka je predkožka prirastená k žaluďu. V priebehu rokov sa uvoľní. Potom ju stačí len jemne stiahnuť pri kúpaní. Najskôr to robte vy, ale nebojte sa, váš synček, keď vyrastie, sa o to postará sám. Zdržte sa však náhodného a násilného sťahovania predkožky pod zámienkou, že bábätko si to aj tak nebude pamätať! Spoľahnite sa na prírodu. Ak sa však ani medzi tretím a štvrtým rokom stále nedá predkožka stiahnuť, alebo ak to ide ťažko, poraďte sa s lekárom.
Možno budete mať pocit, že váš synček má príliš veľké miešky. Často ide o hydrokelu, t. j. nahromadenie tekutiny, ktorá sa časom sama stratí. U riadne donoseného chlapca sú semenníky
zostúpené v mieškoch. Opýtajte sa lekára, keď vyšetruje pohlavie vášho bábätka, či to má v poriadku.
Táto informácia môže byť neskôr užitočná. Stáva sa, že pri ošetrovaní alebo pri vyšetrení lekár, detská sestra alebo vy sama nemôžete nahmatať semenníky dieťaťa. Ak máte istotu, že pri narodení boli v mieškoch, netreba sa znepokojovať ani uvažovať o chirurgickom zákroku: váš syn má len „túlavé“ semenníky, ktoré sa momentálne vyhli rukám vyšetrujúcej osoby.
Máte dievčatko
Malé dievčatká môžu mať hormonálnu reakciu, to znamená, že dôjde k belavému alebo krvavému
výtoku z pošvy, zdureniu bradaviek a niekedy aj k vytekaniu mlieka. Tieto znaky súvisia s náhlym zbavením sa sexuálnych hormónov matky. Stratia sa samy od seba.
Zvláštnosť: Zdurenie bradaviek a vytekanie mlieka sa môže vyskytnúť u bábätiek oboch pohlaví.
Ruky a nohy novorodenca
Novorodenec má skrčené končatiny, a to až do takej miery, že ak v prvých dňoch niektorú končatinu narovnáte, ihneď sa ako pružina vráti do pôvodnej polohy. Lekár určite pozorne prezrie bedrové kĺby vášho bábätka a bude zisťovať, či nemá „vrodené vykĺbenie“, najmä ak bolo vo vašom bruchu v polohe zadočkom (hlavou hore a nohami dolu). Mnohí pediatri nariadia aj ultrazvukové alebo röntgenologické vyšetrenie, aby mali istotu, že je všetko v poriadku.Skorá liečba tohto malého problému je totiž vo väčšine prípadov veľmi jednoduchá. Preto je lepšie mu predchádzať, ako ho dodatočne liečiť! Môžete pokojne spávať: ide len o opatrenie pre istotu!
Stolica novorodenca
Prvá stolica novorodenca sa volá smolka a je rovnaká u všetkých novorodencov. Nahromadila sa ešte pred narodením, je čierno – zelená, viskózna a mazľavá. Prvá smolka sa má objaviť do 24 hodín po narodení a celkom sa vylúči v priebehu prvých piatich dní. Od piateho dňa sa bude vyskytovať iná stolica, ktorá je rôzna podľa druhu výživy. Bábätká kŕmené z fľašky majú niekoľko stolíc za deň, belavej farby, tuhšej konzistencie. Dojčené bábätká majú prevažne jednu stolicu po každom dojčení, zlatožltej farby, mäkkej až tekutej konzistencie.
Nedonosený novorodenec
Nedonosený novorodenec sa narodil predčasne. Možno ho museli dať do inkubátora a vy hľadáte slová útechy. Tak veľmi vás to odlúčenie bolí, tak veľmi sa to bábätko líši od dieťatka vašich snov.
Hmotnosť a ťažkosti predčasne narodených detí sa odlišujú v závislosti od toho, v ktorom období tehotenstva sa narodili a aké majú komplikácie. Na tomto mieste nie je možné reagovať na všetky otázky, ktoré si určite kladiete. Neváhajte však a pýtajte sa lekárov a detských sestier z novorodeneckého oddelenia! Sú tu na to, aby dávali pozor na vaše dieťatko, ale aj na to, aby vám odpoveďami na vaše otázky dodali istotu. A potom, len čo to bude možné, choďte sa pozrieť na svoje bábätko, pohlaďte ho, hovorte s ním, spoznávajte ho! Neváhajte a pýtajte sa detských sestier, čo smiete robiť, či si ho môžete vziať do náručia, dojčiť ho, umývať… Nebojte sa, že budete vyzerať hlúpo, keď sa budete vypytovať, čo môžete a čo nemôžete robiť.
Hypotrofický novorodenec
Hypotrofický novorodenec váži menej ako 2,5 kg aj keď sa narodil v termíne. Vo väčšine prípadov to nespôsobuje nijaké zvláštne problémy, ani ak bolo potrebné odlúčiť vás a hľadať príčinu jeho nízkej pôrodnej hmotnosti. Nech vám to však nebráni v tom, aby ste išli vy k nemu.